מחלוקת חדשה באל על: הטייסים הוותיקים מסרבים להפחתה בשכרם

תקנות התעופה הבינלאומיות קובעות כי טייסים שעברו את גיל 65 לא ישמשו בטיסות מסחריות ■ עד פרישתם בגיל 67 מעסיקה החברה את הטייסים הוותיקים כמדריכי טיסה, וכעת הם טוענים שההנהלה מנסה להוריד את השכר שיקבלו בשנתיים שלפני פרישתם

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מטוס אל על בנתב"ג
גילי מלניצקי
גילי מלניצקי

שאלת תנאי העסקתם של טייסים מעל גיל 65, שלא התעוררה בשלבים מוקדמים יותר של המגעים הנוכחיים בין הנהלת אל על לבין טייסי החברה, עומדת כעת במרכזה של מחלוקת חדשה.

זאת לאחר הסכסוך המתמשך בין הנהלת אל על לטייסיה במחצית השנייה של 2016, שגרם לביטולים ושיבושים רבים בלוח הטיסות, ושבמסגרתו הגיעו הצדדים, לפני למעלה מחודש, להסכמות מהותיות שבהתאם להן אמור להיחתם עד סוף ינואר הסכם העבודה בין הצדדים.

במסגרת המחלוקת החדשה טוענים טייסי אל על כי הנהלת החברה החליטה להוציא כשליש ממדריכי הטיסה ומדריכי הסימולטורים לחופשה מאולצת, כצעד ענישה שלא כדין. החברה מצדה טוענת כי מדריכי הטיסה הוותיקים החלו בשבועות האחרונים לפגוע בהכשרות ולא להתייצב לעבודה, ככל הנראה כחלק מכלי המיקוח שלהם בדיון על קביעת תנאי השכר וההעסקה מול ההנהלה. לפי שעה הוצאתם לחופשה של כ-11 מדריכי הטיסה לא צפוייה לגרום לשינויים או שיבושים בלוח הטיסות.

על פי תקנות התעופה הבינלאומיות שישראל קיבלה על עצמה ב-2014, טייסים שעברו את גיל 65 לא מורשים להטיס מטוסים בטיסות מסחריות. עם זאת, גיל הפרישה הקבוע בחוק לגברים הוא 67, כך שנוצר פער של שנתיים בין מועד אובדן כשירותם לבין יציאתם לגימלאות. כיום נהוג בחברה כי הטייסים המבוגרים, כמה עשרות במספר, מוסיפים להיות מועסקים באותם תנאים ומשמשים בתפקידי קרקע שונים, ובין היתר כמדריכי טיסה.

הטייסים טוענים שהנהלת החברה החליטה כעת להקטין את שכרם של הטייסים המבוגרים בעשרות אחוזים החל מהמשכורת הקרובה, ושההנהלה היא זו שמוציאה את העובדים לחופשה כפויה בעל כורחם כאמצעי לחץ במשא ומתן מולם. לטענתם, כתוצאה מהחופשה הכפויה ירד מספר הטייסים הכשירים ולוח הטיסות עלול להשתבש, למרות שהם מצדם אינם מנסים לפגוע בלוח הטיסות.

בהנהלת החברה טוענים כי הם מעדיפים להעסיק את הטייסים המבוגרים כמדריכי טיסה, אלא שאלה בוחרים שלא לקחת חלק פעיל בהכשרות במטרה להבטיח את שכרם, ומדובר בהתנהלות שאינה מקובלת.

מאל על נמסר כי "ביה"ד הארצי לעבודה דחה בעבר את תביעת הטייסים באשר לתנאי העסקתם לאחר גיל 65, ומתנהל מו"מ בראשות יו"ר ההסתדרות במטרה להגיע להבנות בנושא. למרות שהמו"מ טרם מוצה, ועל מנת להפעיל לחץ על ההנהלה ויו"ר ההסתדרות, החליטו המאמנים והבוחנים שגילם מעל 65 כי הינם 'חולים', ולא התייצבו להדרכות אליהן שובצו".

מוועד הטייסים נמסר כי "כל טייס אל על חייב לעבור הדרכה ומבחן בסימולטור כל חצי שנה, ובלי מבחן זה אין לו רישיון להפעיל טיסות. חוסר במדריכים מיומנים ומנוסים יפגע בתכניות הרישוי וההדרכה בחברה, טייסים עלולים לאבד את רישיון הטיסה שלהם ואל על לא תוכל לעמוד בתוכנית הטיסות המתוכננת.

"היועצת המשפטית של ועד טייסי אל על הדגישה, במסגרת פניה ליועץ המשפטי של הנהלת אל על, כי הוצאת הטייסים לחופשה מאולצת מהווה הפרה של החוק, שכן מעסיק אינו רשאי להוציא את עובדיו לחופשה כפויה שמטרתה איננה צבירת כוחות ומנוחה אלא צעד ענישה, ובנוסף מדובר גם במהלך המנוגד להסכם הקיבוצי הקיים בחברה". 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker