לאן כולם טסים מחיפה?

גידול של 655% בתנועת הנוסעים הבינלאומיים בחיפה בעקבות כניסת חברת התעופה הקפריסאית TUS Airways ■ החודש צפוי להיפתח בנמל דיוטי פרי, ותוכנית להארכת המסלול תאפשר בעתיד המראת מטוסים גדולים יותר

רינה רוזנברג קנדל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הטרמינל בנמל התעופה חיפהצילום: Oyoyoy
רינה רוזנברג קנדל

נמל תעופה חיפה מציג עליה של 655% בתנועת הנוסעים בטיסות הבינלאומיות מתחילת השנה (ינואר-יולי) עם כ-20 אלף תנועות (הלוך ושוב) לעומת התקופה המקבילה אשתקד. לשם השוואה, במהלך 2016 כולה עמד מספר הנוסעים בטיסות בינלאומיות בחיפה על כ-12 אלף.

ביולי לבדו נרשמה עליה של 390% מנמל התעופה הצפוני לעומת יולי שנה שעברה עם כ-7,000 תנועות נוסעים (הלוך ושוב). הסיבה לזינוק בפעילות היא כניסתה של חברת התעופה הקפריסאית TUS Airways לשוק הישראלי ובחירתה להפעיל את הטיסות מטעמה מנמל התעופה. החברה מפעילה בעונת הקיץ הנוכחית 29 טיסות שבועיות במודל לואוקוסט לחמישה יעדים: אתונה, לרנקה, רודוס, קוס ופאפוס. ביולי נרשמו כ-299 תנועות מטוסים (הלוך חזור) לעומת 111 תנועות בתקופה המקבילה אשתקד - גידול של 170%.

עד כניסתה של חברת TUS לנמל התעופה בחיפה, מרבית הפעילות בו כללה פעילות פנים ארצית עם טיסות צ'ארטר מעטות. TUS החלה את פעילות הטיסות הסדירות שלה בישראל באפריל 2016 עם טיסות ישירות ללרנקה,במארס האחרון הוסיפה את קו חיפה - אתונה וביוני הוסיפה גם את יעדי הנופש לקיץ- פאפוס, רודוס וקוס - אותן היא משווקת אותן בשיתוף פעולה עם חברת התיירות איסתא.

מרשות שדות התעופה (רש"ת) נמסר כי עוד החודש ייפתח בנמל התעופה בחיפה מתחם דיוטי פרי, בו ימכרו מוצרי קוסמטיקה ובשמים, משקאות חריפים ויינות, סיגריות ומוצרי טבק, ממתקים וכו'. החברה שתפעיל את מתחם הדיוטי פרי היא פונטה קנה, שמפעילה גם את הדיוטי פרי בשדה התעופה בעובדה. השטח המיועד של הדיוטי פרי הוא עד 300 מ"ר, כשבסמוך אליו יופעל מתחם המיועד עבור שירותי פיק אפ. לטסים מחיפה יעמוד גם שירות פטור ושמור.

נמל התעופה בחיפה משמש לטיסות פנים ארציות ולטיסות בינלאומיות ליעדים קרובים, כמו מדינות אגן הים התיכון. הבעיה היא שכיום המסלול בשדה התעופה הוא באורך של כ-1,300 מטר בלבד והמשמעות היא שרק מטוסים קטנים כמו אלו שמפעילה חברת TUS (הסאאב 2000), שמכילים עד 50 מושבים, יכולים להמריא ממנו לטיסות בינלאומיות.

TUS רכשה לאחרונה שני מטוס סילון מסוג Fokker 100 זאת לאור תוכניות ההתרחבות של החברה, הכוללים הגדלת תדירויות בקווים הקיימים ופתיחת קווים חדשים ליעדים נוספים, בהם גם קווים מנתב"ג ומחיפה. מטוס זה הוא מטוס סילון בינוני וצר-גוף מתוצרת חברת פוקר ההולנדית, שמכיל 100 מקומות ישיבה ויכול לטוס ישירות מישראל ליעדים במרכז אירופה.

על פי החלטת שר התחבורה, ישראל כ"ץ, יוארך המסלול לכ-1,600 מטר ויאפשר למטוסים בקיבולת של עד 120 נוסעים לטוס ליעדים קרובים באירופה, אך כרגע אין כל צפי למועד הארכת המסלול. לדברי כ"ץ, "התכנית לתשתית הלאומית לשדה התעופה בחיפה מקודמת בימים אלו ובמסגרתה יוארך המסלול הקיים בכ-300 מטרים. תוכנית הארכת המסלול בחיפה מתואמת עם חברת נמלי ישראל, המקדמת במקביל את הנמל הימי באופן בו נמל התעופה והנמל הימי יוכלו לחיות בצוותא. תכנית הארכת המסלול בחיפה כוללת בין היתר שיקוע כביש יוליוס, המפריד בין שני חלקי השדה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker