הסתיים המשבר באל על: אלה פרטי ההסכם עם הטייסים - תיירות - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

הסתיים המשבר באל על: אלה פרטי ההסכם עם הטייסים

הצדדים יישבו ביממה הקרובה לעגן את ההסכמות בחוזה עבודה רשמי ■ הטייסים הסכימו לתת עוד 2 הדרכות סימולטור בארץ מלבד 8 בחו"ל בתמורה לתשלום נוסף ■ ההנהלה הבטיחה לעצמה גמישות ניהולית עם יכולת להניע את הטייסים המדריכים מצי לצי

83תגובות
ניר צוק ומשמאלו חברי ועד הטייסים.
במרכז אבי ניסנקורן ואבי אדרי.
מימין לניסנקורן: דוד מימון ומאחוריו פיני גינזבורג
דוברות הסתדרות העובדים

ההסתדרות הודיעה הבוקר (ה') כי המשבר באל על הגיע לסיומו, לאחר דיונים ארוכים שהתקיימו במשך כל הלילה בלשכתו של יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן. 

הנהלת החברה והטייסים הגיעו להבנות בסוגיות שהיו במחלוקת, ובהמשך היום צפויים הצדדים להתכנס ולעגן את ההסכמות בהתאם לניסוחים משפטיים. בהנחה שאף אחד מהצדדים לא יחזור בו מההבנות שהושגו - ייחתם מסמך רשמי. כל הצדדים במשא ומתן מביעים אופטימיות זהירה ומקווים שלא יתגלעו מחלוקות משפטיות.

דוד מימון
סיון פרג'

בשלושת השבועות האחרונים התקיימו מגעים בין הצדדים בתיווך ניסנקורן ובהם נענתה ההנהלה להרבה מדרישות השכר של החברה בנוגע לטייסים הוותיקים, בניסיון לקנות לעצמה את החירות והגמישות הניהולית מבלי שהטייסים יוכלו לנטרל את פעילות החברה או להטיל עליה הגבלות. 

הוויכוח המהותי סביבו דנו הצדדים נוגע להיקף העבודה שייתנו הטייסים שיהפכו אחרי גיל 65 למאמני ומדריכי טיסה בסימולטורים של החברה. הלילה הוסכם כי בעבור שמירה על שכר טייסים פעילים מלא (משכורת חודשית של 60-55 אלף שקל) יתחייבו המדריכים ל- 10 הדרכות חודשיות - 8 בסימולטורים בחו"ל ו-2 בארץ. הטייסים, שלאורך הדרך דנו על מספר הדרכות נמוך מזו, נענו לדרישת ההנהלה ונתנו יותר הדרכות מהצפוי, זאת  כדי לאפשר שמונה חודשים של ניצול הכשרות מלאות, לעומת חודשים בהם יתבצעו מעט הדרכות ולא תנוצל כל המכסה של הטייסים כמו בחודשי העומס בקיץ ובחודשי החגים (אך הם יקבלו שכר מלא).

ניר צוק
אייל טואג

בנוסף נקבע כי ההנהלה תהיה רשאית לנייד את הצדריכים הוותיקים מצי לצי לפי צרכיה, וכן על תוספת תשלום פיצויים של 1.75 שעת שכר בעבור כל סימולטור שייעשה (במקום תשלום של 3.5 שעות לסימולטור), בכפוף להסכמי עבודה קודמים. 

הנהלת אל על הסכימה לוותר במהלך המשא ומתן על נושאים תקציביים רבים אך התעקשה להבטיח לעצמה שהיא המחזיקה הבלעדית של הגמישות הניהולית ויכולת התמרון בניהול הצרכים וההדרכות של החברה. אחת מהסיבות המהותיות לכך היא הצורך המבצעי של החברה לתגבר את ההדרכות לקראת כניסת צי מטוסי הדרימליינר 787, שאמור להיכנס לפעילות לקראת סוף השנה, ולהגדיל את היקפי הפעילות של החברה.

בדיון הוחלט גם על גודל המענק שיינתן לטייסים הוותיקים שיעברו את גיל 65 ויחליטו על פרישתם המוקדמת. התשלום יהיה 600 אלף שקל לקברניט ו-500 אלף שקל לקצין ראשון. 

הסכסוך הנוכחי החל בתחילת פברואר, עם גל נוסף של שיבושים בלוח הטיסות וביטולי טיסות, לאור משבר נוסף שניצת בין ועד הטייסים לבין ההנהלה. הפעם, נוצרו אי הסכמות סביב תנאי העסקתם ושכרם של טייסים שעברו את גיל 65 ואינם יכולים לפי תקנות התעופה להפעיל יותר טיסות מסחריות, בעוד גיל הפרישה המותר בחוק הוא 67.

אבי ניסנקורן
עופר וקנין

ההנהלה, שלא השיגה הבנות עם הטייסים בנושא במשך שנתיים, סירבה להמשיך לשלם לטייסים הוותיקים שכר מלא והורידה במהלך חד צדדי את השכר בתלוש המשכורת של חודש ינואר. הטייסים טענו כי לא היה הוגן להפחית את השכר בתלושי השכר שקיבלו בינואר מבלי שתתקבל הסכמה משותפת על המחלוקות וכי מדובר בצעד שובר אמון וחד צדדי.

גם התפטרותם של 8 טייסים מתפקידי ניהול הובילה את הצדדים אתמול לדיון בבית הדין לעבודה, כשסכנת השבתה של כל פעילות החברה ריחפה מעל מסדרונות ההנהלה.

האתגר הגדול הבא מחכה מעבר לפינה

האתגר הגדול הבא הניצב בפני החברה הוא כניסת תקנות הטיס הבינלאומיות (FTL) לתוקף בשנה הבאה. תקנות הטיס יגבילו את שעות העבודה של הטייסים ולא יאפשרו להם לעבוד שעות נוספות מעבר לנפח הפעילות שקובעות התקנות, מה שצפוי לגרום לפגיעה של עשרות אחוזים בשכרם.

התקנות החדשות מגדירות מחדש את כללי המנוחה של צוותי האוויר במטרה להבטיח את בטיחות הטיסה, ומחייבות את הטייס ב-36 שעות רצופות של מנוחה לאחר שבעה ימי עבודה ובזמן התאקלמות ביעד של 36 שעות לאחר טיסה טרנס־אטלנטית.

התקנות קובעות, בין השאר, כי טייס לא יעבוד יותר מ-60 שעות תפקיד בשבוע, 190 שעות תפקיד בחודש ו-1,800 שעות תפקיד בשנה. שעת תפקיד כוללת גם את הזמן שמבלה הטייס בדרכו לשדה התעופה, התדריך שהוא מקבל והזמן שהוא מעביר בטרמינל במקרה שבו הטיסה מתעכבת, למשל.

הצדדים נמנעים זמן ארוך מהערכות לקראת התקנות והתקווה היא שההבנות הנוכחיות ייצרו צעדים בוני אמון לקראת יצירת הסכם עבודה מודרני ועדכני שיתייחס לתקנות החדשות.

גם הטייסים החליטו על מנגון בו יחסכו תשלומים נוספים שייצברו לטובת הגדלת פיצויי הפרישה של הטייסים הפורשים. 

החברה לא התחייבה להעסיק מי מהטייסים שחצו את גיל 65 בתפקידי ניהול, אלא לפי שיקולים מקצועיים. מי שיועסק בתפקידי ניהול יקבלו את שכר הבסיס בתוספת 20%.

מהנהלת אל על נמסר: "אנו מברכים על מסמך ההבנות שנחתם הלילה ומסדיר את הסוגיות שהיו במחלוקת בנושא תנאי הפרישה וההעסקה של הטייסים בני 65 עד 67. אנו מתנצלים מעומק הלב בפני ציבור הנוסעים קהל הלקוחות אשר נפגעו בתקופה האחרונה. אנו סמוכים ובטוחים כי כעת ניתן יהיה להשיב את החברה לפעילות סדירה לטובת כלל הלקוחות ו 6000 עובדי החברה".

מוועד טייסי אל על נמסר: "אנחנו מברכים על מסמך ההבנות שנחתם הלילה ועל הפסקת הפגיעה בנוסעים ובעובדים, שהם הנכסים החשובים ביותר של אל על. בכך בא לסיומו משבר בן יותר משנתיים בהסכם שניתן היה לגבש כבר לפני חודשים רבים. הטייסים הוותיקים, בני 65 ומעלה, ימשיכו להיות מועסקים בחברה בהסכם עבודה הוגן ומכובד - בתפקידי טייסים בלבד, בהדרכה או בתפקידי ניהול.

"סוכם גם על מנגנון פיצויי פרישה נאותים לאותם טייסים שלא יימצאו להם תפקידי טייסים. אנו מודים להסתדרות בראשות היו"ר אבי ניסנקורן ואבי אדרי שסייעו רבות בקידום ההסכם. ליבנו עם העובדים והנוסעים שנפגעו שלא לצורך בתקופה האחרונה. טייסי אל על ימשיכו להטיס את נוסעי החברה באחריות ובבטיחות לטובת אל על, שהיא הבית של כולנו".

הרשמה לניוזלטר

הירשמו עכשיו: עשרת הסיפורים החמים של היום ישירות למייל

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם