מיפוי מסוג אחר: פיתוח חדש יראה אילו אתרים גורמים לתיירים להתרגש

100 תיירים שצוידו במכשור מתקדם למדידת עוררות רגשית מיפו את האטרקציות המרגשות בירושלים ■ אין זה מפתיע שהכותל וכנסיית הקבר גורמים לתגובה פיזיולוגית חריגה, אבל מה כך כל מסעיר בגינה שליד בניין העירייה?

גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הכותל המערבי
הכותל המערביצילום: אמיל סלמן

חוקרי החוגים לגיאוגרפיה ופסיכולוגיה באוניברסיטה העברית בירושלים יצרו כלי חדש למדידת עוררות רגשית בעת תנועה במרחב, המאפשר ליצור מיפוי רגשי באתרי תיירות במרחב העירוני בזמן אמת, תוך שילוב מדדים פיזיולוגיים, מדדי מיקום (GPS) ושאלונים.

החוקרים - פרופ' נעם שובל, יונתן שוימר ופרופ' מאיה תמיר - ציידו 100 תיירים מחו"ל שהגיעו ללון בירושלים במכשיר דמוי שעון העוקב אחר מדדים פיזיולוגיים כולל דופק, לחץ דם ומוליכות עורית, אשר מהם ניתן לזהות מצבים של עוררות רגשית.

בנוסף, כל התיירים השתמשו באפליקציה שהותקנה על הסמארטפונים שלהם, העוקבת בזמן אמת אחר המיקום שלהם ומאפשרת הפצה של שאלונים הבוחנים את תגובותיהם בהתאם למיקום בו הם נמצאים. כך למשל, כאשר תייר מסוים הגיע לכנסיית הבשורה, נאספו עליו גם נתונים רגשיים אובייקטיבים (פיזיולוגיים) וגם נתונים סובייקטיביים (שאלונים שעליהם ענה התייר בזמן אמת).

על סמך מדדי הרגש האובייקטיביים והסובייקטיביים, החוקרים הצליחו ליצור מיפוי רגשי של העיר, תוך זיהוי מספר מוקדים תיירותיים מעוררי רגש במיוחד.

מפת העוררות של ירושלים

"כצפוי, נמצא שמקומות מעוררי רגש בירושלים הם אתרים כגון כנסיית הקבר והכותל המערבי", מסביר פרופ' שובל, מומחה לגיאוגרפיה עירונית ותיירות עירונית. עם זאת, נמצאו גם מקומות פחות צפויים שעוררו תגובות פיזיולוגית שהחוקרים לא צפו, בהם גן דניאל אוסטר, המצוי בסמוך לעיריית ירושלים ושממנו נשקפות לראשונה, לתייר המגיע מאזור מרכז העיר, חומות העיר העתיקה. "זוהי נקודה במרחב שאנחנו, הישראלים, רגילים לעבור בה יום יום ולא ייחסנו לה חשיבות או בנינו שאלון סובייקטיבי בעבורה, אך רק מתוך המדדים הפיזיים שקיבלנו, הבנו שבשביל התייר מדובר ברגע מרגש", הסביר פרופ' שובל את הממצאים.

חוסר הלימה בין תגובה מדווחת סובייקטיבית לתגובה פיזיולוגית נראתה דווקא ברחבת הכותל. בעל פה דיווחו כל התיירים על התרגשות בעוצמה גבוהה ברחבת הכותל עצמה, אבל יותר עוררות פיזית נרשמת דווקא בירידה לקראת הרחבה, בין שער האשפות לכותל, מאשר במתחם הכותל עצמו. "ניכר כי הציפייה והדריכות לקראת האתר, גורמת ליותר התרגשות מעצם הנוכחות באתר עצמו. גם התור בבידוק הביטחוני בכניסה למתחם מוסיף לעוררות הרגשית, שירדה אצל התיירים עם ההגעה למתחם", אומר שובל.

המתודולוגיה החדשה שפיתוחו באוניברסיטה העברית צפויה לסייע לסוכני נסיעות, מדריכי טיולים, וגופים פרטיים וציבוריים, לתכנן ולשווק את החוויה התיירותית ברחבי ירושלים, ובערים הבאות שיבקשו לנסות לערוך גם בהן מיפוי רגשי.

"התרומה הבולטת והמעשית של המחקר היא השילוב בין שימוש בטכנולוגיה מתקדמת שמאפשר להוציא לשטח המחקר כלים שהיו עד כה בשימוש במעבדות, ולהבין טוב יותר את התיירות בערים. כולנו יודעים שבעולם התיירות של היום, החוויה של התייר היא העיקר, והכלי הזה יוכל לאפשר להבין טוב יותר את החוויה הזאת", אמר שובל.

כך למשל, אם תיירים מדווחים על חוויה שלילית, יהיה אפשר להבין מה הם הגורמים לכך, וכן יהיה ניתן להבין איפה ישנה עוררות רגשית רבה ולהתאים במרחבים האלו את הסביבה ואת פוטנציאל שטחי המסחר והפרסום. המחקר התפרסם בכתב העת לחקר התיירות Journal of Travel Research.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום