בענף התיירות לא מוכנים לנחשולי התיירים: "יש מלחמה על כל חדר"

רבים בענף מתלוננים כי הם נאלצים לסרב להזמנות לאפריל-יוני הקרובים וגם לחודשי הסתיו, משום שאינם מצליחים למצוא די חדרים בבתי המלון ■ "לא המצב הביטחוני מגביל את מספר התיירים, אלא התשתיות"

רינה רוזנברג קנדל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תיירים בתל אביבצילום: טל כהן
רינה רוזנברג קנדל

לפני שנתיים הבעיה העיקרית של ענף התיירות היתה שלא מגיעים מספיק תיירים לישראל, ואילו היום המצב התהפך. מארגני תיירות נכנסת רבים מדווחים כי הם נאלצים לסרב להזמנות של קבוצות לחודשים אפריל-יוני הקרובים וגם לחודשי הסתיו, משום שאינם מצליחים למצוא די חדרים בבתי המלון.

"לא המצב הביטחוני מגביל את מספר התיירים, אלא התשתיות", אומר יוסי פתאל, מנכ"ל לשכת מארגני התיירות הנכנסת. לדבריו, לאור הביקושים הגבוהים, המחירים ב-2018 בבתי המלון יהיו גבוהים ב10%-20% לעומת השנה הנוכחית, אבל זה לא מה שמונע מהתיירים לבקש להגיע: "עובדה שאנחנו רואים עוד ועוד קבוצות שרוצות לסגור עסקה והם מוכנים לשלם את המחיר, שנמצא היום בשיא. וכמובן שהמחירים האלו רלוונטיים לכולם, גם לתיירים הבודדים ולא רק לקבוצות".

לדבריו, "כרגע יש מלחמה על כל חדר. המארגנים מוודאים שכל הקבוצות שמתחייבות להגיע - אכן יגיעו, וזה משהו שלא מקובל לעשות בתחום הזה מספר חודשים מראש. אנחנו מנסים למצוא אלטרנטיבות למצב, כרגע בלי הצלחה, במטרה להרחיב את מעגל החדרים הרגיל שאנחנו עובדים איתו. כך למשל עם צימרים, ועלתה אפילו מחשבה לנסות לעודד יזם כלשהו להביא אוניית קרוז ולהעמיד אותה בנמל כך שנקבל 2,000 חדרים ברגע לתקופה מסוימת. עושים את זה בעולם ואני יודע שמשרד התיירות יתמוך ביוזמה כזו במידה והיא תקודם על ידי מישהו".

אחת הסיבות לביקושים הגבוהים היא חגיגות ה-70 למדינת ישראל, שמהווה עוגן תיירותי משמעותי. "ליום העצמאות כבר אין חדרים להשיג. הכל מלא לגמרי. לא רק בתל אביב או בירושלים" מעדכן אמנון בן דוד, מנכ"ל אשת תיירות נכנסת. להערכתו, בחודשי מארס עד יוני ומספטמבר ואילך המחירים בבתי המלון יהיו יקרים יותר ב-15% לעומת 2017.

"לפני מספר ימים קיבלתי הזמנה של 150 אנשים מארה"ב שרוצים להגיע במארס הקרוב לישראל. הייתי צריך למצוא להם לינה בצפון, ולא הצלחתי למצוא חדרים, לא בסובב כינרת ולא בעכו, אז חילקתי אותם בין מספר קיבוצים. אותו הדבר קורה גם בסתיו - קיבלתי הזמנה של 480 אנשים מברזיל שרוצים להגיע בספטמבר לסיור תמריץ, ואני לא מצליח למצוא להם חדרים לא בתל אביב ולא בירושלים, כשבשנה שעברה בתקופה הזו לא היתה לי שום בעיה להשיג חדרים ל-10 חודשים קדימה למספר אנשים כזה".

אם התיירות הנכנסת לישראל תמשיך ב-2018 במימדי הצמיחה שראינו השנה, שמראים עלייה של כ-24% לעומת 2016, היצע הלינות בישראל יהווה גורם בעייתי לקבוצות המאורגנות שמחפשות עשרות חדרים באותם הימים ובאותו בית מלון. לתיירים הבודדים יימצא פתרון, אם זה בבתי המלון או באכסניות והוסטלים או דירות Airbnb.

היצע החדרים צפוי לגדול בשנה הבאה בכ-2,000 חדרי לינה. מעיריית חיפה נמסר כי לפי הערכות היזמים, בשנה הבאה ייפתחו חמישה בתי מלון עם 600 חדרים, אולם כששלושה מהם בתי מלון של עד 70 חדרים בלבד, ולכן לא בטוח שיתאימו בהכרח לקבוצות גדולות; מהרשות לפיתוח ירושלים נמסר כי ייפתחו ב-2018 שישה בתי מלון עם 450 חדרים בלבד, שמתוכם רק שני בתי מלון כוללים יותר מ-100 חדרים; ומהתאחדות בתי המלון בתל אביב מעדכנים כי בשנה הבאה ייפתחו כ-1,100 חדרים בתל אביב ובהרצליה.

אוני עמיאל, מנכ"ל חברת עמיאל טורס, המתמחה בתיירות נכנסת, נתקל אף הוא בבעיה להשיג חדרים לבתי מלון בתקופת האביב והסתיו. "בתי המלון היו תמיד לוקחים יותר הזמנות מכמות החדרים שיש להם, ובסוף זה תמיד היה מסתדר כי היו מבטלים, ואילו כיום הכל מתממש ואתה מוצא את עצמך במצב שבבתי המלון ב-2018 כבר יש מעט מאוד חדרים זמינים".

לדבריו, אפילו לקבוצה קטנה של 10 אנשים שרצתה ללון במלון ספציפי של חמישה כוכבים בירושלים, הוא לא הצליח למצוא מקום: "אנחנו מתחילים להיות על הקצה. זה כבר לא מצב של חודש בעייתי אחד בשנה אלא חמישה-שישה חודשים, ואם זה ימשיך ל-2019 - אנחנו נהיה ממש על הגבול. לכן חשוב להקים עוד בתי מלון במהרה. פתחו את השמיים ומגיעים תיירים, אבל בקצב הזה לא יהיה לנו איפה להלין אותם".

חיים דוק, סמנכ"ל השיווק ברשת פרימה, שמזוהה בעיקר עם קבוצות מאורגנות בבתי המלון בירושלים ובטבריה, מודה שהמספרים על הנייר נראים ממש טוב לעומת השנה שעברה, וכי המחירים באביב הקרוב יהיו גבוהים ב-10% לעומת אביב השנה: "אנחנו מנסים לכוון את המארגנים לתאריכים פחות עמוסים או להיות ברשימות המתנה למקרה שיהיו ביטולים. במקביל, אנחנו גם לא רוצים להעמיס את בתי המלון רק בקבוצות ומשאירים חדרים גם לבודדים, שמשלמים מחיר גבוה יותר לחדר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker