צו הגנה הוענק לעובדת שחשפה שחיתויות בחברה הממשלתית לתיירות

מבקר המדינה הוציא את הצו למניעת פיטוריה של העובדת, לאחר שחשפה מקרים של העסקת קרובים, ניגודי עניינים של בכירים, בזבוז כספים ודיווחים שקריים ■ חמ"ת: "הטענות שהעלתה העובדת בפנייתה למבקר הן אמירות בעלמא"

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי

מבקר המדינה ביטל פיטורי עובדת שחשפה שחיתויות בחברה הממשלתית לתיירות (חמ"ת) ובזרוע הביצועית של משרד התיירות. בהתאם לבקשת עורך הדין של העובדת, הוציא אתמול (ג') המבקר, יוסף שפירא, צו הגנה למניעת פיטוריה, לאחר שחשפה מקרים של העסקת קרובים, ניגודי עניינים של בכירים, בזבוז כספים ודיווחים שקריים בחמ"ת.

העובדת זומנה לשימוע לפני פיטורים, לאחר שדיווחה בפני הממונים עליה, ולאחר מכן בפני מבקר המדינה, על שורה ארוכה של ליקויים וכשלים בהתנהלות בכירים בחמ"ת. בין היתר סיפרה על בעיות ברישום והנפקת אישורי חשבונות והוצאות שלא כדין, נסיעות מיותרות של בכירים במשרד לחו"ל, בונוסים מנופחים לעובדים ותקצוב לקוי לפרויקטים.

יוסף שפירא
מבקר המדינה, יוסף שפיראצילום: אוליבייה פיטוסי

ככל הנראה, חשיפת הליקויים עומדת מאחורי התפטרותו באוגוסט האחרון של מנכ"ל חמ"ת, שי וינר, שטרם מונה לו מחליף. לטענת עורך דינה של העובדת, מאז חשיפת השחיתויות היא נתונה להתעמרות מצד הממונים עליה ולאחרונה אף הוחלט על פיטוריה - למרות שהיא נמצאת בחופשת מחלה.

צו ההגנה שהעניק לה המבקר מבטל את הזמנתה לשימוע ואת הליך הפיטורים. "מעסיקיה של העובדת חשבו שניתן להשתיק אותה על ידי הפחדה ושימוש בכוח. הוכחנו להם שהם טעו", אמר היום ל-TheMarker עו"ד חי בר-אל, ממשרד חי בר-אל אילן יונש.

בין יתר הפרטים שחשפה, גוללה העובדת בפני המבקר עדויות לאופן הניהול הכושל של פרויקטים תיירותים שהיו תחת אחריות החמ"ת בטבריה, ובהם שיפוץ הטיילת ופרויקט הטיבריום - מיזם מופע אור-קולי על המים בהשקעה של 7 מיליון שקל. הטיבריום פעל כשנתיים אך בשל כשלים בתחזוקת הפרויקט ועליית מפלס הכנרת שקע ונהרס. בדיקת מבקר המדינה העלתה כי משרד התיירות יחד עם החמ"ת ועיריית טבריה לא טיפלו כראוי בתכנונו ובתחזוקתו של המיזם, ובכך גרמו לשקיעתו.

החמ"ת הינה חברה ממשלתית קטנה שנוסדה ב-1955 ביוזמת מנכ"ל משרד ראש הממשלה בזמנו, טדי קולק, עוד לפני שנוסד משרד התיירות. החברה חתומה על פרויקטים מוכרים כגון הגנים הלאומיים במצדה, קיסריה ובית שאן, פיתוח הטיילת בתל אביב ועוד. החברה אמונה על ביצוע פרויקטים בהתאם להוראות שהיא מקבלת מגופים אחרים - ובעיקר משרד התיירות שאחראי על פעילותה, ומורה לה להקים מיזמי תשתיות כגון טיילות, חניונים, אטרקציות תיירותיות ועבודות פיתוח סביב בתי מלון.

תקציב החברה נע בין 50 ל-150 מיליון שקל בשנה, בהתאם להקצאה ולתקציבים שמזרימים שותפים לפרויקטים, כגון קק"ל ורשות הטבע והגנים. בחברה מועסקים 24 עובדים והיא מפעילה ברחבי הארץ 400 יועצים חיצוניים, שאחראים על ניהול ופיקוח הפרויקטים בשלבי ביצועם השונים.

גורמים שונים במשרד התיירות, בהם המנכ"ל, אמיר הלוי, מתריעים מזה זמן על כשלים בניהול התקציבים ובניהול הפרויקטים בחמ"ת, ועל רקע הטענות אף נתגלעו קשיים בעבודה המשותפת ובתקצוב פרויקטים קיימים של החמ"ת.

ממשרד התיירות נמסר: "המשרד מברך על מתן צו ההגנה ויסייע לעובדת, כמו גם לכל עובד אחר שיחשוף התנהלות בלתי תקינה בחברה הממשלתית לתיירות. יודגש כי עובדי החמ"ת אינם עובדי משרד התיירות וצו ההגנה הוא כלפי הנהלת החברה ולא כלפי משרד התיירות".

מהחמ"ת נמסר כי מדובר בצו מניעה זמני בלבד, שהוצא עד להתקיימותו של הדיון הראשוני ב-22 לדצמבר. העובדת זומנה לבירור בפני מנכ"ל החמ"ת כבר ביולי 2016, במהלכו הובהר לה כי תוזמן לשימוע בגין חשדות להפרת אמונים ודיווח כוזב על מחלה, כאשר למעשה שהתה בחופשה בת שבועיים בחו"ל, וכן בגין יחסי אנוש מחפירים, השפלה של עובדים ונותני שירות, וכשלים מקצועיים תחת אחריותה הישירה בתכנון פרוייקטים בטבריה ובאילת שגרמו לנזקים משמעותיים לחברה.

"תמוה שפנייתה של העובדת למבקר המדינה נעשתה זמן רב לאחר שהוזמנה לשימוע, ולאחר שעשתה כל מאמץ להתחמק מלהגיע אליו בתואנות שונות. הטענות שהעלתה העובדת בפנייתה למבקר הן אמירות בעלמא, חסרות כל בסיס עובדתי וחלקן דברי רכילות, קטעי מידע לא מבוססים והנחות שגויות שעשתה המתלוננת ללא שהכירה את העובדות ו/או את התמונה המלאה", נמסר מהחמ"ת.

"החמ"ת סבורה שלא נפל כל פגם בהתנהלותה בעניינה של העובדת והיא תציג זאת בפני מבקר המדינה, ובכל מקרה תנהג החמ"ת על פי הנחיותיו בעניין".

בתגובה לתגובת החמ"ת נמסר ממשרד עו"ד חי בר אל המייצג את העובדת, כי "תגובת החמ"ת הטוענת כי העובדת זומנה לשימוע עוד ביולי היא שקר. המנכ"ל זימן אותה לשימוע רק בחודש ספטמבר, כשהיא בחופשת מחלה, וזאת כנקמה ולאחר שהוא עצמו נאלץ להתפטר כבר באוגוסט עקב אי הסדרים שנתגלו בניהולו את החמ"ת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker