השרים אישרו: חברות תיירות יוכלו למכור לישראלים חבילות לחו"ל ללא החזר מלא במקרה של ביטול

בהצעה לתיקון החוק שאושר נקבע כי החברות יחויבו להחזיר תשלום רק על הטיסה שיוצאת מישראל, ואילו על שאר רכיבי העסקה לא תחול חובת החזר - באופן החורג מחוק הגנת הצרכן ■ ההחלטה תקל על הסוכנים להתחרות באתרי נסיעות בינלאומיים, כמו אקספידיה ובוקינג

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשים ממתינים לטיסה בשדה תעופה. למצולמים אין קשר לכתבה
למצולמים אין קשר לכתבהצילום: בלומברג

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה שלשום הצעה לתיקון חוק הגנת הצרכן, שתפטור  סוכנים ואתרי נסיעות ישראליים מחובת החזר מלא במקרה של ביטול עסקה. מטרת התיקון, לאפשר מכירה של מוצרי תיירות שאינם ניתנים להחזר (Non Refundable) - שהם זולים יותר בדרך כלל - ולא הוצעו ללקוח הישראלי עד עתה.

את ההצעה לתיקון הגיש חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) לאחר שיתוף פעולה עם ח"כ רועי פולקמן (כולנו) וחברי כנסת נוספים.

ההצעה מבקשת להחריג מוצרי תיירות מהחובה החוקית להשיב את מלוא התמורה הכספית במקרים של ביטול עסקה, ובלבד שהמוכר (סוכני נסיעות או אתרי נסיעות ישראליים) גילה לצרכן מראש את תנאי הביטול של מוצרים אלה.

לפי ההצעה, חובת ההחזר תחול רק על הרכיב בחבילה שקשור לפעילות בישראל, כלומר הטיסה שיוצאת מהארץ. כך למשל, במקרה של ביטול חבילה למקסיקו, שכללה מלון, כרטיס כניסה לפארק מים וטיסת חיבור העוצרת בספרד - יחויב הסוכן להחזר כספי רק בעבור רכיב הטיסה היוצאת מישראל לספרד. על שאר העסקה לא תחול חובת החזר, בדומה לנהוג באתרי הנסיעות הבינלאומיים כמו אקספידיה ובוקינג.קום.

יתרה מזאת, אם עד כה נמנעו סוכני הנסיעות ואתרי הנסיעות הישראליים של חברות כמו ישראייר, איסתא והדקה ה-90, להציע עסקות ומוצרים שאינם בני החזרה בהגדרה, בגלל מחויבויותם להשיב ללקוח את מלוא כספו במקרים של ביטול מראש, כעת הם יוכלו להציע אותם - אם יתחייבו לגילוי נאות בעניין.

אם יעבור התיקון בקריאות הבאות ויתקבל בכנסת, יוכלו הסוכנים והאתרים הישראליים להציע חבילות וטיסות זולות משמעותית מהמוצרים המקבילים הכוללים תנאי ביטול, לעתים בפערים של 40% פחות מהמחיר שמציעות כיום החברות.

כיום, במקרה של עסקות מכר מרחוק שמתבצעות באתרי האינטרנט ובמוקדי הטלפון של סוכנויות הנסיעות, למשל של השטיח המעופף, איסתא וישראייר, יכול הצרכן לבטל את העסקה תוך 14 יום מיום ביצוע העסקה ולקבל בעבורה החזר מלא, בניכוי הקנס הכספי על ביטול של 5%, או 100 שקל - הנמוך מבין השניים - בתנאי שנותרו לפחות שבעה ימים שאינם ימי מנוחה לפני מועד הטיסה.

"סוכני הנסיעות ואתרי הנסיעות הישראלים מופלים לרעה לעומת האתרים הבינלאומיים. זאת, בגלל שהחוק בישראל לא מאפשר לנו להציע עסקות מסוג זה ומחייב אותנו לעמוד בחוק הגנת הצרכן. המחוקק רצה להיטיב עם הלקוחות ולשמור עליהם, אבל הוא בעצם מגביל אותנו בהיצע שלנו וביכולת שלנו להיות תחרותיים מול האתרים הבינלאומיים", אמרה מנכ"לית התאחדות סוכני הנסיעות בישראל, חני סובול.

בארגון אמון הציבור מתריעים על כך שהחזר כספי על רכיב אחד בעסקה הוא בעייתי ומצמצם משמעותית את זכויות הביטול של הצרכן, במיוחד כשהוא רוכש חבילות שלמות ולא יודע להצביע על עלות כל אחד מהמרכיבים. כך למשל, יכולות חברות הנסיעות לטעון שרכיב הטיסה היוצאת מישראל בתוך החבילה מסתכם ב-100 דולר, אף שהטיסה ליעד מוצעת באתר החברה ב-350 דולר. לצרכן אין יכולת אמיתית להתמודד עם הטענה כי הוא לא חשוף לעלויות ולעסקות בין הספק לחברת הנסיעות. לטענתם, תיקון החוק עלול ליצור מצב שבו הצרכן לא מקבל החזר גם אם התריע על ביטול שלושה חודשים מראש לפני מועד הטיסה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker