עדיין רק תרגיל: נחיתה ראשונה של מטוס נוסעים בנמל התעופה רמון

הנחיתה בוצעה במסגרת תרגיל חירום שהתבצע היום ■ השדה בתמנע היה אמור להיפתח כבר באפריל 2017, אך העבודות טרם הסתיימו ופתיחתו נדחתה לתחילת 2018

רינה רוזנברג קנדל
רינה רוזנברג קנדל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הנחיתה ברמון
הנחיתה ברמוןצילום: סיון פרג'

מטוס נוסעים מסוג אמברייר של חברת ארקיע נחת היום (ג') לראשונה בנמל התעופה הבינלאומי רמון. הנחיתה בוצעה במסגרת תרגיל חירום רחב היקף שנערך בשדה התעופה, שצפוי להיפתח רק בתחילת 2018 ולהפעיל טיסות פנים ארציות ובינלאומיות ליעדים שונים בעולם.

התרגיל, המכונה "יעף פתיחה", מבוצע במסגרת ההליכים למתן רישיון הפעלה לנמל התעופה החדש. רשות התעופה האזרחית (רת"א) העניקה לנמל התעופה רישיון הפעלה זמני לצורך קיום התרגיל, והיא נמצאת בהליך בחינתו ורישויו המלא של השדה.

בתרגיל לקחו חלק כ-450 משתתפים, בכללם אנשי משרד התחבורה, הנהלת רש"ת, נמל התעופה רמון, חברות תעופה, חברות שירותי קרקע, משטרת ישראל, כבאות והצלה, צה"ל, עיריית אילת והמועצה האזורית אילות. במסגרת התרגיל נבחנה היכולת של נמל התעופה החדש לתת מענה לניהול אירוע תעופתי וניהול מצבי חירום.

שדה התעופה היה אמור להיפתח כבר באפריל 2017, אך העבודות טרם הסתיימו. נמל התעופה החדש כולל מגדל פיקוח בגובה של כ-50 מטר עם מכשור מתקדם וטרמינל מרווח, שייתן מענה לצפי של יותר משני מיליון נוסעים בשנה. כמו כן, יכלול הנמל עמדות חנייה למטוסים רחבי גוף ובינוניים, עמדות חנייה למטוסי טורבו-פרופ, אזורי תפעול, חנויות דיוטי פרי, בריכה ביולוגית בלב המבנה שאליה ניתן להביט מכל אולם, מערך כבישים חדש ומגרשי חניה לכלי רכב.

שדה תעופה רמון תמנע
הדמיה של נמל התעופה רמון תמנעצילום: מן שנער אדריכלים

מסלולי ההמראות והנחיתות בשדה התעופה יגיעו לאורך של 3.6 קילומטרים, במטרה לאפשר לכל סוגי המטוסים להמריא ולנחות בנמל התעופה, ובשדה יהיו 60 רחבות חנייה של מטוסים על מנת להגדיל את קיבולת המטוסים והנוסעים, לנוכח תחזיות לגידול במספר הטיסות הצפוי בנמל. הגידול צפוי לאור הסבסוד שמעניק משרד התיירות כבר היום לחברות התעופה הזרות שנוחתות בשדה התעופה באילת, ושאותן ימשיך להעניק גם לחברות שינחתו ברמון. בנוסף, התקנות החדשות של משרד התחבורה פוטרות חברות תעופה מתשלום אגרות נחיתה בנמל רמון, במטרה לעודד את החברות להשתמש בשדה החדש.

נמל התעופה רמון הוא הנמל האזרחי הראשון שנבנה מאז קום המדינה. בטרמינל מותקנת מערכת מיון ביטחונית אוטומטית HBS, בדומה למערכת הקיימת בנתב"ג. הנמל, שיחליף את נמל התעופה הישן באילת, ישמש כשדה תעופה בינלאומי נוסף וגם כשדה אלטרנטיבי לשעת חירום. ישראל כ"ץ, שר התחבורה, אמר כי "פינוי שדה התעופה הקיים באילת יאפשר את פיתוחה של העיר צפונה. עם הפעלת נמל רמון בתמנע, יתפנה שטח של כרבע מגודלה של העיר אילת, שיאפשר את פיתוח העיר ושיפור משמעותי באיכות חייהם של תושביה. כמו כן, הפרויקט ייצור אלפי מקומות עבודה חדשים עבור עובדים שיועסקו בנמל, באופן ישיר ועקיף".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker