ישראייר מתרחבת: תגדיל את צי המטוסים בשני מטוסי איירבוס במהלך 2018

אורי סירקיס, מנכ"ל ישראייר, הוביל תפישה לפיה ישראייר איננה נשענת על פעילות תעופתית גרידא אלא על מכירת חבילות נופש ותיירות לאורך כל השנה

גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גיורא ענבר
גילי מלניצקי

ישראייר מגדילה את צי המטוסים שלה ומתעדת להצטייד בשני מטוסי איירבוס נוספים במהלך 2018, כך הודיע היום (ג') יו"ר אי.די.בי תיירות, גיורא ענבר, במסגרת הרמת כוסית לכבוד הפסח שנערכה היום במרכז החברה בתל אביב.

ענבר עידכן את העובדים שבעקבות התוצאות הטובות של החברה בשנתיים האחרונות הוחלט להצטייד בשני מטוסי איירבוס 320 חדשים בשנת 2018. ענבר אמר שבכוונת הדירקטוריון לתת הוראה להנהלה להערך לקליטת שני מטוסי איירבוס לשימוש. המהלך יאפשר לישראייר להמשיך ולהרחיב את פעילותה בקווים לאירופה. מטוס איירבוס A320 הוא מטוס נוסעים צר-גוף לטווח קצר עד בינוני שמתחרה עם מטוסי בואינג 737.

אורי סירקיס, מנכ"ל ישראייר

החברה ככל הנראה לא מתכוונת לבצע רכישה של שני מטוסים אלא להחכיר מטוסים אלו לפרק זמן ממושך ולתפעל אותם בעצמה, על ידי צוות טייסים ודיילים משלה. לשם כך צפוייה החברה לגייס ולקלוט כ-20 טייסים חדשים ובין 40 ל-50 דיילים ישראלים חדשים. המטוס הראשון צפוי להיכנס לפעילות תוך שנה, עד אפריל 2018 והמטוס השני ייכנס לפעילות עם השלמת מצבת כוח האדם הנדרשת, כך לפי ההערכות. עלויות החכירה ימומנו מהפעילות השוטפת.

חברת התיירות של אי.די.בי הציגה ברבעון האחרון של 2016 קפיצה של 118% בהכנסות ל-65 מיליון דולר ברבעון האחרון של 2016, הודות למיזוג הפעילות הנכנסת של דיזנהויז וצירוף מטוס איירבוס נוסף לצי בחודש מאי לפני כשנה.

חלק מהגידול ברווח הגולמי נבע מהקדמת המתחרות בכניסה ליעדים חדשים, כמו בלגרד וסופיה, תוך ניצול עונת החורף החלשה ביעדים אלו להשגת מחירים טובים על פני כל השנה.

אורי סירקיס, מנכ"ל ישראייר, הוביל תפישה לפיה ישראייר איננה נשענת על פעילות תעופתית גרידא אלא על מכירת חבילות נופש ותיירות לאורך כל השנה. מה שהנחה את האסטרטגיה הוא קנייה מראש של כמות גדולה של חדרי מלון ביעדים שהחברה מסמנת כיעדים מובילים לעונה, והתחייבות לאכלוס חדרים למשך תקופה ארוכה יותר בשנה (גם מחוץ לשיא העונה). באופן זה מצליחה להוזיל החברה את עלויות סך החבילה ולמשוך אליה נוסעים שמחפשים מענה למכלול הנסיעה ולא רק למחיר הטיסה – ובכך להגדיל את שולי הרווח.

ישראייר מעידה כי רבים מהלקוחות חוזרים לחיפוש חבילות בחברה מה שהצליח להוזיל באחוז קטן את הוצאות השיווק, לצד סובסידיות שהחברה מקבלת משדות תעופה בעולם המעניקים תמריצי ותשלומי שיווק בעבור הנחיתה בהם, ובכך מפחיתים את עלויות השיווק. בעזרת אלו גם המחיר המגולם לצרכן בחבילת תיירות יורד. גם במכירות ב-2017 ממשיכה המגמה כאשר המחיר הממוצע בו נמכרה חבילה ב-2016 בינואר פברואר עמד על 455 דולר, לעומת 420 דולר השנה.

בנוסף מנסים בישראייר לשמור על רמת הוצאות נמוכה בעזרת שמירה על חברה רזה בכל הנוגע להיקפי כוח אדם כאשר כמות העובדים קטנה מידי שנה בשנים האחרונות בשיעור נמוך של כ-2% מהעובדים העוזבים בנשירה טבעית, שלרוב לא מאוישת מחדש.

בתוך כך נשאלת שאלה לגבי קיומה של עסקת הרכישה המדוברת בין אי.די.בי תיירות לאל על. אי.די.בי תיירות נמצאת במגעים מזה זמן רב לגבי מכירת הבעלות בישראייר לסאן-דור, תמורת 25% ממניותיה של סאן-דור. הצפי הוא כי לפני העסקה תמכור ישראייר את המטוסים שבבעלותה תמורת 70 מיליון דולר, ותפרע לאיי.די.בי תיירות שטרי הון ב-45 מיליון דולר. בשלב זה לא ברור כיצד הרכישה תשפיע על המגעים שמתקיימים מזה זמן ארוך בין הצדדים.

בנוסף, מקורבים למשא ומתן בין הטייסים להנהלת ישראייר מעידים כי הצדדים מתקדמים לקראת חתימה על הסכם עבודה חדש וכי הצדדים יגיעו להבנות בקרוב, זאת לאחר שתוקפו של חוזה העבודה האחרון נסתיים ב-31 למארס. כיום ישראייר מעסיקה 52 טייסים בשני ציים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker