ההוראה שמטלטלת את ענף התעופה: בלי מחשבים בטיסות לארה"ב מהמזה"ת

ההוראה אינה כוללת את ישראל, אך היא נוגעת בין היתר לאלפי ישראלים הטסים בטורקיש איירליינס לארה"ב ■ בריטניה הצטרפה אל ארה"ב ואסרה העלאת מכשירים אלקטרוניים לטיסות מהמזרח התיכון, קנדה שוקלת את צעדיה

גילי מלניצקי
גרדיאן
אישה מביטה בטלפון החכם בעודה יושבת במטוס

טורקיש איירלינס פירסמה הערב (ג') הודעה רשמית בה היא מבקשת ליידע את כל נוסעיה כי בטיסות החברה ליעדים בארה"ב לא יהיה ניתן להעלות מכשירים אלקטרוניים הגדולים מגודלו של מכשיר סלולרי וסמארטפונים או מכשור רפואי. האיסור כולל בין היתר מחשבים אישיים וטאבלטים. הודעת טורקיש היא בהמשך להודעה שפירסם הממשל האמריקאי בה הוא אוסר באופן זמני על נוסעים ממספר חברות תעופה הממריאות מנמלים במדינות מוסלמיות, לעלות לטיסות עם מכשירים אלקטרוניים במטען היד. 

לפי דו"חות רש"ת, ב-2016 היתה טורקיה היעד בעל נפח התנועה הגבוה ביותר עם 1.7 מיליון נוסעים מישראל, כאשר רבים מהם עצרו בשדה התעופה באיסטנבול כתחנת ביניים בדרך לטיסות המשך ליעדים שונים – רבים מהם בארה"ב.

משמעות ההנחיה היא שאלפי נוסעים ישראלים בטיסות דרך טורקיה לארה"ב שיישאו מכשירים כמו מחשבים ניידים, אייפדים ומצלמות יצטרכו לאחסן אותם במזוודה שתשלח לבטן המטוס מבלי שיהיה ניתן להפעילם. בעבור אנשי עסקים בטיסות טראנס-אטלנטיות ממדינות מוסלמיות לארה"ב, מדובר בפגיעה של ממש ברמת ואיכות הטיסה.

ההודעה של טורקיש אירליינס באה על רקע מסמך שהפיץ הממשל האמריקאי לחברות התעופה. במסמך אוסרים האמריקאים  על הכנסת מכשור חשמלי ואלקטרוני בטיסות ישירות לארה"ב של חברות תעופה מעשרה שדות תעופה בינלאומיים - בערים קהיר במצרים, עמאן בירדן, כווית סיטי בכווית, קזבלנקה במרוקו, דוחא בקטאר, ריאד וג'דה בסעודיה, איסטנבול בטורקיה ודובאי באיחוד הנסיכויות.

מטוס של חברת טורקיש איירליינס
צילום: בלומברג

הממשל האמריקאי כתב במסמך כי ההחלטה נשענת על אינדיקציות שונות לגבי איומים שונים הנוגעים למתקפות טרור בשדות תעופה ומטוסים, כפי שהתרחשו בתדירות גבוהה יותר בשנה האחרונה באירופה.

ההחלטה התקבלה בכדי להפחית את האיום בגין אירועי טרור, כאשר במסמך אוזכרו אירועי הטרור הגדולים שהתרחשו בשדות התעופה, החל מנפילת התאומים ב-11 לספטמבר 2001 ואירועים נוספים שהתרחשו בעבר. בטיסה שיצאה מסומליה בשנה שעברה התפוצץ לפטופ שהוטמנה בתוכו פצצה. הפיצוץ גרם לחור במטוס שהביא למותו של אדם אחד על הטיסה, שנחתה בנחיתת חירום. כמו כן מאוזכרים במסמך פיגועי הטרור שהתרחשו בבריסל ובאיסטנבול בשנה החולפת.

ההודעה נמסרה בשעות הבוקר לכל חברות התעופה הפועלות מהערים המוסלמיות שהוגדרו כ"מסוכנות" וניתנו להן 96 שעות מרגע קבלת ההודעה ועד התחלה היישום של ההנחיות.

גורמים בענף התעופה סבורים כי מדובר בצעד ביטחוני שככל הנראה נשען על מידע מודיעני שהגיע לידי הממשל האמריקאי, וכי יש לקוות שההחלטה נשקלה בכובד ראש אל מול איום שהממשל רואה בו איום ממשי בנוגע לתקיפה אפשרית. ערוץ החדשות הבריטי סקיי ניוז דיווח כי בריטניה שוקלת להצטרף להנחיה שהוציאה ארה"ב ולהטיל איסור דומה.

טורקיה: במגעים עם ארה"ב לביטול האיסור

ההנחיות החדשות ישפיעו על הנוסעים כל כ-50 טיסות ביום הממריאות מכמה מנמלי התעופה הסואנים ביותר במזרח התיכון, צפון אפריקה וטורקיה, וממשלת טורקיה כבר הודיעה כי בכוונתה לבקש מארה"ב לבטל את האיסור.

"אנחנו במיוחד רוצים להדגיש כיצד הדבר לא יועיל לנוסעים וכי יש לבטל את התקנות או לרכך אותן", אמר היום שר התחבורה של טורקיה, אהמט ארסלן. 

נמל התעופה אטאטורק באיסטנבול
נמל התעופה אטאטורק באיסטנבולצילום: MURAD SEZER/רויטרס

בין חברות התעופה שיפגעו עקב התקנות נכללת חברת התעופה טורקיש איירליינס, החברה בעלת ההכנסות הגבוהות ביותר בחו"ל בטורקיה. רווחי החברה כבר נפגעו עקב שורה של מתקפות טרור שאירעו בטורקיה בשנה שעברה.

ארסלן אמר כי נציגי ממשל טורקים מנהלים שיחות עם מקביליהם האמריקאים לגבי האיסור החל על טיסות ישירות לארה"ב.

בריטניה מצטרפת: "מהלך מתואם"; קנדה שוקלת צעדיה

בה בעת, הצטרפה גם בריטניה היום אל ארה"ב והודיעה על איסור על נוסעים בטיסות שמגיעות מכמה מדינות במזרח התיכון, להעלות לטיסות עם מכשירים אלקטרוניים במטען היד.

עם זאת, ההגבלות בבריטניה אינן זהות לחלוטין לאיסור שעליו הודיעה ארה"ב, האוסר על חברות תעופה משמונה מדינות לאפשר לנוסעים לשאת עליהם בתא הנוסעים מכשירים אלקטרוניים כמו מחשבים ניידים, מחשבי טאבלט ואפילו מצלמות שגודלן גדול יותר מזה של טלפון נייד. הנוסעים יצטרכו לאחסן את המכשירים במזוודה.

בעוד שהאיסור האמריקאי חל על טיסות של תשע חברות תעופה מ-10 נמלי תעופה בשמונה מדינות - טורקיה, ירדן, מרוקו, כווית, סעודיה, מצרים, איחוד הנסיכויות וקטאר – הרי שהתקנות בבריטניה תקפות רק לגבי שש מדינות - טורקיה, ירדן, סעודיה, מצרים, לבנון וטוניסיה - אולם ישפיעו על שמונה חברות תעופה בריטיות ושש חברות תעופה זרות.

בהודעת ממשלת בריטניה על התקנות החדשות נאמר כי ההחלטה התקבלה בעקבות שיחות לגבי בטחון בתעבורה אוורית וכי הן "הכרחיות, יעילות ופרופורציונליות".

כתב BBC, דניאל סנדפורד, ציין כי המהלך הבריטי "היה בבירור חלק מצעד מתואם עם ארה"ב".

בעקבות האיסור הבריטי והאמריקאי, גם קנדה שוקלת צעדים דומים, אמר היום שר התחבורה של קנדה. "אנו בוחנים את המידע שהוצג לנו, נבחן אותו מקרוב ונקיים דיון מעמיק עם עמיתנו", אמר לכתבים השר מארק גרנו. "המידע סופק לנו על ידי קהילות מודיעין אחרות", הוסיף.

ישראלים דרך טורקיה או ירדן - בלי סלולרי

מרשות שדות התעופה נמסר כי "בעקבות ההודעה של הרשויות בארצות הברית והודעת טורקיש איירליינס, רשות שדות התעופה מבקשת להבהיר כי לנוסעים בטיסות לארה"ב שבהן מעבר לטיסת המשך דרך טורקיה וירדן - לא יהיה ניתן לעלות כל מכשיר אלקטרוני או חשמלי הגדול מטלפון סלולרי או חכם בכבודת היד".

כלומר, טסים בטיסות לארה"ב מישראל דרך טורקיה או ירדן לא יוכלו לעלות מכשור חשמלי מלבד פלאפון כבר מהטיסה הראשונה היוצאת מהארץ. מלבד זאת, אין שינוי בהטסת ציוד בכבודה הנשלחת לבטן המטוס. עוד נמסר כי רשות שדות התעופה מקיימת קשר רצוף עם הרשויות בארה"ב, ובמידה שיהיה שינוי תפעל הרשות לעדכן את הציבור. כמו כן ממליצים ברש"ת לציבור הנוסעים בטיסות מעבר לארה"ב לבדוק בשלב זה באופן ישיר מול חברת התעופה אם קיימות הנחיות לגבי כבודת היד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker