דרשו חופשה במלון הרודס כפיצוי על יחידת נופש - זה מה שקבע ביהמ"ש

חברי מועדון מוריה קלאב, שרכשו יחידות נופש שנתיות במלון מוריה באילת, גילו שאינם יכולים להמיר את החופשה במלונות הרודס, כפי שהיה נהוג ■ הסיבה: מוריה נרכשה על ידי רשת מלונות פתאל, שניסתה להתנער מהקצאת חדרים במלונות הרודס היוקרתיים ■ לאחר שאיימו חברי המועדון בתביעה ייצוגית הגיעו הצדדים להסכם פשרה

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוויטה במלון הרודס ויטאליס באילת
גילי מלניצקי
גילי מלניצקי

מתחילת שנות ה-90 ועד 2004 מכרה רשת מלונות מוריה ל-1,600 משפחות זכויות לחופשה שנתית בת שבוע, ביחידת נופש במלון מוריה פלאזה אילת. כל אחת מהמשפחות השתייכה למועדון לקוחות מוריה קלאב ויכלה לממש את זכותה מדי שנה, במשך 49 שנים ממועד הרכישה. כחלק מתנאי הרכישה, איפשרה הרשת לבעלי הזכויות להמיר את הנופש במלון מוריה פלאזה אילת בנופש חלופי באחד ממלונות רשת מוריה בארץ, בכפוף לזמינות המלון החלופי ולתמורה נוספת. בין המלונות החלופיים של רשת מוריה נמנו אז גם מלונות הרודס, שנחשבו יוקרתיים יותר.

בחלוף הזמן, קיבלו להפתעתם בעלי הזכויות הודעה שבה נמסר להם כי מדיניות ההמרה מנופש במלון פלאזה אילת למלונות הרודס נפסקת, וכי אין עוד ביכולתה של הרשת להציע את הרודס כחלופה. הודעה זו הגיעה בעקבות עסקת ענק שביצעה רשת מלונות פתאל ב-2009, בה רכשה פתאל את רשת מוריה, בשותפות עם חברת אזורים תיירות. במסגרת העסקה נרכשו 12 בתי מלון, בהם מלון מוריה פלאזה, 50% ממלון הרודס אילת, שני בתי מלון של רשת מוריה בים המלח ועוד.

בתחילה כיבדה רשת פתאל את תנאי קלאב מוריה אך בחלוף הזמן, כשהבינה שההסכמים של מוריה מאלצים אותה למכור יחידות נופש במחיר נמוך מערכן ובתאריכים מבוקשים - היא ביקשה להתנער מאפשרות המרת היחידות למלונות הרודס. לטענתם, היות ומלונות הרודס עברו לניהולה הם אינם נמנים יותר על מלונות רשת מוריה, ולכן אין סיבה שתתבצע המרה ביניהם. בנוסף טענו, שגם אם יבחרו לראות במלונות הרודס ככאלו שעדיין משתייכים לרשת מוריה - הושקעו בהם משאבים בשיפוצים וערכם עלה, ולכן ניתן להסירם ממלאי המלונות החלופיים.

הנופשים שקנו את הזכויות התרעמו על ההחלטה החד צדדית, וטענו כי מדובר בהפרה של תנאי הרכישה. ב-2015 הם התאגדו יחד בבקשה לתביעה ייצוגית כנגד רשתות המלונות מוריה ופתאל. לטענתם, פתאל פגעה בתנאי ההסכם מולם ולפיכך מגיעים להם פיצויים. רשת פתאל העדיפה להימנע מתביעה ייצוגית ופנתה להליך של פשרה, שגיבושה נמשך יותר משנה. עתה אושר הסכם הפשרה, עוד בטרם אושרה הבקשה לתביעה ייצוגית.

בהסכם הפשרה נקבע כי כל מי שעומדות לו זכויות נופש מכוח הסכמי הרכישה יוכל להמיר את זכות הנופש במלון מוריה פלאזה באילת גם במלונות לאונדרו פלאזה ירושלים ולאונרדו פלאזה בטבריה - מלונות של רשת פתאל. בנוסף, נקבע כי הנופשים יוכלו להמיר את האירוח גם בסיטי טאואר תל אביב, לאונרדו פריוליג' ים המלח, לאונרדו ארט תל-אביב ולאונרדו בזל, ובנוסף לקבל הנחה של 30% על שירותים נוספים כמו כניסה לטרקלין ומתקני ספא ובריכה, כמו גם קבלת שוברים לארוחת בוקר בחלק מהמלונות.

עוד הוסכם כי תינתן אפשרות להמרה גם לשניים ממלונות הרודס, אך במקום שהחופשה תימשך שבוע כפי שהיה בהסכם המקורי, יהיה זה נופש בן ארבעה לילות בלבד. ניתנה אפשרות להארכת השהות בהנחה של 30%, ולקבלת זכויות מועדון הלקוחות של רשת פתאל.

"הסדר הפשרה מסכל את האווירה היוקרתית שנלוותה למועדון"

באפריל 2016 הורה בית המשפט לפרסם את הבקשה לאישור ההסדר, ובעקבות כך התעוררה התנגדותם של שלושה זוגות מקבוצת הרוכשים. אלו טענו כי הסדר הפשרה איננו ראוי, וכי על הרוכשים להיות זכאים להמיר את הנופש בכל מלונות הרודס, מבלי להפחית במשך החופשה שנקבע בהסכם הרכישה.

לטענתם, הסדר הפשרה מוריד את מעמד המלונות מהם יכולים ליהנות בעלי הזכויות, דבר ה"מסכל את האווירה היוקרתית שנלוותה למועדון". גם העובדה כי המלונות שופצו והושקעו בהם כספים אינה מעניקה זכות לביטול ושינוי הסכמי הרכישה – שנעשו מול רשת מוריה וצריכים להיות מכובדים גם על ידי רשת פתאל, שרכשה את המלון ואת חובותיה והסכמיה מול לקוחותיה במלואם.

עם זאת, קיבל בית המשפט את הסכם הפשרה, תוך שהוא מדגיש כי יש ליידע את כל בעלי זכויות הנופש בשינויים. הוא אישר למתנגדים לצאת מהקבוצה, והורה כי ההסכם לא יחול עליהם. "מדברי המתנגדים עולה כאילו אם הסדר הפשרה היה קובע כי חברי הקבוצה יהנו מחמישה ימי חופש ולא ארבעה - אזי הסדר הפשרה היה ראוי בעיניהם, בעוד אין הם מחשיבים את ההטבות הנלוות לאירוח החלופי שנכללו בהסדר הפשרה, כמו הנחה בארוחות או שוברים לארוחת בוקר, כהטבות שיש להם שווי כספי", כתבה שופטת בית המשפט המחוזי בת"א-יפו, אסתר נחליאלי חיאט.

בכך אושר הסכם הפשרה, למעט תיקון הנוגע לאפשרות של בעלי הזכויות לעזוב את המועדון ולקבל חזרה חלק מהתשלום עבור יחידת הנופש. בית המשפט קבע תקופה של שנה בה יוכלו להחליט על יציאה מההסכם.

עו"ד אלרן שפירא בראור ועו"ד צביקה מצקין, באי כוחם של המבקשים מסרו עם אישור הסדר הפשרה כי "טוב עשה בית המשפט והנתבעת שהתפשרה והגיעה למסקנה שלא ניתן לאיין את זכויות בעלי יחידות הנופש, למרות מכירת רשת מוריה והעברת הבעלות במלונותיה לידי רשת פתאל. אנו סבורים שבתוצאה ישנה הטבה משמעותית לחברי הקבוצה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker