הצעת חוק חדשה: ליזום הקמת שדה תעופה משלים לנתב"ג בנגב

יוזם ההצעה, ח"כ חיים ילין: " מדובר בחלופה ראויה לרמת דוד, אשר ניתן יהיה להקים בה שדה מספיק גדול ועם אפשרות להרחבתו, כך שיוכל להתמודד עם גידול הנוסעים לאורך השנים"

רינה רוזנברג קנדל
רינה רוזנברג קנדל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים ילין
חיים יליןצילום: אמיל סלמן

ח"כ חיים ילין (יש עתיד) הגיש היום (ב') הצעת חוק להקמת שדה תעופה משלים לנתב"ג בבנבטים שבנגב ולא ברמת דוד. הצעתו של ילין מוגשת כשבוע לאחר שהועברה למועצה הארצית לתכנון ובנייה ההמלצה של ועדה ממשלתית שקבעה כי רמת דוד הוא האתר המועדף להקמת שדה תעופה משלים לנתב"ג, ולא נבטים.

בישיבת המועצה שהתקיימה בשבוע שעבר הוחלט לשוב ולבחון את שתי החלופות העיקריות - נבטים ורמת דוד - וללוות הכנת תוכנית מפורטת לשני האתרים, בין היתר באמצעות תסקיר השפעה על הסביבה.

"אין חולק על הצורך בהקמת שדה תעופה משלים, אך מיקומו לא פחות חשוב מנחיצותו. מחויבותנו לשמור על מרקם החיים הכפרי, בעמק הירוק ערש ההתיישבות מפני נזקים שיובילו להריסתו המוחלטת", אמר ילין ,והוסיף כי "המקום הנכון והמתאים הוא בדרום, ובכך אנו מקיימים את מחויבותנו לפתח את הנגב".

בהתאם להחלטת ממשלה מ-2014, הוקמה ועדה בין משרדית שבחנה 21 אתרים בישראל אפשריים להקמת שדה תעופה משלים לנתב"ג לפי קריטריונים של התאמה אווירית, קרקעית, סביבתית וכלכלית-חברתית. הצוות מצא כי קיימים שני אתרים אפשריים להקמת השדה - האחד בנבטים שבדרום והשני ברמת דוד שבצפון. מתוך שני אתרים אלו, שדה התעופה רמת דוד קיבל את הניקוד הגבוה ביותר במרבית הקריטריונים שנבדקו, למעט אלו שמתייחסים להשפעת הרעש הסביבתי. הוועדה קבעה כי קיימת היתכנות גבוהה יותר לחלופה של רמת דוד על פני החלופה בנבטים, אליה התנגדה מערכת הביטחון.

"לאורך השנים ממשלת ישראל שינתה את עמדתה מספר פעמים לגבי חלופת המיקום לשדה התעופה המשלים, ובהחלטתה האחרונה משנת 2014 נקבע כי השדה יקום ברמת דוד. חלופת נבטים בנגב אשר עמדה גם היא על הפרק, נדחתה בשל שיקולי חיל האוויר" נכתב בדברי ההסבר בהצעה, "החלטתה זו של הממשלה, זוכה להתנגדויות רבות, בין היתר כי השדה יפגע קשות במרחב הכפרי של עמק יזרעאל המהווה 'ריאה ירוקה' במדינת ישראל, יגדיל את העומס באזור שכבר כיום סובל מפקקי תנועה קשים.

"שדה זה הינו מוגבל בשטחו ולכן עוד 10 שנים לערך יתכן ונצטרך להקים שדה תעופה נוסף. הקמת שדה תעופה בנגב, אזור אשר אינו סובל מצפיפות אוכלוסין, הנה חלופה ראויה, אשר ניתן יהיה להקים בה שדה מספיק גדול ועם אפשרות להרחבתו, כך שיוכל להתמודד עם גידול הנוסעים לאורך השנים. יתרה מכך, הקמת השדה בנגב תהווה מנוע פיתוח לכלכלת האזור, תיצור מקומות עבודה חדשים ולא תפגע במרחב הכפרי אשר אט אט מצטמצם בישראל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker