צו הקפאת הליכים זמני לאליטליה; 45 אלף ישראלים מקווים לטוס בשלום

בשלב זה, טיסות החברה ימשכו להתקיים כסדרן ■ בישראל, עומדים חובותיה של חברת התעופה לנושים על כ-4 מיליון שקל - מתוך מחובות המוערכים בכ-3 מיליארד יורו

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מטוסים של חברת אליטליה
גילי מלניצקי
גילי מלניצקי

נשיא בית המשפט המחוזי איתן אורנשטיין הורה היום (ד') על הקפאת הליכים זמנית לחברת התעופה האיטלקית אליטליה עד ל-19 ביולי או עד שתתקבל החלטה אחרת. בשלב זה, 45 אלף נוסעים ישראלים שקנו כרטיסים לטיסות החברה בין מאי ועד לסוף ספטמבר יצאו לחופשותיהם, שכן טיסות החברה ממשיכות להתקיים כסדרן.

אליטליה, המוגדרת בישראל כחברת חוץ, נקלעה לקשיים וצברה חובות המוערכים בכ-3 מיליארד יורו וכל ניסיונותיה להגיע להסדר הבראה עם נושיה נכשלו. לכן, פנתה החברה לממשלת איטליה בבקשה להקפאת הליכים ומינוי נאמן, והפנייה לעשות כך גם בישראל מושתת על ההליכים המשפטיים שנקבעו כלפי החברה בבסיס פעילותה, באיטליה. בתחילת מאי נענתה ממשלת איטליה לבקשת החברה והכריזה על מתן צו לניהול מיוחד לחברה. במקביל הממשלה אישרה הזרמת מיליוני יורו לחברה, באופן שיאפשר את המשך פעילותה עד תחילת חודש נובמבר.

בישראל, עומדים חובותיה לנושים על כ-4 מיליון שקל המתייחסים לחודשים מארס-אפריל.  עיקר החובות הם לחברת לאופר שמספקת לחברה שירותי קרקע בנמל התעופה בן גוריון. החוב ללאופר עומד על 236 אלף דולר, לחברת ההסעדה לנוסעי המטוס חבה החברה 221 אלף דולר וחוב נוסף בסך 130 אלף דולר קיים לחברת מלונות ירדן מ.ה.י בע"מ.

הבקשה להחלת הצו גם בישראל נובעת כתוצאה מכך שבעקבות צו הקפאת ההליכים באיטליה, החלו נושים ברחבי העולם לנקוט בהליכים כנגד החברה, בהם עיקולי כספים, דרך מוקדי פעילות אחרים של החברה ברחבי העולם. עיקולים דרך מוקדי פעילות של החברה בעולם היו עלולים לשבש את תהליך ההבראה של כל החברה ולהקשות על המנהל המיוחד האיטלקי. על כן החברה מינתה עורכי דין בארץ שפנו לבית המשפט המחוזי בבקשה להקפאת הליכים.

לבקשה התנגדה חברת לאופר וטענה כי אין עילה משפטית תקפה למתן הסדר הבראה או צו ניהול מיוחד גם בארץ. מנגד, טענה נציגות אליטליה בארץ כי ממשלת איטליה הזרימה כספים שיבטיחו את פעילות החברה וכי גם בארה"ב ניתן צו הקפאת הליכים על בסיס צו ניהול המיוחד שניתן באיטליה.

נציג הכנ"ר (כונס נכסים רשמי מטעם המדינה) סבר שיש לתת צו הקפאת הליכים זמני בו תציג החברה בטוחות להבטחת התשלומים לנושים ואסמכתאות הנוגעות להחלת הקפאת הליכים בכפוף לצו הזמני במקומות נוספים בעולם. אורנשטיין קיבל את עמדת הכנ"ר וקבע כי ההתנגדויות יבחנו רק כאשר תספק החברה את המסמכים הנדרשים להמשך הדיו וכי עד התאריך ה-19 ליולי ינתן צו הקפאה זמני שיבטיח את פעילות החברה מבלי שיפתח כנגדה כל הליך משפטי או ימומש כל הליך קיים.

השופט אורנשטיין קבע כי עו"ד אלון קזיוף, ממשרד ראב"ד, מגריזו, בנקל ושות', ימונה כנאמן החברה בישראל, על מנת שיפעל להחיל את צו ההבראה גם בארץ. אורנשטיין הקנה לעו"ד קזיוף את הסמכויות לפעול בשם החברה בארץ והורה לו להגיש עד ל-10 ביולי דו"ח ובו יפורטו כל נכסי החברה בישראל, כל התחייבויותיה, ההליכים המשפטיים התלויים ועומדים נגדה ועדכונים באשר להסדר הנושים וכיוב'.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker