מה תעשו אם חברת תעופה מעוניינת להוריד אתכם מטיסה?

הסרטון בו נראה נוסע חברת התעופה יונייטד איירליינס, דיוויד דאו, מורד בכוח מהטיסה בשל תפוסת יתר עורר הדים, ואף חתך 250 מיליון דולר משווי החברה - אך מה החוק הישראלי אומר על מקרים דומים?

גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צילום מסך של הסרטון, שבו נראה הנוסע מורד באלימות מטיסת יונייטד איירליינס צילום: אי-פי
גילי מלניצקי

מה תעשו אם חברת תעופה מעוניינת להוריד אתכם מטיסה? אתם יכולים לסרב בכל מחיר, כפי שעשה בתחילת השבוע דיוויד דאו, שהיה על טיסת יונייטד איירליינס שיצאה משיקגו. אבל התוצאות לא תמיד רצויות לשני הצדדים: דאו בן ה-69 מאושפז, לפי דיווחים, בבית החולים של שיקגו; ויונייטד, שסופגת אש קשה מהצפוי בעקבות התקרית, משלמת גם מחיר כבד: אמש ירדה המניה שלה עד 4% בזמן המסחר בוול סטריט, אבל עד סגירת המסחר היא הצליחה לצמצם נזקים ולאבד 1.1%, שחתכו 250 מיליון דולר משוויה.

מה קורה במצב שבו יש רישום יתר של נוסעים לטיסה (אובר-בוקינג), ביחס למספר המקומות, והורידו אותי מטיסה ללא הסכמתי?

לפי חוק שירותי התעופה (חוק טיבי), חברת התעופה צריכה לפנות לנוסעים ולבדוק אם יש מתנדבים אשר יסכימו לוותר על מקומם, להגיע איתם להסכמות על פיצוי ובמידת הצורך להציע לינה ותשלום עבור הוצאות מזון ומשקאות. 

חברת התעופה מחויבת לספק שירותי סיוע הכוללים מזון ומשקאות בהתאם לזמן ההמתנה; אירוח בבית מלון אם נדרשת שהייה של לילה אחד או יותר; הסעה משדה התעופה למלון; ותשלום על שיחות טלפון.

בנוסף, חובה על החברה להטיס את הנוסע בטיסה אחרת או להשיב לו את כספו, מעבר לפיצוי עליו הוסכם. חברת התעופה מחוייבת להציע כרטיס טיסה חלופי בתנאים דומים ככל שניתן לתנאי הכרטיס המקורי. הנוסע מצידו לא מחוייב להשתמש בכרטיס ויכול לבטל את העסקה ולקבל החזר כספי לפי הסכום ששולם, תוך 21 יום מיום הדרישה.

אם נכפה על הנוסע לרדת הוא יהיה זכאי לפיצוי הקבוע בחוק, מעבר לטיסה חלופית. הנוסע זכאי לפיצוי כספי, שייקבע לפי מרחק הטיסה. עד 2,000 ק"מ - מגיע פיצוי של 1,250 שקל לנוסע. עד 4,500 ק"מ - פיצוי של 2,000 שקל, ומעל -4,500 ק"מ פיצוי של 3,000 שקל.

אם הנוסע הסכים לקבל כרטיס טיסה חלופי רשאית חברת התעופה להפחית את סכום הפיצוי, בעד חצי מהסכום, לפי זמן איחור מועד הנחיתה: אם מדובר באיחור של עד ארבע שעות ומרחק הנסיעה איננו עולה על 2,000 ק"מ; אם מדובר באיחור של עד חמש שעות ומרחק הטיסה הוא בין 2,000 ק"מ ל-4,500 ק"מ; איחור של עד שש שעות והמרחק עולה על 4,500 ק"מ.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker