נחתם הסכם באל על: איזו תוספת שכר יקבלו הטייסים?

עיקרי ההסכם: תוספת שכר מגזרית של 8.75% לשכר הבסיס, אל מול התחייבות לקיצור זמני הטיסה והימנעות מפיצול טיסות ■ יו"ר ההסתדרות: ״לאורך כל המו״מ ראיתי אל מול עיני את הנוסע הישראלי שמגיעה לו חברה לאומית יציבה וחזקה"

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
מטוס על אל בנתב"ג
מטוס על אל בנתב"ג צילום: אוליבייה פיטוסי

לאחר 21 שעות של דיונים, יו״ר ההסתדרות אבי ניסנקורן ומנכ"ל חברת אל על דוד מימון חתמו הערב (א') על הסכם עבודה חדש בחברה.

ההסכם הנוכחי נחתם לאחר כשבועיים של דיונים בהתערבות יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן ולאחר ביטולים של כ-17 טיסות, והוא כולל העמקה נוספת ומשמעותית של ההתייעלות בקרב מגזר הטייסים, ביחס להבנות שכבר הושגו בשבוע שעבר.

בהסכם שנחתם הוחלט כי זמני השהייה של כלל הטייסים ביעדים השונים שעד כה חייבו שהייה של 48 שעות - יקוצרו. בכך הבטיחה לעצמה החברה חיסכון בעלויות של מלונות ואש"ל, אך בעיקר - את הרחבת הגמישות הניהולית והתפעולית של זמינות הטייסים - בתמורה לתוספת שכר מגזרית (ולא אישית) של 8.75% לשכר הבסיס. הכסף שייחסך כתוצאה מתהליכי התייעלות וקיצור זמני השהייה ביעדים מ-48 שעות ל-27-26 שעות, ישמש מקור לתוספות שכר בעבור כלל הטייסים, אך גם מחייבת את כל הטייסים לקצר את זמני השהייה - בשונה מההסכם הקודם.

בשלושת השבועות האחרונים בוטלו כ-17 טיסות והנהלת אל על הפעילה מטוסים חכורים עשרות פעמים, לאחר שמנכ"ל החברה דוד מימון הכריז על מלחמתו במדיניות פיצולי הטיסות של הטייסים, שהתגברה בחודשים האחרונים. טיסה מפוצלת היא טיסה בה הטייס מוכן לטוס לכיוון אחד בלבד, ללא שהות ביעד ובתנאי שיחזור לארץ מיידית כטייס לא פעיל - בשכר ועם הטבות. מדיניות זו, כמו גם הדיווחים על הארכת זמני הטיסה גבו עלויות שכר כבדות מהחברה, וערערו את יכולתה של החברה לנהל את לוח הטיסות שלה. הטייסים עצמם טענו מנגד כי החברה מעמיסה את לוח הטיסות באופן שמחייב אותם לפיצולי טיסות - ולא מתואם עם כמות הטייסים הקיימת. הסכסוך פגע באופן ניכר באמון בין טייסי החברה להנהלה, כאשר הצדדים הטיחו זה בזה האשמות קשות והציגו גרסאות והסברים סותרים לסכסוך.

בנוסף מחו הטייסים נגד השימוש במטוסים חכורים - שפוגע בתעסוקתם ובשעות העבודה של הטכנאים והדיילים ומאיים על נחיצותם.

בהסכם הנוכחי התחייבו טייסי החברה להפסיק את פיצולי הטיסות - ובכלל זה הובטח גם קיומו של מנגנון לביטול תוספת שכר במקרה של הפרה. המנגנון יופעל במידת הצורך על ידי ביקורת שתבצע ועדת מעקב בראשות יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן ומנכ"ל אל על דוד מימון. השניים יתכנסו אחת לחודש - ובמידת הצורך בתכיפות גבוהה יותר, כדי לעקוב מקרוב על יישום ההסכם ולוודא שאין בו הפרות. ועדת המעקב תוכל להטיל קנס בשיעור של 2.4% (הפחתת שכר משיעור העלייה), אם יתברר כי הטייסים לא מיישמים את ההסכם.

הנהלת החברה מצידה התחייבה לסיים לצמיתות את חכירת מטוסי הנוסעים - והיא צפויה מחר להשיב את שני המטוסים החכורים האחרונים שעוד החזיקה בארץ.

בנוסף התחייבו הטייסים להפסיק את ההארכה המלאכותית של הטיסות. ההסכם מבטיח הגדרת זמני טיסות, כאשר חריגה של צי הטייסים מהזמן המוגדר תפגע בפיצוי ההתייעלות שהם אמורים לקבל. משמעות הדבר היא שטיסה לארה"ב, למשל, שהוארכה בעשור האחרון מ-11 שעות וחצי ל-12 שעות ו-20 דקות, במטרה לסחוט מהחברה את הזכות לקבלת מושב נוסף במחלקת העסקים ותשלומי שכר עודפים, תתקצר לאורכה המקורי. הקיצור יחסוך בדלק, יבטל פחת מוגבר על שעות מנוע ויצמצם את הוצאות התחזוקה.

נקודה מהותית נוספת היא התחייבות של הנהלת החברה ונציגי הטייסים להגיע להסכם עבודה רחב עד פברואר 2017, שיבטיח את תנאי העסקתם של הטייסים לקראת תקנות התעופה החדשות שרת"א צפויה להכניס לפועל החל ממאי 2018, בהן יוגבלו זמני הטיסה של הטייסים - בהתאם לתקינה האירופאית, והם לא יוכלו להנות יותר מהעלאת שכרם בעזרת שעות נוספות.

התחייבות הצדדים להגדיר מחדש את תנאי ההעסקה מעידה מחד - על הבנה של הצדדים בכך שהתקנות העתידיות לצד כוונות ההתרחבות של החברה - מהוות איום על הטייסים שדורש טיפול, ומנגד - מדגישים את נפיצות ורגישות ההסכם הקיים.

בימים הקרובים צפוי להיחתם הסכם נוסף, בהתאם להבנות שגובשו עם יו"ר ההסתדרות ונציגות העובדים ביחס לסוגיות נוספות שעל הפרק הנוגעות למגזרים אחרים, בהם הסדרת תנאים מיטיבים לעובדים זמניים ללא מגבלת זמן, קביעת מכסות לעתודה לקביעות במגזר דיילי האוויר והמגזר המנהלי לצד שיפור משמעותי בתנאי העסקתם. כמו כן הובטח עיגון ביטחון תעסוקתי למגזר התחזוקה בגין קליטת מטוסי ה-787 והסדרת נושא הביטוחים הרפואיים - שכן העובדים דרשו השתתפות בהתייקרות הביטוח הרפואי.

מנכ"ל אל על, דוד מימון, מסר: "אנו שמחים  לבשר כי נחתם הסכם התייעלות בין חברת אל על להסתדרות ונציגות העובדים ומגזר הטייסים, אשר יוביל לדרך חדשה ויעילה של עבודה פורה מול מגזר הטייסים, למען עתיד טוב יותר לחברה, על כלל עובדיה ולנוסעינו הנאמנים. ברצוננו להתנצל בפניכם, קהל לקוחותינו, על השיבושים שחוויתם ועל הסבלנות והנאמנות שגיליתם".

מוועד טייסי אל על נמסר: "אנחנו מברכים על הפסקת הפגיעה בנוסעים ובעובדים, שהם הנכסים החשובים ביותר של חברת אל על. ליבנו עם אלפי הנוסעים והעובדים שנפגעו בשבועות האחרונים שלא לצורך. טייסי אל על ימשיכו להיות זמינים - כפי שהיו ויהיו תמיד - לרווחת הנוסעים ובמטרה לקדם את החברה. נמשיך לעמוד לצד עובדי החברה המסורים, עד שיגובשו גם ההסכמים איתם, ונפעל יחדיו לקיים יחסי עבודה תקינים".

ניסנקורן, שתיווך בין הנהלת החברה לעובדים, מסר במועד החתימה כי ״לאורך כל המו״מ ראיתי אל מול עיני את הנוסע הישראלי שמגיעה לו חברה לאומית יציבה וחזקה אשר מערכת יחסי העבודה בה תקינה ומשופרת למען השירות לאזרח. ההסתדרות תמשיך ללוות את כלל הסקטורים של עובדי החברה. בשעה זו אני רוצה להודות לצדדים שמצאו את הכוחות הנכונים והשאירו את המשקעים מאחור. כעת כולם ביחד מגויסים למען הצלחת החברה והשירות לנוסע".

אבי אייזנר, יו"ר נציגות עובדי אל על, מסר: "אני מברך על ההסכם עם הטייסים. בהמשך לכך, כבר בימים הקרובים יערכו דיונים של נציגות העובדים הכללית באל על עם ההסתדרות והנהלת אל על, במטרה לחתום על ההבנות שהושגו עם עובדי הקרקע והדיילים, שיבטיחו, בין היתר, הכנסת מכסה של עשרות עובדים זמניים ודיילי אוויר למעגל הקביעות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker