מענק של 5,000 שקל לבני מיעוטים שיעבדו במלונות ים המלח

משרד התיירות יזם מהלך להורדת החסמים בענף המלונאות, במטרה להוזיל את מחירי הנופש בארץ ■ בכדי להתמודד עם המחסור בעובדים בים המלח, הוחלט על מענק של 5,000 שקל שיעניק משרד העבודה והרווחה לעובדים שיתמידו במשך שנה במקצועות המשק והניקיון בבתי המלון באזור

גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ים המלחצילום: robert harding / AFP
גילי מלניצקי

משרד העבודה והרווחה פירסם היום (ה') הודעה על החלת תוכנית פיילוט, שתתן מענקי התמדה לעובדים במקצועות המשק והניקיון במלונות ים המלח, כמענה למחסור חמור בעובדים, לטענת המלונאים בארץ. לפי ההחלטה, עובדים ישראלים, בני מיעוטים בלבד, שיתמידו במשך 12 חודשים במקום עבודתם – יזכו למענק של 5,000 שקל.

ההחלטה על הפיילוט היא מתוקף החלטת ועדת השרים לענייני רגולציה. משרד התיירות יזם מהלך, שבו הצליח לגייס את השתתפות משרדי הממשלה השונים לוועידה שעסקה בשילוב המאמצים להסרת חסמים בענף המלונאות. זאת, במטרה להוזיל את מחירי הנופש בישראל, שנחשבים ליקרים.

בהחלטה זו, לה היו שותפים משרד העבודה והרווחה, ביקשו במשרד התיירות להתמודד עם המחסור החמור בעובדים בענף המלונאות בכלל ובאזור ים המלח בפרט, ובגיוס והשמה של עובדים ישראליים (ולא ירדניים בלבד). הפיילוט יחול עד 31 בדצמבר 2018, ייבחן מדי רבעון באמצעות דיווח של הגופים המעורבים, ואז תתקבל החלטה על המשך הצעדים.

לפי הפיילוט, משרד העבודה והרווחה יעניק את המענק לעובדים מהחברה המוסלמית, בדואית, דרוזית וצ'רקסית בגילאי העבודה, שיעבדו במקצועות המשק והניקיון באזור ים המלח במשך לפחות שישה חודשים רצופים בעבודה. המענק לא יוענק לישראלים יהודיים, שכן תקציב המענק מוקצה מתקציב ייעודי לשילוב אוכלוסיות מיעוטים בתעסוקה, ומבקש לתת מענה גם לצורך זה, בשל הקרבה לישוב כספייה וישובים נוספים באזור, שבהם קיים "עורף אורבני והיצע עבודה משמעותי", כך לפי נוסח החלטת הממשלה – שביקש להסדיר גם את דרכי הגישה והתחבורה לאזור מלונות ים המלח.

תנאי הסף לקבלת מענק ההתמדה יהיה עובדים שהוגדרו כמשתתפים בתוכנית ריאן, מכון הכוונה תעסוקתית לאוכלוסיות מיעוטים, שפועל תחת המשרד, ביוזמת ממשלת ישראל וג'וינט ישראל. העובדים יהיו זכאים למענק התמדה בגין לא יותר מ-12 חודשי עבודה ויתקבלו בשתי פעימות – תוספת של 1,500 שקל למשכורתם תוענק אחרי חצי שנה, והשלמה של 3,500 שקל תוענק אחרי שנה. עובדים שהועסקו במשרה חלקית, שהיא לפחות 22 שעות שבועיות, יהיו זכאים למענק יחסי בהתאם להיקף המשרה. עובד שעבד 75% משרה יהיה זכאי אחרי שנה ל-3,750 שקל.

העובדים יצטרכו להציג תלושי שכר חודשיים, אישור מעסיק לגבי אופי העבודה ותאריכי העסקה. את המענק עצמו ישלם המעסיק, ומשרד העבודה ישלם לו החזר בגין התשלום, על בסיס גב אל גב. עובדים שזכאים למענק עבודה מועדפת או למענק התמדה בעבודה, מתוקף קורס הכשרה מקצועית של המשרד, יוכל ליהנות מכפל מענקים. עם זאת, לא יהיה נתן לקבל את המענק פעמיים, או משני מקומות עבודה במקביל.

כמו כן, הוחלט בוועדת השרים לרגולציה כי ימונה צוות משותף למשרדי העבודה, התיירות, האוצר, החוץ ולרשות האוכלוסין וההגירה, שיגבש המלצות בנוגע לצורך בהבאת עובדים זרים לישראל, ובכלל זה עובדים ירדניים, לעבודה בענף המלונאות. את ההמלצות יעביר שר התיירות, יריב לוין, לאישור הממשלה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker