מהשבוע הבא: איבדתם את המזוודה? לא בטוח שחברת הביטוח תפצה אתכם

הרפורמה בפוליסות הביטוח לנסיעות לחו"ל תיכנס לתוקף בעוד כשבוע ■ כל חברות הביטוח יציעו פוליסה בסיסית זהה, והרחבתה תתואם באופן פרטי ללקוח תמורת תשלום נוסף ■ בכיר בחברת ביטוח: "הרפורמה לא תוזיל את הפרמיה. כרגע זה סוג של פוקר. נדע רק כשהרפורמה תצא לפועל"

רינה רוזנברג קנדל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מזוודותצילום: אי-פי
רינה רוזנברג קנדל

ב–3 בספטמבר אמורה להיכנס לתוקף רפורמה שתשנה את המבנה של פוליסות ביטוח הנסיעות לחו"ל שהכרנו עד כה, והלקוח שמתכנן נסיעה לחו"ל יצטרך לבחון מחדש את עלויות הפוליסות שחברות הביטוח יוציאו לשוק ומה הן כוללות, לפי הצרכים שרלוונטיים עבורו.

פוליסת ביטוח הנסיעות לחו"ל שנמכרת כיום כוללת סל כיסויים כמו הוצאות טיפול ואשפוז, רכישת תרופות, פינוי במטוס לארץ, טיפולי חירום בשיניים, חילוץ ופינוי לבית חולים במקרה של תאונה, כיסוי במקרה ביטול או קיצור טיסה וביטוח כבודה. כל חברת ביטוח וכל פוליסה שניתנה מטעמה הציעה כיסוי שונה לכל אחד מהמקרים, והנוסע יכול היה להחליט להרחיב את הפוליסה, תמורת תשלום, בהתאם לצרכיו — למשל במקרה שהוא זקוק לפוליסה שכוללת כיסוי למצב רפואי קיים או במקרה של הריון.

משבוע הבא מבנה תכנית ביטוח נסיעות לחו"ל ייראה אחרת. הפוליסה של כל חברות הביטוח תכלול רובד ראשון בסיסי שיהיה אחיד וזהה אצל כולן, ועליו ניתן יהיה לרכוש הרחבות שונות. אותו רובד בסיסי יכלול את הכיסויים של ההוצאות הבאות: הוצאות רפואיות בעת אשפוז ושלא בעת אשפוז, פינוי ממקום האירוע הביטוחי לבית חולים, הטסה רפואית לישראל, תרופות וטיפול חירום בשיניים, הטסת מלווה למקום אשפוזו של מבוטח בחו"ל, הארכת שהות בחו"ל מעבר לתקופת הביטוח בעקבות מקרה ביטוח, הטסה של גופה וכיסוי הכולל היריון עד שבוע 12 שאובחן לראשונה בחו"ל.

כמו כן רובד זה כולל עוד שני כיסויים אותם המבוטח יכול לבקש להסיר בתמורה להוזלת עלות הביטוח והם חבות כלפי צד שלישי וכיסוי לאיתור וחילוץ. אין חובה על חברות הביטוח להגיד ללקוח כי כיסויים אלה ניתנים להסרה תמורת מחיר מופחת ולכן על הלקוח לבקש זאת באופן עצמאי.

הארכת הפוליסה ללא בחינה רפואית חדשה

מי שירצה כיסויים נוספים על רובד בסיסי זה יצטרך לבקש אותם בנפרד וכמובן לשלם עליהם. מדובר בכיסויים למקרה של ביטול או קיצור נסיעה, חופשה שכוללת ספורט אתגרי, ביטוח כבודה או ביטוח מחשב נייד, כיסוי למקרה של החמרה של מצב רפואי קיים או במקרה של הריון או כל הרחבה אחרת שהלקוח יבקש ושאושרה על ידי הממונה על רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון.

הרחבות אלה דורשות מהנוסע מידה מסויימת של שינוי מחשבתי. משבוע הבא, כיסויים שהיוו עד היום סעיפים עיקריים בתביעות הביטוח של נוסעים כמו כיסוי במקרה של ביטול נסיעה בגין אשפוז המבוטח או קרוב משפחתו מדרגה ראשונה או כיסוי במקרה של אובדן כבודה — שהיו חלק קבוע מפוליסות הבסיס של חברות הביטוח, הפכו לוולונטריים. סביר להניח שאם נוסע מתכוון לעסוק בספורט אתגרי הוא ירכוש הרחבה ביטוחית בהתאם, אבל כשמדובר במשהו לא צפוי שעלול לקרות, הנוסע יכול להחליט לוותר על ההרחבה ולהישאר עם נזק כספי. הרי אף אחד לא יודע מראש שהוא יצטרך לבטל את הטיסה בפתאומיות או שהמזוודה שלו תלך לאיבוד, אבל כשזה קורה, ובחברות הביטוח מעידים שזה קורה לא מעט, אם הנוסע לא ירחיב את הכיסוי הביטוחי, הוא יצטרך להתמודד עם השלכות של הוצאות כספיות גבוהות.

רשות שוק ההון קבעה את הרפורמה החדשה לאור תלונות שהתקבלו לאורך השנים, שקשורות לתוכנם של כיסויי הביטוח וסכומי הביטוח המוצעים. הרפורמה אושרה כבר בינואר והיתה אמורה להכנס לתוקף בתחילת אוגוסט, אך לאור פניות חברות הביטוח, שטענו שמדובר בשיא עונת התיירות ושהן לא יספיקו להתארגן עד אז, היא נדחתה בחודש. מי שירכוש פוליסת ביטוח נסיעות לחו"ל עד 2 בספטמבר כולל, גם אם לטיסה שאחרי כניסת הרפורמה לתוקף, יהיה מכוסה לפי הפוליסה אותו רכש.

לפי הוראות הרפורמה סכומי הכיסוי הביטוחי שיצעו חברות הביטוח יהיו בהתאם לעלויות הצפויות במקרה ביטוחי ובהתחשב, בין היתר, בעלויות הצפויות במדינת היעד. עוד קובעת הרפורמה שמבוטח שחתם על פוליסה לתקופה קצרה מתקופת הביטוח המקסימלית וביקש להאריך את תקופת הביטוח, יוכל לעשות זאת ללא בחינה מחודשת של מצבו הרפואי הקודם.

חברות האשראי קיצרו את תוקף הפוליסה

מה יהיו העלויות משבוע הבא? זהו הסוד השמור בענף הביטוח בימים אלו, שרק חברות הביטוח ורשות שוק ההון והביטוח יודעים בשלב הזה. כלל הציבור ידע את המחירים רק ב–3 בספטמבר ורק אז יוכל להשוות בין ההצעות השונות ולהכריע איזו מהן מתאימה לו. משיחות שניהלנו עם בכירים בענף הביטוח לא כדאי לצפות לירידת מחירים, אלא ההיפך — להתייקרות. "הרפורמה לא תוזיל את הפרמיה ולדעתי היא תייקר אותה", אומר ל–TheMarker בכיר באחת מחברות הביטוח. "כרגע זה סוג של פוקר ונדע את האמת רק כשהרפורמה תצא לפועל. אם אני קורא נכון את המפה אני חושב שממחיר הפוליסות היום, כ–2 דולר בממוצע ליום, הן יעלו ל–3.5–4 דולר ליום", הוסיף.

בכיר בחברת ביטוח אחרת אמר ל–TheMarker כי "מדובר למעשה במוצר אחר לחלוטין אז באופן טבעי המחירים ישתנו. לחלק מהנוסעים הפוליסה החדשה תהיה יקרה יותר וחלק זולה יותר. הרגולטור אמר לנו להתאים את גובה הכיסוי ליעד הנסיעה אך לא אמר מהו סכום מספק והשאיר את זה לנו. יכול להיות שיהיו חברות ביטוח שיתנו כיסוי ביטוחי שונה בהתאם למדינת היעד אבל ממה שאני שומע, חברות הביטוח החליטו להמשיך עם גובה כיסוי אחיד לכל המדינות במחיר קבוע למבוטח, וזה אומר שאין ספק שבחברות כאלו יהיה סבסוד צולב בין המבוטחים. אם מבוטח נוסע לארה"ב וחברת הביטוח גובה ממנו 2 דולר ליום עם כיסוי הוצאות רפואיות של עד מיליון דולר, והיא גובה את אותו הסכום ממבוטח שנוסע לאירופה עם אותו הכיסוי — ואנחנו יודעים שהוצאות האשפוז בארה"ב יותר יקרות מבאירופה — זה אומר שהמבוטח של אירופה מסבסד את המבוטח בארה"ב".

הרפורמה תוביל לשינוי גם בביטוחי הנסיעות לחו"ל ששיווקו חברות כרטיסי האשראי. נוסעים לחו"ל שעד היום הסתמכו על הביטוח החינמי שהציעו חברות אלה יגלו שמשבוע הבא הפוליסה הבסיסית ששימשה אותם בעבר, ושעליה לא שילמו, תהיה תקפה לחמישה ימים בלבד במקום 55 ימים. לאומי קארד פרסמה כבר לפני כחודשיים את השינוי שיחול בפוליסה החינמית וכל שאר חברות כרטיסי האשראי התיישרו לפיה מבחינת הטבת מספר הימים החינמיים. מהיום השישי ואילך כל הנוסעים ידרשו לשלם את הפרמיות לפי יעד הנסיעה והכיסויים שירכשו לאחר התשאול הטלפוני, ולפי המודל העסקי וההטבות שכל חברת אשראי הגיעה אליהם מול חברת הביטוח.

שינוי נוסף יחול באופן הזמנת הפוליסה. השיחה הטלפונית שרבים מהנוסעים ביצעו בדקה ה–90 ולפעמים אפילו בדרך לטיסה הולכת להתארך ולהיות יותר מפורטת אז לא כדאי לחכות איתה לרגע האחרון.

"ההנחיה של רשות שוק ההון לחברות הביטוח היא לברר כל מה שאנו יכולים על הלקוח לפני הטיסה ולעדכן אותו במה הוא מכוסה ובמה לא כדי שלא יהיו מצבים שהמבוטח יגיש תביעה כי הוא חשב שהוא מכוסה לסעיף מסוים", אומר בכיר בחברת ביטוח. כך למשל במקרה של כיסוי בגין ביטול נסיעה היה חריג שקבע שאם קרוב המשפחה שהתאשפז כבר היה חולה במחלה כלשהי, אין כיסוי בפוליסה. לפי הרפורמה, החריג הזה לא מקובל יותר על רשות שוק ההון, וחברת הביטוח אמורה לשאול את הצרכן "האם בן משפחה קרוב שלך חולה במחלה כרונית או במחלה קיימת?". אם הוא עונה בחיוב, חברת הביטוח לא תכסה את הנוסע בסעיף זה.

המטרה של הרפורמה היא להביא לשקיפות רבה יותר ולווידוא מקיף של חברות הביטוח לגבי כל אחד מהכיסויים לפני החתימה על הפוליסה. עניין זה מעורר לא מעט חשש אצל חברות הביטוח. "אני לא יכול לשלוט באיכות התשאול, ויש הרבה חובבנות בתחום הזה מצד ערוצי ההפצה, אפילו שאנחנו עושים הדרכות ומסבירים", מעיד בכיר בחברת ביטוח.

הוא הוסיף כי "מהשבוע הבא ישאלו את הנוסע הרבה יותר שאלות, והליך המכירה יהיה יותר ארוך. אם חברת הביטוח רוצה להחריג משהו בפוליסה היא חייבת לשאול את המבוטח אם הוא עומד או לא עומד בקריטריון. באופן היפותטי זה יגיע לרמה שאהיה חייב לשאול הורה לילדה בת 16 אם היא בהריון, כי אם היא כן ויקרה לה משהו בחו"ל ואני לא שאלתי — הביטוח יהיה חייב לכסות אותה".

לדברי שרון גילר, מנכ"ל WOBI, אתר להשוואת מחירים של פוליסות ביטוח, "הליך ההצטרפות לפוליסה יהפוך למורכב יותר ברמת השאלות ששואלים את הלקוח, ולדעתי לנכון יותר. אולי התהליך עצמו יהיה מסורבל יותר משלושה־ארבעה קליקים במחשב, כפי שהיה עד כה, אבל הוא ימנע יותר בעיות", אומר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker