טיסות הלואו קוסט מתרחבות: 15 קווים נוספים לאירופה ב-100-40 יורו לכיוון

חברת התעופה האירופית ריינאייר הודיעה על פתיחת 15 קווים חדשים מישראל - ששמונה מהם יפעלו משדה התעופה שצפוי להיפתח בתמנע שבנגב ■ החברה צופה כי בתוך חמש שנים תגדל תנועת הטיסות הבינלאומיות בישראל ל-30 מיליון נוסעים ■ משרד התיירות השקיע 1.5 מיליון יורו בפתיחת הקווים

גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ריינאיירצילום: משרד התיירות
גילי מלניצקי

חברת התעופה ריינאייר הודיעה היום (ד') על פתיחת 15 קווים חדשים לישראל וממנה. שבעה מהם יפעלו מנתב"ג, ושמונה משדה התעופה עובדה, הממוקם כמה עשרות קילומטרים צפונית לאילת. בכך החברה עושה צעד משמעותי בביסוס מעמדה בישראל, ומביעה אמון בנוסע הישראלי.

מחירי הטיסות בקווים צפויים להתפרסם בשבועות הקרובים. ריינאייר מבטיחה מחירי טיסות נמוכים משמעותית ממתחרותיה, גם בקווים הסדירים וגם בין חברות הלואו קוסט. ההערכות הן שהמחירים ינועו בין 40 יורו ל–100 יורו לכל כיוון. עלות הכרטיס אינה כוללת כבודה, מזון ובחירת מושבים.

ההערכות בענף התעופה הן כי לא מדובר באנקדוטה רגעית אלא בהבעת אמון של ממש בנוסע הישראלי ובפוטנציאל שלו להגדיל באופן ניכר את התנועות שלו לחו"ל, ואת היקפי הפעילות של חברות הלואו קוסט.

בעוד ב–2010, טרום עידן שמיים פתוחים, נרשמו 3.5 מיליון תנועות של ישראלים, ב–2016, שלוש שנים לתוך הרפורמה שאיפשרה כניסת חברות תעופה זרות לישראל והגבירה את התחרות בענף, נרשמו יותר מ–6 מיליון תנועות של ישראלים לחו"ל, כש–1.4 מיליון ישראלים טסו יותר מפעם אחת בשנה שעברה. התנועה בנתב"ג גדלה ב–40% מ–2012, אז עברו בנתב"ג כ–12.4 מיליון נוסעים, ועד ל–17.3 מיליון נוסעים ב–2016. לעומת העלייה הניכרת בהיקפי התנועות — של הישראלים בעיקר, התיירות הנכנסת כמעט לא גדלה; מ–2.88 מיליון תיירים נכנסים ב–2012, נרשמה עלייה מינורית ל–2.9 מיליון תיירים ב–2016, לפי נתוני הלמ"ס.

המגמה עשויה להשתנות, בזכות שבעה קווים שיתחילו לפעול מנתב"ג — לבאדן באדן שבגרמניה (פעמיים בשבוע), שדה התעופה ברגמו הסמוך למילאנו שבאיטליה (4 פעמים בשבוע), פאפוס שבקפריסין (יומי) וארבעה יעדים בפולין — גדנסק, קרקוב, ורוצלב ופוזנן (פעמיים בשבוע לכל יעד). הקו לפאפוס צפוי להתחיל לפעול במארס הקרוב, ושאר הקווים מנתב"ג אמורים להתחיל לפעול ב–28 באוקטובר.

משרד התיירות השקיע כ–1.5 מיליון יורו בפתיחת הקווים בנתב"ג, שזוהו כבעלי פוטנציאל להגדלת התיירות הנכנסת.

ההחלטה על פתיחת קווים מיעדים "שוליים" בפולין ובגרמניה היא תוצר של שני שיקולים מרכזיים. הראשון הוא השיקול המסחרי של החברה, שמאפשר את הורדת המחירים, והוא זה הנוגע למסי הנמל הנמוכים בשדות התעופה הקטנים. זהו מודל מקובל בקרב כל חברות הלואו קוסט בעולם. השיקול השני הוא תוצר של משא ומתן מול נציגי משרד התיירות, שהבטיחו 250 אלף יורו בעבור כל יעד שיעמוד בקריטריונים שהציב: מרחק אוויר של 120 ק"מ משדה תעופה שבו פועל כבר קו לישראל (מרחק של כ–4 שעות נסיעה במכונית), שדה תעופה שלא הפעיל טיסות לישראל בשנה האחרונה, וכן התאמה מבחינת הפוטנציאל התיירותי. במשרד רואים בקהל הפולני והגרמני אוכלוסיית יעד פוטנציאלית למוצר התיירותי הישראלי, ובעיקר לחוויה המדברית באילת, שמציעה מזג אוויר נוח ושמשי כל השנה. עם זאת, רק כשיקום ויפעל בישראל בסיס הפעילות של החברה, יעלו היקפי הפעילות שלב נוסף, וישראל תוכל לנסות למתג את עצמה כנקודת מעבר בדרך ליעדים רחוקים וכציר מעבר בין אירופה ליעדים באפריקה ובאסיה.

שמונה קווים יתווספו לארבעת היעדים שמפעילה ריינאייר מעובדה לברטיסלבה, לבודפשט, לקרקוב ולקובנה. הקווים החדשים יפעלו לבאדן באדן (פעמיים בשבוע), ברלין (פעמיים בשבוע), בריסל (פעמיים בשבוע), פרנקפורט־האן (פעמיים בשבוע), גדנסק (פעמיים בשבוע), ברגמו שליד מילאנו (פעמיים בשבוע), פוזנן (פעמיים בשבוע) וורשה (פעמיים בשבוע).

משרד התיירות משקיע זו השנה השנייה 45 יורו בכל נוסע שמגיע לעובדה, כתמריץ לחברות התעופה.

המנהל המסחרי של ריינאייר, דייויד אובריאן, אמר כי להערכתו שדות התעופה בישראל יוכלו להכפיל את התנועה בהם, ולהגיע ל–30 מיליון נוסעים בטיסות בינלאומיות בתוך חמש שנים. אובריאן הוסיף כי כדי לחגוג את השקת לוח הטיסות לחורף 2017 בישראל, תציע החברה מושבים ב–20 יורו בלבד שיהיו זמינים עד הלילה בחצות.

מנכ"ל משרד התיירות, אמיר הלוי, אמר: "בניית שדה התעופה בתמנע חשובה, אבל האתגר האמיתי הוא להביא אליו את חברות התעופה, וזה מה שמשרד התיירות, בהובלת השר יריב לוין, עושה בשנתיים האחרונות. אנו פועלים להורדת מחירי הלינה והטיסות באופן שיעודד תיירים להגיע לישראל. ריינאייר היא השותפה הגדולה שלנו לקמפיינים המקדמים את התיירות הישראלית בתל אביב ובירושלים בקמפיין city break, ואת אילת כמוצר תיירותי מדברי חדש".

מימין לשמאל: המנהל המסחרי של ריינאייר, דייויד אובריאן, ומנכ"ל משרד התיירות, אמיר הלויצילום: משרד התיירות

הלוי רמז בדבריו לביקורת של משרד התחבורה על משרד התיירות. בשבוע שעבר מתח שר התחבורה, ישראל כ"ץ, ביקורת על פעילות משרד התיירות, ואמר כי הפוטנציאל התיירותי בישראל אינו ממומש. כ"ץ מיהר היום, לפני שהתחילה מסיבת העיתונאים המשותפת של ריינאייר ומשרד התיירות, להוציא הודעה המבשרת על אישור הקווים שייפתחו.

בסביבת כ"ץ אמרו כי נציגי חברת ריינאייר היו אמורים להיפגש עמו היום בבוקר, אך בשל המשבר בנמלים הפגישה נדחתה ותתקיים בזמן הקרוב. עוד נמסר כי השר כ"ץ ידון עם חברת ריינאייר בין השאר על הקמת בסיס בשדה התעופה רמון בתמנע, צפונית לאילת, הצפוי להיחנך בקרוב.

השר כ"ץ אמר כי הוא "מצפה משר התיירות לנקוט צעדים להקמת תשתית שתאפשר לנצל את רפורמת השמים הפתוחים, להבאת 10 מיליון תיירים לישראל בתוך חמש שנים".

לוין, שלא נכח במסיבת העיתונאים בשל פינוי עמונה, מסר: "כניסתה של ריינאייר לפעילות בהיקף משמעותי בישראל היא בשורה גדולה שתתרום באופן מיידי הן להגדלת התיירות הנכנסת והן להורדת מחירי הטיסות לישראל וממנה. אני שמח ששיתוף הפעולה בין משרד התיירות לריינאייר עולה מדרגה. החברה מביעה אמון גדול במוצר התיירותי הישראלי ופותחת לראשונה קווי טיסה בהיקף גדול לנתב"ג, וכמעט משלשת את פעילותה באילת. ענף התיירות עובר בימים אלה מהפכה גדולה, וכניסתה המשמעותית של ריינאייר לישראל היא ההוכחה לשיפור באטרקטיביות של ישראל כיעד תיירותי".

"ישראל מיישרת קו עם אירופה"

הכניסה המאסיבית של ריינאייר לפעילות מעובדה, ובעתיד משדה התעופה בתמנע, צפויה לגרום לעלייה משמעותית בביקושים לטיסות פנים, ולירידות גדולות במחירי טיסות הפנים. עם הודעתו של כ"ץ בשבוע שעבר על כוונתו לבחון אפשרות של הפעלת קווי פנים בין נתב"ג לאילת לחברות זרות, מסתמנת פתיחה מחדש של התחרות והורדת מחירים.

מנכ"ל גוליבר, זיו רוזן, מסביר: "אם בעבר ראינו את אל על מצטרפת לתחרות ומורידה את המחירים ל–99 שקל לכיוון, אין סיבה שלא נראה זאת שוב, ואף בהיצע זול יותר — כשהרצון להגיע לאילת ולטוס ממנה ליעדים שונים באירופה יגדל".

מנכ"ל אשת טורס, אפרים קרמר, אמר: "מדובר במהפכה אמיתית. ישראל תיישר קו עם נפח הפעילות של טיסות הלואו קוסט בשדות התעופה באירופה, ותגיע ל–30% נפח, לעומת 12% כיום. שדה התעופה רמון ייהפך לחממת פעילות לטיסות לואו קוסט. גם מחירי החבילות יירדו משמעותית, כי חברות התיירות יידעו לשלב את העלות הנמוכה בהיצע החבילה. אשת טורס מתכוונת לפתוח משרד פעילות נוסף בשדה התעופה החדש בתמנע, שיעבוד 24 שעות, כמו שיש לנו בנתב"ג, וייתן תמיכה לישראלים ולתיירים שיבקשו לרכוש כרטיסים מהשדה".

חברות התעופה הישראליות ישראייר וארקיע, שהתמודדו היטב עם התחרות ואף הצליחו להגדיל את היקפי הפעילות שלהן בשנה האחרונה, מקוות לא להיפגע בפעילות טיסות הפנים ולהוסיף ולהגדיל את היקפי הפעילות. מישראייר נמסר בתגובה למהלך: "החברה נערכה להגברת התחרות בשנים האחרונות, כשמודל ההפעלה שלנו הוא של חברת תיירות שיש לה מטוסים. כל חברה שמתחילה לטוס לישראל מגדילה את התחרות והאתגר המקצועי שלנו. מאז פתיחת השמיים ב–2014 ישראייר הכפילה את מספר הלקוחות שלה, זה מראה שהלקוח הישראלי מצביע ברגליים".

מלבד זאת מצביע רוזן על כך שברגע ששחקן חשוב כמו ריינאייר מפעיל טיסות רבות מנתב"ג או מאילת, יוכל הנוסע הישראלי ליהנות מטיסות קונקשן ליעדים באירופה במחירים נמוכים מאוד. "טיסה ללונדון דרך פאפוס תגרום להוזלות משמעותיות גם בקווים הישירים ללונדון. להערכתי, המגמה לא תיעצר בריינאייר, ותמשוך לא רק חברות לואו קוסט אלא גם סדירות".

מנכ"ל לוקו מקבוצת הדקה ה–90, עמית גולן, אמר: "ההכרזה של ריינאייר מסמנת את חשיבותה של ישראל, עם 19 קווים שתפעיל מישראל. לפי נתוני לוקו, ב–2016 עמדה החברה במקום השמיני מבין חברות הלואוקוסט הזרות בישראל. אני מעריך שאם ריינאייר תמשיך בקצב הצמיחה האגרסיבי שלה, היא יכולה להיהפך עד סוף 2017 לאחת משלוש החברות המובילות בישראל.

"הקווים החדשים מקרבים את הישראלים לאירופה — ואת האירופאים לישראל. הישראלים יחוו ערים נוספות ביבשת ואת סביבותיהן באמצעות טיולי רוד טריפ: נוחתים ביעד זול, משכירים מכונית ועוברים במספר גדול של ערים במהלך הטיול".

גם מנכ"לית אתר טרווליסט להשוואת מחירים, תמר גרזון, מתייחסת לשינוי הצפוי בדפוסי החופשה של הישראלים: "הנסיעה לחו"ל תיהפך למוצר מדף נגיש הרבה יותר, והעולם באמת ייעשה קטן יותר וזול יותר, מה שישנה את ההעדפות שלנו גם לגבי החופשות בישראל. חופשה באילת או חופשה בקרקוב ייהפכו למוצרים זהים מבחינת עלויות ונגישות. גם האופן שבו נטייל ייהפך לגמיש יותר — לא רק טיולים מעגליים, אלא נחיתה בשדה תעופה אחד וחזרה משדה אחר".

"ברמת הצרכן הישראלי, שמרגיש את ירידות המחירים כבר מ–2014, אנחנו צפויים להגיע לשיאים חדשים. ברגע שנכנסת חברת תעופה ליעד שכבר יש אליו תנועה פעילה עם חברות אחרות, נוצרות הוזלות משמעותיות ליעד בקרב כל החברות, בהיקפים של 20%–30% למחיר כרטיס. החברות הזרות מעודדות תחרות והורדת מחירים, וכל החברות שפועלות על הקו מושפעות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker