טיילת ומסלול נוסף למטוסים: התוכנית החדשה להרחבת נתב"ג

רשות שדות התעופה תשקיע 4 מיליארד שקל בתוכנית שתרחיב את שדה התעופה תוך ניצול כלל זכויות הבנייה שברשותה ■ על פי התחזיות, תנועת הנוסעים תגדל בעשור הקרוב ל-30 מיליון נוסעים בשנה

רינה רוזנברג קנדל
רינה רוזנברג קנדל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הדמיית ההרחבה של נתב"ג
הדמיית ההרחבה של נתב"גצילום: אמיר מן עמי שנער אדריכלים ומתכנני ערים

רשות שדות התעופה (רש"ת) יוצאת בתכנית פיתוח חדשה לנתב"ג בהשקעה של כ-4 מיליארד שקל, שתרחיב את שדה התעופה עד קצה גבולותיו תוך ניצול סופי של כלל זכויות הבנייה. שטח הבינוי של נתב"ג יורחב  ב-1,300 דונם.

השטח הצפוני של שדה התעופה הוא זה שמיועד לפיתוח תשתיות התעופה, בכפוף לקבלת היתר בנייה מהוועדה המחוזית, ויכלול מסלול הסעה נוסף למטוסים, שיהיה מקביל למסלול הקיים היום ויאפשר שימוש יעיל יותר במסלול ההמראות וכן עמדות חניית מטוסים נוספות. כמו כן יוקם פארק בשטח של כ-100 דונם שישמש כטיילת שתשקיף על המראת ונחיתת המטוסים.

במסגרת תוכנית הפיתוח יוקמו שירותים תפעוליים-תעופתיים משלימים, מתחמי לוגיסטיקה ומטענים, מסופי מטען ובלדרות, תחזוקת מטוסים ומכוני בדק וכן הקמת שרותי תמיכה לנתב"ג. יוסדר גם אזור מטענים חדש, במקום זה שקיים היום, שנמצא בסמוך לטרמינל 1במבנים שונים המפוזרים שמגבילים את היכולת להגדיל את קיבולת הנוסעים בטרמינל 1. אזור המטענים החדש יוקם בחלק הצפוני של נתב"ג ויצור הפרדה בין אזור מסופי המטען לאזור הנוסעים (טרמינל 1 וטרמינל 3).

הגדלת קיבולת הנוסעים הפוטנציאלית בטרמינל 1 לטיסות פנים ארציות ולטיסות לואו קוסט נדרשת בשל הצפי לגידול בתנועת הנוסעים בחברות אלה, ובעקבות סגירתו המתוכננת של שדה דב בתחילת 2019 והעברת פעילותו לנתב"ג.

ברש"ת מוסרים כי הקמת אזור מטענים חדש נדרשת בשל  השינוי המהותי באופי הטסת המטענים האוויריים מנתב"ג. כיום, עוברות בנתב"ג מיליוני חבילות של יבוא אישי מאתרי קניות בינלאומיים, כשבדצמבר 2017 במסגרת המבצעים אותם עורכים אתרי הקניות המקוונים צפויות לעבור כ-10 מיליון חבילות בחודש, מה שמצריך את שינויי מהותי של שיטת הטיפול במטענים בנתב"ג.

ההחלטה להגדלת שטחו נתב"ג התקבלה בוועדה המחוזית, שהחליטה לקדם תכנית להקמת אזור מטענים חדש בחלקו הצפוני של נתב"ג, כחלק מהערכות מינהל התכנון לגידול הצפוי במספר הנוסעים והמטענים בנתב"ג בעשור הקרוב. 2017 תסתיים בתנועת שיא של כ-20 מיליון נוסעים בטיסות בינלאומיות, גידול של 18% לעומת שנה שעברה,  ועל פי התחזיות תנועת הנוסעים בעשור הקרוב תגדל ל-30 מיליון נוסעים בשנה.

נתח טיסות הלואו קוסט לבדו בנתב"ג התרחב השנה ב-25% לכ-1.5 מיליון נוסעים, שהם 15% מכלל תנועת הנוסעים היוצאים בטיסות בינלאומיות. הגידול בהיצע ומגוון חברות התעופה הפועלות כיום בישראל גבוהה ב50% לעומת ההיצע טרם חתימת הסכם השמיים הפתוחים בחמש השנים האחרונות. ישראל רושמת  גידול ממוצע של 8.5%  בתנועת הנוסעים בשנים  2012-2016 לעומת הגידול הגלובלי בתעופה בשיעור של כ-6%.

שירה ברנד, יו"ר הוועדה המחוזית מרכז, אמרה כי  "מדובר בתכנית בעלת חשיבות אסטרטגית לאומית. מטרת הפיתוח היא למנוע מצב שבו שער הכניסה והיציאה של מדינת ישראל ייסתם ב"פקק" של נוסעים ומטענים. התכנית תיתן מענה לצרכים העתידיים של נתב"ג, בשילוב עם פיתוח פארק פתוח לרווחת כלל תושבי האזור ותייצר מנוף לפתוח כלכלי עסקי בישובי הסביבה". התשתיות האמורות הכרחיות לפיתוח התעופה , והם רק חלק מהצורך בהשקעה בשנים הקרובות במטרה לתת מענה לגידול הצפוי והצורך הלאומי הנובע מהסכם השמיים הפתוחים וצרכי התעופה בישראל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker