כ"ץ הבטיח דיוטי לכל הטסים מאילת - אך ההנחות לנוסעים לחו"ל בלבד

בניגור להצהרותיו של שר התחבורה כי בשדה החדש בתמנע "יוכלו גם נוסעים ישראלים בטיסות פנים ארציות לערוך קניות בדיוטי פרי ולרכוש מוצרים ללא מסים" - מפנייה של ח"כ יהודה גליק, מתברר שהמכירה בחנויות תהיה בהתאם לסוג הטיסה – והתנאים יהיו שונים

גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שר התחבורה, ישראל כ"ץצילום: מרק ישראל סלם
גילי מלניצקי

בשנה החולפת, עם ההערכות לקראת פתיחתו של שדה התעופה ע"ש אילן ואסף רמון בתמנע, שיאגד בתוכו את הפעילות הבינלאומית והפנים ארצית לאילת, התבטא מספר פעמים שר התחבורה והמודיעין ישראל כ"ץ לגבי פתיחת דיוטי פרי גם לנוסעים הישראלים. כך תתאפשר, לכאורה, קנייה של מוצרי קוסמטיקה, אלכוהול, טבק ועוד בעלות מוזלת גם בטיסות פנים ארציות.

"עם פתיחתו של שדה התעופה בתמנע יוכלו גם נוסעים ישראלים בטיסות פנים ארציות לאילת לערוך קניות בדיוטי פרי ולרכוש מוצרים ללא מסים, בדומה לדיוטי פרי הקיים בנתב"ג", אמר כ"ץ בנובמבר האחרון. "הרכב המוצרים יהיה דומה לנתב"ג ויכלול בין השאר אלכוהול, סיגריות, בגדים, ומוצרי מזון ללא מסוי. המטרה היא לחזק את העיר אילת ולגרום לישראלים להעדיף את אילת על פני מקומות אחרים בחו"ל. אני משוכנע כי הרבה מאוד ישראלים יעדיפו לטוס לאילת כאלטרנטיבה למקומות אחרים".

במארס האחרון פנה ח"כ יהודה גליק (הליכוד) בניסיון להבין האם המהלך אושר על ידי שר האוצר ונעשה בתיאום עם רשויות המס, במסגרת צעדים שהוא מקדם להעלאת המסוי על הסיגריות, כחלק ממאבקו בצריכת הסיגריות ונזקי העישון בישראל.

להפתעתו, לפני ימים ספורים, נענה בתשובה שלא עומדת בהלימה עם התבטאויותיו הקודמות של משרד התחבורה בנושא. כ"ץ ומשרדו הסבירו כי הנוסעים בטיסות הפנים ארציות והנוסעים בטיסות הבינלאומיות אומנם יבלו יחד באותו האולם, אולם המכירה בחנויות תהיה בהתאם לסוג הטיסה – וכי הנוסעים בטיסות הפנים לא יהנו מתנאי המכירה של הטסים לחו"ל.

כלומר, נוסעים בטיסות בינלאומיות ימשיכו להנות מפטור ממסים ומכס בחנויות דיוטי פרי, כפי שנהנו עד כה, ואילו הנוסעים בטיסות הפנים ארציות, שהובטח להם להנות גם כן מהדיוטי-פרי – יהנו מפטור חלקי בלבד, הנובע מחוק סחר חופשי באילת הפוטר ממע"מ על טובין ושירותים הנמכרים באילת על ידי עוסק תושב אילת. כלומר, רק ההנחה שגם ככה זכאים לה בשהות באילת, תימשך גם בדיוטי פרי.

השר הטיל את האחריות על רש"ת (רשות שדות התעופה) כגורם המקצועי בעניין למרות התבטאויותיו הקודמות, והסביר כי לדבריהם, מוצרים מתכלים בהתאם לחוק אזור סחר חופשי אילת – יוצעו לכלל הנוסעים במחיר אחיד, ומוצרים שחוק סחר חופשי אילת לא חל עליהם ימכרו במחיר זהים למחירם באילת כאשר המחיר כולל מע"מ כחוק, בהתאם לחוקי המסוי בכל הארץ. בין המוצרים הללו גם סיגריות ומוצרי טבק, צגים ומקלטי טלויזיה ותכשיטים שערכם עולה על 200 דולר – שימכרו ללא כל הקלת מס או מכס.

הדמייה של הדיוטי פרי בשדה התעופה רמוןצילום: מן שנער אדריכלים

ל-TheMarker הובהר על ידי רש"ת כי הפירסומים הקודמים לא נועדו להטעות את ציבור הנוסעים במתכוון, אלא כי הכוונה הייתה להתייחס לדיוטי פרי כמרכז קניות ובילוי שהנוסעים מחפשים, גם אלו הנוסעים בטיסות פנים. לתפישת רש"ת, ל"דיוטי פרי ערך מוסף וייחודי", שהנוסעים, במיוחד הישראלים, דורשים בדרכם לחופשה - בלי קשר לתמורה מבחינת מחיר המוצר, ולכן פתיחת מתחם הדיוטי פרי – גם מבלי שינתנו בו ההטבות הייחודיות לטסים בטיסות פנים – היא חלק מהחוויה שמבקש הנוסע הישראלי.

"בעולם בו התפיסה היא כי נמל תעופה איננו עוד רק אמצעי להעברת נוסעים ממקום למקום, אלא הוא חלק מחוויית הנוסע הכללית, ההעדפה והצפייה של הנוסעים בשדות תעופה היום היא לקניות בדיוטי פרי", מסבירים ברש"ת.

לטענתם, מדובר בחלק משינוי תפיסתי המושפע מהנוהג באמנת שינגן, עליה חתומות 29 מדינות, בעיקרן - כל מדינות האיחוד האירופי מלבד אירלנד ובריטניה, והן הגיעו ביניהן להסכמות הנוגעות לביקורת גבולות מתואמות ומדיניות הגירה ומעבר, ומכאן גם השיגו הסכמות על ביטול המכסים במעברים בין המדינות החברות.

אמנם ישראל לא חתומה על האמנה, וגם לא נמצאת בדרך להתקבל לאיחוד האירופי, אך ברש"ת מבקשים להתחקות אחריה ומסבירים כי "תפיסה זו מכילה את כל תמהיל הנוסעים בשדות התעופה ומחלקת אותם בשדות התעופה ל-3 קבוצות; נוסעים בטיסות בינלאומיות, נוסעים בטיסות למדינות שחתומות על האמנה ונוסעים בטיסות פנים ארציות. מערך חנויות הדיוטי פרי תואם ונותן מענה לכל אחת מקבוצות אלו, וכך יתאפשר גם בשדה ברמון".

כיום, לקונים בדיוטי פרי מוענק פטור ממסוי וממכס – אלא אם המוצרים חורגים מהכמויות המותרות ואז על הנוסע לדווח לרשויות בכניסה לארץ. לפי החוק – הלבשה, הנעלה וצרכי טואלטיקה אישים המצויים בכמויות לשימוש אישי סביר בכבודה אישית אינם מצריכים בדיווח. אלכוהול מותר לשאת עד ליטר אחד (כשהעניין הוא הכמות ולא מחיר הבקבוק) ויין עד 2 ליטרים לכל נוסע מעל גיל 18. טבק על כל צורותיו מותר להכניס ללא תשלום מכס ומס עד למשקל של 250 גרם (פקט אחד של סיגריות).

בשנת 2016 בלבד נתפסו על ידי רשויות המס למעלה מ-8,000 פאקטים של סיגריות שהוברחו לישראל, שעליהם שולמו קנסות בסכום של כשני מיליון שקל. ח"כ גליק טען כי הוזלת המחירים על הטבק תעודד צריכה מוגברת של סיגריות, למרות הפעולות שננקטות להעלאת המסוי על מוצרי הטבק.

לדבריו, "המאבק למיגור נגע העישון הוא מאבק לאומי שצריך לכלול את כל משרדי הממשלה. המגמה צריכה להיות העלאת המסוי על מכירת סיגריות בישראל והגבלת הנגישות למוצר הממכר והמזיק הזה, ולא ההפך. נעשה כל שניתן על מנת להביא את מדינת ישראל לנקיה מעישון".

כל שנותר לכ"ץ לקוות הוא כי הישראלים יבחרו באילת למרות זאת, ועל אף מחירי הלינות בבתי המלון שלא מצליחים להתחרות במחירי הנופש באיי אגן הים התיכון – שמציעים דילים זולים יותר, ומבטיחים גם את השיטוט בדיוטי פרי, כולל הפטור.

ממשרד התחבורה סירבו להגיב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker