יו"ר ועדת הכלכלה: "אם קופת רש"ת מלאה - תוזילו את מחירי כרטיסי הטיסות" - תיירות - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

יו"ר ועדת הכלכלה: "אם קופת רש"ת מלאה - תוזילו את מחירי כרטיסי הטיסות"

מנכ"ל משרד התיירות אמיר הלוי: "ביום שמשרד התיירות יפסיקו לתת תמריצים - חברות הלואו-קוסט יפסיקו להגיע" ■ מנכ"ל רש"ת יעקב גנות: "הבעיה היא שלילה באילת עולה 2,500 שקל. חיסכון של 4-2 דולר באגרות של רשות שדות התעופה זה פופוליסטי"

3תגובות
אמיר הלוי
מוטי מילרוד

ועדת הכלכלה קיימה הבוקר (ב') דיון על גובה האגרות שגובה רשות שדות התעופה מחברות התעופה ומהנוסעים, כאשר השאלה המרכזית שנידונה היתה האם האגרות מייקרות את מחירי הטיסות מישראל ואליה באופן שפוגע בהגעת הנוסעים. כיום אגרת נוסע יוצא עומדת על 24.6 דולר לנוסע ומגולמת במחיר כרטיס הטיסה ובמידה ויוחלט על הפחתת האגרות יכסו חברות התעופה מאות אלפי דולרים בשנה, שאפשר לקוות שיתורגמו גם להוזלה במחיר כרטיסי הטיסה. בתום הדיון לא נתקבלה החלטה אלא נקבע דיון המשך ליוני והיו"ר איתן כבל דרש ממשרד התחבורה לתת לוחות זמנים לסיום בחינת מבנה האגרות.

בדיון טענו נציגי משרד התיירות, התאחדות המלונות, נציגי חברות התעופה ויאט"א כי ניתן ויש להפחית את גובה האגרות שגובה רשות שדות התעופה במטרה למשוך את חברות התעופה לפעול על ידי הענקת תמריצים ומענקי שיווק, שיסייעו להביא לארץ תיירים. מנכ"ל משרד התיירות אמיר הלוי הסביר כי כיום תקציב ניכר מתקציב השיווק של משרד התיירות מועבר על ידי משרד התיירות לחברות תעופה זרות, בניסיון לגייס אותן לפתוח קווים חדשים לארץ ולהביא תיירים. לטענתו הוזלה באגרות צריכה להיות מסובסדת על ידי רש"ת ומשרד התחבורה, וכך כספי השיווק יושקעו במאמצי שיווק גרידא ובמהלכים אחרים הנוגעים לפיתוח תשתיות תיירות והוזלת מחירי הנופש.

"ביום ששר התיירות יחליט שהוא עוצר את התמריצים לחברות התעופה שהוא מוציא מתקציב השיווק שלו – 90% מחברות התעופה יפסיקו להגיע", אמר הלוי. "היום המצב הוא ששר התיירות הצליח להביא מהאוצר תקציבים יפים למשרד ולשיווק – והם עוברים דרכנו בחזרה לרשות שדות התעופה. רשות שדות התעופה התמודדה ומתמודדת עם אתגרים רבים והיא צריכה לעשות את הצעד שיביא את החברות", אמר הלוי.

רש"ת ומשרד התחבורה טענו מנגד כי הבעיה היא בהבאת תיירים לארץ והאגרות היא בעיה שולית בפתרון בעיית התיירות. רש"ת טוענת כי מחירי האגרות בארץ סבירים בהשוואה לעולם וכי ההכנסות מהאגרות נדרשות לשדות התעופה לטובת תקציבי פיתוח וביטחון הנדרשים בנתב"ג ובשדות התעופה האחרים, וכי משאבים רבים מוקצים לטובת תקציבי בטחון ובטיחות. יעקב גנות, מנכ"ל רשות שדות התעופה אמר כי "היום חברות התעופה עומדות בתור כדי לנחות בנתב"ג וזה מוכיח שהשדה והאגרות במחיר רלוונטי. לילה באילת עולה 2,500 שקל. אתם מדברים הוזלה של אגרות ב-2 דולר עד 4 דולר כי זה הכי פופוליסטי אבל עלות מסעדה ולינה בארץ יקרה והיא מרחיקה את התיירים".

כבל, יו"ר הוועדה, טען לאחר הצגת הדברים כי "אף אחד לא היה מצייץ אילו מדינת ישראל בעצמה לא הכניסה את ידה לקופת הרשות בשל עודפי מזומנים. משרד האוצר לקח מיתרת ההכנסות 2.5 מיליארד שקל. אם הקופה מלאה ואפשר לוותר על הכסף - תפחיתו אגרות. תוזילו. אם יש גביית יתר, בואו נוריד את האגרות מהאזרחים".

עם זאת, הזכיר כבל כי הכסף נדרש לרשות: "ברור שהשדה הנוכחי צר מלהכיל את עלייה הצפויה בכמות הנוסעים לאור התנועה המוגברת וזה מבלי לדבר על השדה שהולכת ומסתיימת בנייתו באילת ועל הצורך בשדה המשלים. הכספים האלו צריכים להגיע מאיזושהי קופה. אתם בונים שדה לתפארת מדינת ישראל בתמנע, אבל אין כביש. יש לכם כסף – תדאגו לתשתיות מהשדה".

בתוך כך טען ח"כ עודד פורר כי מרכז המחקר והמידע של הכנסת מצא כי האגרות שגובים בטורקיה, פולין ויוון זולות משמעותית מגובה אגרות הנחיתה בישראל וכי עלות האגרות בארץ נעה בין 5% ל-10% ממחיר הכרטיס. "קבוצה גדולה של תיירים ששוקלת להגיע לטורקיה, יוון או ישראל –  לא תבחר בישראל, כי היא יקרה יותר. המצב הקיים היום בו משרד התיירות מתמרץ ומשלם כסף לחברות התעופה, בכסף שהוא מקבל מהאוצר – שבעצם הגיע מהכנסות שדה התעופה, הוא בעייתי. ואין לדעת כמה כסף הולך לאיבוד בדרך. צריך פשוט להוזיל את האגרות ואנחנו נראה יותר תיירים מגיעים לכאן וההכנסות יהיו הרבה יותר גדולות לקופת המדינה", אמר פורר.

קובי זוסמן, מנכ"ל יאט"א ישראל - ארגון חברות התעופה הבינלאומי, הוסיף ואמר כי "בארץ אין הלימה בין התשלום לבין הפיתוח ולחברות התעופה לא ברור על מה אין משלמות. יש קשר הדוק בין מחיר כרטיס טיסה לבין גובה האגרה וכאן אגרת נוסע נכנס עולה 5 דולר. זה עלות מהותית לחברת תעופה ולנוסע".

מנהל אגף הכלכלה של חברת אל על, אריאל שוורצברג, הוסיף כי לפי בדיקות החברה אגרת נוסע נכנס בנתב"ג היא מהגבוהות בשדות התעופה בעולם. שוורצברג הסביר כי אגרת הסבלות למשל שגובה רש"ת מחברות התעופה, נגבת באופן אוטומטי עבור כל נוסע, אלא אם חברת התעופה מצליחה להודיע כ-48 שעות לפני ההמראה שהנוסע מגיע ללא כבודה. "אנחנו מוצאים את עצמנו משלמים על אגרת הסבלות המלאה עבור 99% מהנוסעים כשבפועל 16% מהנוסעים מגיעים עם כבודת יד בלבד, בגלל שהנוהל לא מתעדכן ולא בא מספיק לכיוון חברות התעופה", אמר נציג החברה.

גנות מרש"ת דחה את הטענות שהעלו הצדדים ואמר כי מחירי האגרות בארץ הוגנים וסבירים בהשוואה להרבה מהמדינות המערביות בהן בריטניה, קנדה ואוסטריה, וכי רשות שדות התעופה פועלת היטב בכל הנוגע להענקת תמריצים ומשיכת חברות תעופה זרות. לדבריו, בשנים האחרונות האגרות בטיסות הפנים ארציות בוטלו – מחיפה, ת"א ואילת. בנוסף, ביטלה רש"ת בהחלטת משותפת עם משרד התחבורה את האגרות בטיסות בינלאומיות שדה התעופה עובדה ובתמנע שיפתח.

גנות הוסיף כי "בלי הרבה רעש, צלצולים וחגיגות – העברנו את טיסות הלואו-קוסט לטרמינל 1 במטרה להוריד את גובה האגרות – ואנחנו גובים מהם במקום 25 דולר - 11 דולר לנוסע. זאת הוזלה משמעותית, תרומה אדירה לחברות התעופה ולתיירות הנכנסת, והפסד שלנו של קרוב ל-100 מיליון שקל.  היום חברות התעופה עומדות בתור כדי להגיע אלינו וזה מוכיח שהשדה בנתב"ג רלוונטי לחברות התעופה".

צ'רלי סולומון ממשרד התחבורה טען כי המשרד שוקל ביצוע התאמות נדרשות באגרות אך ציין כי הבעיה המשמעותית היא ביוקר הנופש בישראל ובמשיכת תיירים לארץ. לדבריו, "המשרד הניע מהלך משמעותי עם רפורמת שמיים פתוחים שהוביל לגידול משמעותי בכמות הנוסעים הישראלים ולכניסה של חברות תעופה לשוק הישראלי. יש הצעות שונות לשינוי מבנה האגרות ואנחנו בוחנים את הדברים ואת ההתאמות הנדרשות במטרה לעודד עוד חברות לפעול ואנחנו פועלים מול משרד האוצר. אני מאמין שיהיה שינוי בנוסף לשינויים ששר התחבורה כבר אישר. אבל יש בעיה עם מחירי הנופש והפתרון הוא לא רק דרך האגרות. אנחנו רואים סטגנציה בתיירות הנכנסת לצד גידול גדול בישראלים שיוצאים מאז שמיים פתוחים".

סולומון הוסיף כי קיים צוות במשרד התחבורה הפועל בשיתוף פעולה עם האוצר, שבוחן את השינויים הנחוצים והתאמת מבנה האגרות לחברות הלואו-קוסט. הוא אישר כי יש מקום להתאים את מבנה האגרות לשינוי בשוק.

בתום הדיון הודיע כבל כי יקיים דיון מעקב בתחילת יוני והוסיף כי "אנחנו רואים בחומרה רבה את העובדה שהאוצר שולח יד לתוך תקציב רשות שדות התעופה, שכל כולו נועד לפיתוח. אם זה מס אז צריך להגיד את זה ולא להשתמש ברש"ת כמי שגובה מס עקיף. האוצר לא יכול לקחת כסף כי בא לו ורשות שדות התעופה היא לא אגף גבייה חדש. בסוף רש"ת תעמוד מול שוקת שבורה". כבל דרש לדעת האם הסכום שנלקח מרש"ת על ידי האוצר לא יפגע בתוכנית הפיתוח, ותהה מדוע האוצר לא שוקל הפחתה משמעותית של האגרות.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם