בנתב"ג ישמרו לכם על הכלב - עד שתחזרו מהטיול בחו"ל

בשבוע שעבר הכריזה רש"ת על מכרז לתכנון, הקמה והפעלה של פנסיון לבעלי חיים בנתב"ג ■ אגודת צער בע"ח: "הציבור מפנים אט אט שזו הדרך ההומנית והאחראית ביותר"

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
שני כלבים מגזע בולדוג
שני בולדוגיםצילום: ALFREDO ESTRELLA/אי־אף־פי

"אין רגע מרגש יותר מהמפגש עם הכלב שלי כשאנחנו חוזרים מחו"ל. לא משנה לו אם זה באמצע הלילה או בשיא היום ולא מעניין אותו אם הבאתי לו שוקולדים או אם יש מתנות שמחכות לו במזוודה. הוא פשוט מזנק עליי בליקוקים", מספרת נאוה, בעלת הכלב תומאס.

"כשאני בחו"ל אני דואגת לכלב כמו שהייתי דואגת לילדים שלי כשהיו קטנים יותר. אני מוודאת שהוא אוכל בסדר, שהוא מסתדר עם שאר הכלבים, שהוא ישן בלילה כמו שצריך ושהוא מקבל את התרופה שלו. זה מבחינתי בן משפחה לכל דבר".

נאוה איננה היחידה שמכירה את התחושה. עם עליית מספר הנוסעים מנתב"ג לחו"ל, העולה תכופות בשנים האחרונות, הבחינו גם ברשות שדות התעופה בצורך העולה וגובר במציאת סידור לבעלי החיים שנשארים בארץ כשבעליהם טסים לחופשה העונתית בחו"ל.

לפי סקר של משרד הכלכלה מספטמבר, שליש ממשקי הבית בישראל מגדלים חיות מחמד, מתוכם כ-335 אלף מחזיקים בכלב אחד לפחות, כך לפי נתוני מרכז רישום הכלבים במשרד החקלאות.

נתניהו וכלבתו קאיה, מתוך עמוד הפייסבוק של ראש הממשלה
נתניהו וכלבתו קאיה, מתוך עמוד הפייסבוק של ראש הממשלהצילום: מתוך עמוד הפייסבו

בהנחה שמגמת התגברות היציאות לחו"ל של ישראלים לא צפויה להשתנות בקרוב, עם כניסתן של חברות תעופה רבות לפעילות מנתב"ג לנוכח מדיניות השמים הפתוחים, החליטו בנתב"ג לקדם פתרון לעניין; בשבוע שעבר הכריזה רש"ת על פתיחת מכרז לתכנון, הקמה והפעלה של פנסיון לבעלי חיים בנתב"ג.

"כשם שאנו מציעים שירותי חנייה ארוכת טווח לרכב וכשם שמוצעים שירותי אחסון למוצרים שנקנים בדיוטי פרי, אנחנו מנסים להרחיב את כלל השירותים שניתנים לנוסע", מסבירים ברשות שדות התעופה. הפנסיון שיפעל בשדה יוצע כשירות משלים לנוסע, כשהכוונה היא שכל נוסע שעוזב את הארץ יוכל להגיע לשדה התעופה עם בעל החיים, להשאיר אותו שם ולאסוף אותו עם החזרה לארץ.

באגודת צער בעלי חיים בישראל, המפעילה בעצמה פנסיון שהכנסותיו משמשות לרווחת בעלי חיים נטושים, מצביעים על עלייה חיובית בשנים האחרונות בביקושים לפנסיונים ולדוג סיטרים. "זוהי מגמה שמצביעה על זה שהציבור מפנים אט אט שזו הדרך ההומנית והאחראית ביותר עבור חיות המחמד", מסבירים באגודה. "ניכר כי קיימת הבנה עמוקה יותר בשנים האחרונות שחיית מחמד אהובה היא חלק מהמשפחה ואנו מרגישים זאת גם במספרי הנטישות שמתמעטות לשמחתנו ומקווים שזו המגמה תימשך ותשתפר".

עם זאת פעילי ומתנדבי האגודה עדיין נתקלים במקרי נטישה של כלבים בעיקר, לרוב כאשר משאירים את הכלב באגודות לרווחת בעלי חיים ובתחנות הסגר עירוניות. "אותם נוטשים מגיעים עם תירוצים מכאן ועד אמריקה, לעיתים תלושים מהמציאות, מדוע קשה להם להמשיך ולטפל בכלב או בחתול. בעבר היינו מוצאים את בעלי החיים ברחובות, בשדות, בצדי הדרכים ואפילו בשדה התעופה ממש לפני היציאה לחופשה. היום, היות והכלבים יותר ויותר משובבים (בעלי צ'יפ אלקטרוני) ויש חשש מתביעה בגין נטישה – מקרי הנטישה הולכים ופוחתים", מסבירים באגודה.

מטוס נוסעים נוחת בנתב"ג

אחד החששות המרכזיים הנוגעים להפעלת פנסיון בסדר גודל שכזה נוגע ליכולת להעניק יחס אישי לבעלי החיים שישהו בו, כמו גם החשש מפני רעשי המטוסים בהמראות ובנחיתות, שעלולים להפריע למנוחתם של הנופשים על ארבע.

לפי תנאי המכרז שהוציאה רש"ת, משתתפים שיוכלו להציע את מועמדותם יהיו מי שיוכיחו ניסיון מוכח ורציף בהפעלת מתקן מסוג פנסיון לאכסנת בעלי חיים, שראשיתו לכל הפחות בינואר 2013. המפעיל יהיה חייב להיות מי שסיפק במצטבר לפחות 20 אלף ימי פנסיון לבעלי חיים או למפעיל שהטיס לפחות 15 אלף בעלי חיים, ומכאן נובע ניסיונו. המכרז ייסגר להצעות בתאריך 17 למאי.

תקופת ההתקשרות תימשך כ-24 שנים ו-11 חודשים ממועד תחילת תקופת ההקמה, והמפעיל יהיה רשאי לסיים את ההתקשרות גם מתום 8 השנים הראשונות, ובלבד שתינתן הודעה על כך 18 חודשים מראש. רשות שדות התעופה צפויה להקצות לפנסיון שטח בחלק המזרחי של מתחם נמל התעופה בן גוריון. העלות ללילה לכלב בפנסיון ממוצע נעה לרוב בין 50 ל-100 שקל ללילה. בעבור חתולים ניגבת עלות נמוכה יותר.

בשנים האחרונות החלו מתפתחים גם פנסיוני יוקרה לבעלי חיים, בהם נעשים התאמות לפי דרישת הבעלים וצרכי החיה. לפי גדי ויטנר מאגודת צער בעלי חיים, "פנסיון טוב אמור להתאים לכל חיות המחמד ולהיערך לדרישות, לעיתים הזויות של בעליהן, אבל נכונות ומקלות על השהייה בפנסיון. המקום צריך להתאים גם לבעלי הכלבים והחתולים המחפשים מקום אחראי ובטוח עבור הכלבים והחתולים שהם כל כך אוהבים ודואגים להם".

גם עיריית תל אביב השיקה לאחרונה יוזמה חדשה מסוגה הנוגעת לטיפול בבעלי חיים, כאשר השיקה כרטיס מיוחד לכלבי תל אביב הנקרא "דיגידוג", המקביל לכרטיס התושב, דיגיתל.

העירייה תחבר 25 אלף מתושבי העיר תל אביב שנרשמו במאגר הווטרינרי העירוני לעידכונים שוטפים, אירועים, הטבות ומבצעים שנוגעים לכלבים. כך למשל יינתן מידע על גינות כלבים חדשות, הנחות אצל וטרינרים, חנויות למוצרי כלבים, מספרות ופנסיונים. בתל אביב היחס בין מספר הכלבים לבני אדם נחשב לאחד הגבוהים בעולם ועומד על כלב אחד לכל 17 תושבים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker