ממחר: TUS תפסיק פעילותה בנמל התעופה בחיפה

שעות הפעילות המוגבלות של הנמל הן מהגורמים המשמעותיים להחלטה של חברת התעופה מקפריסין ■ מדובר במכה משמעותית לפעילות הנמל, שכן TUS היתה אחראית לזינוק של מאות אחוזים במספר הנוסעים בנמל ב-2017

רינה רוזנברג קנדל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חברת TUS תפסיק את הטיסות בחיפה
רינה רוזנברג קנדל

חברת התעופה הקפריסאית TUS תפסיק החל ממחר (ב') את טיסותיה אל ומנמל התעופה בחיפה. מדובר במכה משמעותית לפעילות הנמל, שכן TUS היא האחראית לזינוק המשמעותי שהוצג בשנה האחרונה בחיפה בתנועת הנוסעים הבינלאומית.

בחורף הנוכחי היתה TUS אמורה להפעיל חמש טיסות שבועיות מחיפה ללרנקה ועוד שתי טיסות מחיפה לפאפוס. בקיץ האחרון היא הפעילה 29 טיסות שבועיות במודל לואו-קוסט לחמישה יעדים: אתונה, לרנקה, רודוס, קוס ופאפוס.

בתשעת החודשים הראשונים של 2017 עברו בנמל כ-34 אלף נוסעים בטיסות בינלאומיות - רובם באמצעות חברת TUS. מדובר בזינוק של 347% לעומת התקופה המקבילה אשתקד, אז עברו רק כ-7,600 נוסעים. גידול משמעותי עוד יותר נרשם בתנועת המטוסים באותה תקופה  3,822 ב-2017 - גידול של 547% לעומת 590 טיסות בתקופה המקבילה אשתקד.

לפני כשבועיים פנתה הנהלת TUS למנכ"ל רשות שדות התעופה, יעקב גנות, בבקשה לקיים פגישה דחופה כדי לפתור את הבעיות שבהן נתקלה החברה בחיפה, ושגרמו לה להחליט להפסיק את הטיסות עם תחילת עונת החורף. עם זאת, הפגישה טרם תואמה והוחלט על הפסקת הטיסות. אם הפגישה לא תצא לפועל השבוע, ב-TUS מתכננים לבקש סלוטים (חלונות זמן לטיסה) בנתב"ג, ולהעביר לשם את הפעילות שהיתה אמורה להתקיים בחיפה.

נמל התעופה בחיפהצילום: Oyoyoy

בחברה אומרים שאחת הסיבות שהובילו להחלטה להפסקת הטיסות היא שעות הפעילות המוגבלות בנמל וחוסר היכולת להאריך אותן, בעיקר בתקופות עומס. נמל התעופה בחיפה נסגר מדי יום ב-20:00. במקרים רבים התעכבו מטוסי החברה, שהיו אמורים לחזור מיוון או מקפריסין, ונאלצו לנחות בנתב"ג מכיוון שהנמל היה סגור. ב-TUS אומרים כי ההתנהלות הזאת גוררת עלויות לוגיסטיות גבוהות.

הנחיתות בנתב"ג אף מובילות להשתלחויות של נוסעים מסוימים בתקשורת וברשת החברתית, שכן רק במהלך הטיסה חזרה לארץ הם מגלים שמלבד העיכוב בזמנים, הם לא ינחתו בחיפה כמתוכנן. ברשות שדות התעופה (רש"ת) אומרים כי שעות הפעילות של נמל התעופה בחיפה היו ידועות ל-TUS בזמן תכנון לוח הטיסות. עוד אומרים שם כי במקרים חריגים נענו לבקשת החברה ואיפשרו לה לנחות בשעות מאוחרות יותר.

TUS טוענת עוד כי קיבלה תלונות לגבי התנהלות רשויות ההגירה בנמל בחיפה, ושבמקרים מסוימים נאלצה להחזיר מיידית נוסעים שלא הורשו להיכנס לישראל מסיבות שונות. בחברה אומרים גם כי הובטח להם שאגרות הנחיתה ואגרות הנוסע בחיפה יבוטלו - כפי שבוטלו בנמל התעופה בעובדה - אך הטבות אלה טרם קודמו לכדי אישור בוועדת הכלכלה של הכנסת.

ביטול הטיסות לא פוגע רק בהכנסות נמל התעופה ובתושבי הצפון, אלא גם בחברת פונטה קנה, שרק לפני כחודש פתחה לראשונה בנמל התעופה בחיפה חנות דיוטי פרי שמשתרעת על פני כ-300 מ"ר. לפי תנאי המכרז, החברה אמורה לשלם לרש"ת תמלוגים על פי אחוזים ממחזור המכירות שלהם. עם הפסקת הטיסות הבינלאומיות של TUS, ואם אף חברת תעופה אחרת לא תתפוס את מקומה, המכירות צפויות להיות אפסיות וההשקעה של החברה בעיצוב בחנות, כמו גם ההשקעה של רש"ת בהקמתה, יירדו לטמיון.

"אני פועלת לקיום פגישה דחופה ביותר בנושא, שבה נשב יחד, כל הגורמים המעורבים על מנת למצוא פתרון לבעיה שנוצרה במהירות וביעילות", אמרה יולה שטראיים, סגנית ראש העיר חיפה ויו"ר העמותה לתיירות ונופש בעיר. "אני בטוחה כי יימצא הפתרון המתאים והשדה ימשיך לשרת את תושבי חיפה וכל מטרופולין הצפון".

מרש"ת נמסר בתגובה: "רשות שדות התעופה פעלה ופועלת לפיתוח הטיסות הבינלאומיות בחיפה. הודעת חברת TUS לרשות הינה הודעה חד צדדית, למרות שורת צעדים שנקטה רש"ת במטרה להרחיב את פעילות הטיסות הבינלאומיות מחיפה. מיותר לציין כי ההחלטה על הפסקת הפעילות בחיפה נתקבלה בדירקטוריון TUS וללא כל דיון מול רש"ת בנושא. במכתב החברה לרש"ת מודה לה החברה על המאמצים והנכונות להבטיח את הפעילות הבינלאומית בשדה בחיפה. שעות פעילות השדה בחיפה ידועים לכל טרם קביעת לוח טיסות. רש"ת גילתה גמישות רבה והאריכה את שעות הפעילות בהתאם לבקשת החברה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker