נאמן אליטליה: להימנע מפירוק - החברה תצליח לפעול עד נובמבר

לפי דו"ח הנאמן הזמני, 30 בעלי עניין התעניינו ברכישת החברה ■ הנאמן ממליץ שלא להגיע למצב של פירוק - שנזקיו יהיו גדולים מאלה של הקפאת ההליכים ■ הנושים האיטלקים אישרו להותיר בידי הנאמן הזמני חלק מההכנסות המקומיות

גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אליטליה
גילי מלניצקי

הנאמן הזמני לחברת אליטליה שמינה נשיא בית המשפט המחוזי בתל אביב איתן אורנשטיין, עו"ד אלון קזיוף ממשרד ראב"ד מגריזו בנקל ושות', הגיש דו"ח ראשון בעניין חברת התעופה האיטלקית אליטליה ונציגותה בארץ. קזיוף והנאמנים באיטליה מתחייבים: ככל שהדבר תלוי בהם — כל הטיסות עד נובמבר ייצאו כסדרן.

לפי הדו"ח, הנאמן הזמני צפוי להמליץ לבית המשפט על הארכת צו הקפאת ההליכים שניתן למשך 60 ימים נוספים, ולהימנע מכניסה לתהליך של פירוק בשלב זה. על אף זאת, גם אם יוחלט על תהליך של פירוק, בהתאם לדין האיטלקי ולפי שיקול דעתם של הנאמנים האיטלקים — אם תופסק פעילות החברה, רוכשי הכרטיסים יקבלו קדימות כנושים, והחברה תפעל להבטיח את השבת כספם במהרה. לשם כך, הועמדו לטובת הנאמנים האיטלקים ערבויות מדינה מאיטליה בסך 180 מיליון דולר, סכום המכסה לטענתם חלק ארי מהחובות לרוכשי הכרטיסים.

עוד עולה מדו"ח הנאמן הזמני כי לפי הנאמנים האיטלקים, מאז שהוחלט על מינוי מנהל זמני באיטליה בתחילת מאי ועד כה, פנו למעלה מ–30 גורמים בעלי עניין ששוקלים לרכוש את החברה, ומתעניינים באפשרות לפתיחת הליכים לקראת הגשת הצעה, כשחלק לא מבוטל מהם מצוי כבר בשלבים מתקדמים יותר של קידום ההצעה.

הנאמנים האיטלקים התחייבו כי תנאי סף מחייב לכל הצעת רכישה יהיה נטילת כל התחייבויות החברה כלפי כל רוכשי הכרטיסים — כולל ובדגש על נוסעים הרוכשים כרטיסים עתידיים, שמועדם לאחר תאריך סיום ההקפאה בנובמבר הקרוב. בכך מנסים הנאמנים האיטלקים לזרוע ביטחון בקהל הנוסעים, גם לאחר שיפסיק לפעול הנאמן.

סיכוי גבוה להסדר

בסוף יוני פנתה חברת אליטליה סוסייטה איראה איטליאנה אס.פיי.איי — חברה שהתאגדה ונרשמה באיטליה, ורשומה בישראל כחברת חוץ — לבית המשפט בישראל בבקשה להחלת צו הקפאת הליכים גם בישראל. החברה ביקשה לעשות מהלך דומה למהלך שעשתה באיטליה במאי, ולהבטיח שנושי החברה לא ידרשו את חובותיהם באופן מיידי. כוונת החברה היא להבטיח את המשך פעילותה, למרות החובות שאליהם נקלעה.

ממשלת איטליה נענתה דאז לבקשת החברה, העניקה לה צו לניהול מיוחד, והזרימה לה 600 מיליון יורו כדי שתוכל להבטיח את המשך תפקודה עד נובמבר. כמו כן, באיטליה הוחל איסור גורף על הנושים לנקוט הליכים משפטיים והליכי מימוש כנגד החברה, וכן איסור על ביטול חוזים נוכח חדלות פרעונה של החברה — בדומה להשפעת צו הקפאת הליכים הניתן לפי הדין בישראל.

מדינות האיחוד האירופי (למעט דנמרק), כמו גם מדינת ניו יורק בארה"ב, מקסיקו וקנדה, הסכימו להכיל עליהן את תקנות הקביעה האיטלקית. הליך דומה ביקשו לעשות גם בישראל — בכדי לוודא שתוכל להמשיך לקיים את פעילותה עד שימצא הסדר קבוע. בין האפשרויות הניצבות בפני החברה בשלב זה — הסכמה על תוכנית הבראה שתוסכם על כל העובדים וההנהלה, ותכלול צימצומים מסיביים (מהלך אליו מתנגדים העובדים); מציאת רוכש לחברה; או פירוקה לצמיתות ומכירת נכסיה.

מהמידע שאסף הנאמן, עו"ד קזיוף מידי הנאמנים באיטליה, נראה כי סיכוייה של החברה להגיע לכדי הסדר נושים, שיבטיח את המשך פעולת החברה, הם גבוהים ביותר — והנאמן צופה שעד נובמבר יבחר נתיב פעולה שיבטיח את הישרדותה.

נאמן אליטליה, עו"ד אלון קזיוףצילום: עמי ארליך

הנאמן הישראלי ניהל משא ומתן מול הנאמנים האיטלקים כדי לשכנע אותם להותיר בידי הנאמן הזמני בישראל חלקים מהתשלום השוטף המועבר לחברה בגין רכישות כרטיסי טיסה על ידי ישראלים. 80% מכרטיסי הטיסה הישראליים נסלקים דרך התאחדות יאט"א (International air transport association), והיא מחזיקה ברוב התקבולים בגין רכישות כרטיסי הטיסה.

בקשת הנאמן מאפשרת לחברה בישראל להבטיח לעצמה מקור מימון נוסף להוצאות השוטפות בתקופת ההקפאה, והבטחת תשלום הוצאות הפעלה במקרה ויתממש התרחיש הגרוע ביותר, שבו אלילטליה תחליט לצאת מישראל או תפסיק להזרים כסף מקופתה העולמית.

הכנסותיה של החברה בגין רכישות כרטיסים בישראל הן כ–2.5 מיליון דולר בחודש בממוצע, לפי דו"חות שהעבירה החברה לנאמן. עלות ההפעלה בישראל היא כ–1.5 מיליון דולר.

מנכ"ל אליטליה, קריימר בולצילום: Vivek Prakash / Bloomberg

רשת בטחון עבור הנושים הישראלים

בקשת הנאמן מהווה מעין רשת בטחון עבור הנושים הישראלים, במיוחד לאור העובדה שלחברה אין נכסים ממשיים בישראל שאותם ניתן לממש לטובת הנושים בארץ במידת הצורך. מצב כזה עלול ליצור בור תזרימי של הוצאות הפעלה ללא מקור כיסוי בזירה הישראלית.

הנאמנים האיטלקים נענו לבקשה, והסכימו כי דמי מכירת הכרטיסים בישראל יועברו דרך הנאמן, וישמשו תחילה לתשלום הוצאות ההפעלה בארץ. היתרה, המוערכת במיליון דולר בחודש בממוצע, תועבר בידי הנאמן הזמני אל הקופה באיטליה. הנאמן צפוי להמליץ לבית המשפט להורות על הסכמה זאת, ולשנות את המצב כיום, שבו הכספים מועברים ישירות לקופת ההליך המרכזי. באמצעות מנגנון זה, יובטח כי הפעילות בישראל לא תהיה גירעונית וכי הטיסות הסדירות יפעלו כסדרן.

עוד נקבע על ידי הנאמן כי חלופת ההקפאה טובה בהרבה מחלופת הפירוק, שבמסגרתה תופסק פעילות החברה בארץ. לטענתו, הפסקת ההקפאה ומעבר לפירוק, שמשמעה הפסקת פעילות החברה בארץ כעת, תביא לחשיפה לפגיעה ברוכשי הכרטיסים ובנושים בהיקף כמעט כפול מבתרחיש הגרוע ביותר של הקפאת ההליכים. להערכת הנאמנים, בנובמבר היקף החשיפה בגין כרטיסים עתידיים ירד מ–6 מיליון יורו ל–3 מיליון יורו, עקב סיום עונת התיירות. תהליך של פירוק יביא לתביעות מיידיות של נוסעים להחזרים כספיים ודמי פיצוי מבלי שיווצרו רווחים לחברה. הפסקת הקפאת ההליכים — בין אם לטובת פירוק שאינו עולה בקנה אחד עם ההקפאה באיטליה, ובין אם על דרך מתן היתר לנושים לנסות ולהטיל עיקולים ולנקוט פעולות אחרות — משמעותה הפסקת הפעילות ועצירת רכישת כרטיסים נוספים והכנסות.

ב–19 לחודש יכריע השופט אורנשטיין על הארכת הקפאת ההליכים בהתאם להמלצת הנאמן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker