"אזלו כל המזרנים בציריך?" - אל על תפצה 10 נוסעים ב-130 אלף שקל

האירוע התרחש ב-2014, כשהנוסעים שהיו אמורים לעלות על הטיסה התבשרו כי בשל תנאי מזג האוויר - ייאלצו להמתין 15 שעות ■ חברת התעופה לא הצליחה לספק שירותי לינה ומזון לכלל הנוסעים וחלקם נאלצו לבלות את הלילה על רצפת שדה התעופה בציריך

רינה רוזנברג קנדל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שדה התעופה בציריךצילום: בלומברג
רינה רוזנברג קנדל

שלוש שנים לאחר שטיסת אל על מציריך לישראל עוכבה במשך 15 שעות בשל מזג אוויר קיצוני, פסק בית משפט השלום בתל אביב לעשרה נוסעים, שתבעו את חברת התעופה, פיצוי בסך כולל של 130 אלף שקל. "בפסיקת סכום הפיצוי אני קובעת כי הוא נועד, בין היתר, על מנת להרתיע את חברת אל על מביצוע הפרות שכאלה - וכן כדי לעודד את הנוסעים לפעול למימוש זכויותיהם" נכתב בפסק הדין.

האירוע התרחש באוקטובר 2014, כשהנוסעים היו אמורים לעלות על הטיסה בשעה 21:00 בערב. בסמוך למועד הטיסה המתוכנן הם עודכנו כי הטיסה מתעכבת בגלל מזג אוויר סוער. עם זאת - רק לקראת חצות התברר להם כי הטיסה תצא ב-12:00 בצהריים.

הנוסעים, ביניהם קטינים ומבוגרים מעל גיל 60, טענו בתביעתם שהוגשה על ידי עו"ד חניתה מיטלס, כי הושפלו והובכו מהדרך שבה נאלצו להעביר את הלילה על רצפת שדה התעופה וכי כמות השוברים לקבלת מזון ושתיה במהלך הלילה לא הספיקה לכלל הנוסעים.

עוד לטענתם, בטיסה החלופית חולקו להם כריכים בלבד ולא ארוחה מכיוון שצוות העובדים לא הספיק להעמיס את המזון למטוס.

כאשר פנו הנוסעים לחברת אל על בדרישה לפיצוי, היא הציעה להם שוברי הנחה לטיסות בחברה, אך הנוסעים טענו כי מדובר בפיצוי שאינו תואם את הקבוע בחוק שירותי התעופה ולא משקף את עוגמת הנפש שחוו.

במהלך הדיון בתביעה טענה אל על כי חוק שירותי תעופה אינו חל במקרה הזה כי הטיסה בוטלה בשל תנאי מזג אוויר שלא איפשרו את נחיתת המטוס בציריך, והוא נאלץ לנחות במילאנו. עוד טענה חברה התעופה כי בשל הטיסות הרבות שבוטלו באותו לילה נתקלה בקשיים למצוא חדרי מלון עבור כל הנוסעים ולכן חלק מהנוסעים קיבלו שוברי לינה בבית מלון וליתר הנוסעים חולקו מזרונים ושמיכות למשך הלילה בו שהו בשדה התעופה.

השופטת כוכבה לוי קבעה בפסק הדין כי אכן ביטול הטיסה נעשה בשל תנאי מזג אוויר קיצוניים ששררו באזור שדה התעופה - ולכן חל במקרה זה החריג בחוק הפוטר את חברת אל על מתשלום הפיצוי הכספי הקבוע בחוק.

עם זאת, היא פסקה כי אל על לא סיפקה לנוסעים שתבעו אותה שירותי מזון ומשקאות כמתחייב בחוק - ועל כן חייבה את החברה בפיצוי לדוגמא בסך של 4,000 שקל לכל תובע. "גם אם בפועל עמדה לנוסעים אפשרות תיאורטית לרכוש בעצמם מזון בשעות הערב במהלך שעות ההמתנה, בנוסף למזון ולשוברים שחולקו על ידי אל על, שכן שדה התעופה היה פעיל עד חצות, אין בכך לגרוע מחבותה של אל על כלפי התובעים" נכתב בפסק הדין.

בפסק הדין הזכירה השופטת לוי כי במהלך הדיון בתביעה הודתה מנהלת תחנת אל על בציריך כי חברת התעופה לא הצליחה לספק שירותי לינה לכלל הנוסעים ולכן חלקם נותרו ללון בשדה התעופה, והיא גם אישרה כי מלאי המזרנים היה מוגבל ולא הספיק לכולם. "בעניין זה לא נותר אלא להעלות תהייה, האם אין ידה של אל על משגת לרכוש די מזרנים? שמא אזלו כל המזרנים בציריך רבתי?" נכתב בפסק הדין.

מהתמונות שהציגו התובעים לגבי התנאים בהם נאלצו להעביר את הלילה התרשמה השופטת כי אין מדובר בחלופה נאותה לשירותי הלינה בבית מלון הקבועים בחוק שירותי תעופה, וטענה כי בשים לב לעובדה שעל תנאי מגז האוויר הקשים ידעה אל על עוד עם יציאת המטוס מישראל, "הרי שיש לראות במחדל זה, מחדל ביודעין!" קבעה בפסק הדין וחייבת את אל על בפיצויים לדוגמא בסך 6,000 שקל לעל תובע.

בסך הכל, חייב בית המשפט את אל על לשלם לכל אחד מהתובעים 10 אלף שקל בגין אי מתן חלק משירותי הסיוע ואמצעי הלינה הקבועים בחוק שירותי תעופה, ובסך הכל 100 אלף שקל בצירוף ריבית והפרשי הצמדה מיום הגשת התביעה. כמו כן, נקבע כי החברה תישא בשכר טרחת עו"ד והוצאות התובעים בסכום 17.5 אלף שקל בתוספת הפרשי ריבית והצמדה ממועד מתן פסק הדין.

מאל על נמסר בתגובה: "אל על פועלת לפי חוק ותמשיך לעשות כן. בית המשפט דחה את מרבית טענות התובעים וקבע כי הטיסה נדחתה כדין בשל תנאי מזג אוויר וקיבל את שיקול דעתו של הקברניט על סמך ניסיונו רב השנים ועל כן החברה פטורה מתשלום כספי לפי החוק בגין דחיית הטיסה. באשר למיעוט טענות התובעים אשר התקבלו, החברה לומדת את פסק הדין".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker