הסתיים הסכסוך באל על: זמני הטיסה "יתקצרו", הטייסים יקבלו תוספת שכר - תיירות - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

הסתיים הסכסוך באל על: זמני הטיסה "יתקצרו", הטייסים יקבלו תוספת שכר

לפי ההסכמות, הטייסים ייענו לדרישה להפסיק את פיצולי הטיסות, ואילו ההנהלה מצדה התחייבה לא להשתמש במטוסים חכורים - אלא במקרים חריגים

98תגובות
מטוס אל על
אוליבייה פיטוסי

תם הסכסוך באל על: לאחר יותר מ-12 שעות של משא ומתן, הגיעו נציגי הטייסים בוועד אל על והנהלת החברה להסכמות סביב המחלוקת בסכסוך הממושך ביניהם. לפני יותר משבועיים החליטה הנהלת החברה לשים סוף לפיצולי הטיסות של הטייסים - שהסכימו לטוס רק לכיוון אחד ובכך למעשה ניפחו את שכרם ואת השעות שעליהן הם מקבלים שכר. הסכם העבודה החדש עדיין לא נחתם אך המתווה סוכם בין הצדדים.

ההנהלה טענה לאורך כל שלבי המאבק כי אם יופסקו פיצולי הטיסות של הטייסים, מדיניות הגורמת לטענתה עלויות כבידות לחברה, תהיה מוכנה להפסיק את השימוש במטוסים החכורים. חכירת המטוסים באה על חשבון הפעלת צוות של טייסים ודיילי אוויר, ולטענת הטייסים - מאיימת על אופיה של החברה ופוגעת בביטחון הנוסעים. במהלך המשא ומתן נודע ל- TheMarkerכי הצדדים הגיעו להבנות; הטייסים נענו לדרישה להפסיק את פיצולי הטיסות, ואילו ההנהלה מצדה התחייבה שלא להשתמש במטוסים חכורים, אלא רק במקרים חריגים.

הבטחת ההנהלה להפסיק להשתמש במטוסים החכורים, פרט לימי פעילות השיא של החברה (אוגוסט ותקופת החגים), צפויה להבטיח לא רק לטייסים, אלא גם לדיילים ולטכנאים ודאות תעסוקתית. השימוש במטוסים החכורים, מעבר לכך שהפר הבטחה צרכנית בסיסית, פגע גם בשעות הפעילות של הדיילים והטכנאים - שכן צוותים של עובדים לא ישראלים הפעילו את המטוסים. בעקבות ההסכם נטל עלות המטוסים החכורים לחברה ירד, והוודאות הצרכנית והתעסוקתית תשוב לנוסעים ולעובדים.

עוד קובע ההסכם שהושג כי הטייסים יקבלו תוספת שכר של 7.35%, מתוך הרווחים שיינבעו מצעדי ההתייעלות שעליהם סיכמו הצדדים. בכך גם הטייסים וגם החברה מבטיחים את ההגנה על מהלכי ההתייעלות.

במסגרת ההתייעלות, הוסכם על קיצור זמן השהייה של הטייסים בחו"ל, באופן שיאפשר להם להיות זמינים יותר לטיסות שמחוץ ללוח הרגיל, ולחסוך לחברה עלויות בעבור לינה ארוכה ואש"ל. הטייסים מצדם יקבלו תשלום בגין קיצור זמן השהייה ויוכלו לשהות יותר בארץ.

דיווחים שקריים וטכניקות הארכות טיסה אפיינו את יחסי העבודה בין הטייסים להנהלה מזה שנים, והתקווה היא שהסכם העבודה שייחתם יביא לסיום ולשיקום היחסים הרעועים. באמצעות הגדרת משכי הטיסה וחיסול תופעת פיצולי הטיסות, מנסה ההנהלה לגבש מערכת יחסים המבוססת על אתיקה מקצועית והגינות בין הצדדים.

נציגי ועד העובדים אריק בניסטי (מימין), ליאור קסטוריאנו ואסי בנד
עופר וקנין

בהתאם להבנות בין הצדדים התחייבו הטייסים גם על הגדרת משכי הטיסה מראש, לאחר שבשנה האחרונה התארכו באופן מפתיע זמני הטיסה בקווים הארוכים שמפעילה החברה, מתל אביב לניו יורק. זאת בשל דיווחים ומניפולציות שהפעילו הטייסים כדי להאריך את משך הטיסה - ובתמורה לקבל גמול ותוספת שמגיעה כאשר הטייס עובר מכסת זמן מסוימת (למעלה מ-12 שעות).

הגדרת זמני הטיסה כחלק מהסכם ההתייעלות, נולדה כתוצאה מ"קומבינה" שיטתית של הטייסים להארכת זמני הטיסה - בתמורה להגדלת שכרם. כך למשל, בלי שישתנה המרחק בין תל אביב לניו יורק, גדל זמן הטיסה מ-11:30 שעות ב-2006 ל-12:20 שעות ב-2016. טייסים הטסים יותר מ-12 שעות זכאים לתוספת בשכר - ואף להקצאה של שני מושבים במחלקת עסקים, אף שבמטוסים רחבי הגוף של אל על (שלרוב משמשים לטיסות ארוכות) יש תא מנוחה לצוות הטיסה.

הטייסים החלו בשנה האחרונה להתנות את הסכמתם להתייצב לטיסה שמחוץ ללוח הטיסות, באמצעות פיצולה: הם יטיסו את המטוס לכיוון אחד בלבד, אך טייס אחר יאחז בהגה בטיסה חזרה. במצב זה, הטייס שנח נוסע כאיש צוות לא פעיל (Dead Head) - וזוכה לשבת במחלקת עסקים ולקבל שכר והחזרי הוצאות.

דוד מימון
סיון פרג'

בעקבות סעיף זה, היקף שעות הצוות שבמהלכן הטייסים נחים על חשבון החברה במחלקת עסקים גדל פי שלושה בשנה האחרונה, ועל פי הערכות, צמח ל-32 אלף שעות ברבעון.

כך, בתוך שנתיים גדל מספר הטייסים שטסים לכיוון אחד ונחים בכיוון השני ב-2,500%. מספר השעות הממוצע שטייס נח במחלקת עסקים הגיע ל-16 בינואר-ספטמבר 2016, לעומת שש שעות בלבד בתקופה המקבילה ב-2015 - כלומר קפיצה של 160%.

הגדרת זמני הטיסה כחלק מהסכם ההתייעלות, תאפשר ללקוחות החברה לטוס באופן סדיר יותר, ולחברה לחסוך עלויות שלא לצורך. קיצור זמני הטיסה יאפשר פתיחת טיסות המשך (קונקשנים) לנוסעי אל על, באופן שלא היה קיים קודם לכן. כך למשל, הקו לניו יורק שיתקצר מ-12:15 שעות בחזרה ל:11:30 שעות, יאפשר גישה ליעדי קונקשנים נוספים וחברות נוספות בזמני המתנה קצרים, שקודם לכן נמנעו בגלל זמני הטיסה שהתארכו. באופן זה טוענים בענף - הצרכן העסקי צפוי להנות מיעדים וזמנים חדשים, החברה צפויה להנות מההתייעלות הכספית, והטייסים יוכלו למלא את משימתם באופן הגון ולהשיב לעצמם את האמון הציבורי לגבי מקצועיותם.

בהנהלת אל על רואים בהסכם שהתגבש הישג היסטורי בתיקון היחסים עם הטייסים ובמאבק על אופייה של החברה. ההסכם, לתפישת החברה, יטיב גם עם הנוסעים וגם עם הטייסים, בתקווה שהצדדים לא ייסוגו מעמדותיהם ויחתמו על התנאים שסוכמו.  ממקורבים למשא ומתן נודע כי תנאי ההסכם מבטיחים גם קיומו של מנגנון שמציב את נציגי ההסתדרות כמבקרים חיצוניים על תהליך ההתייעלות במגזר הטייסים. אם מי מהצדדים לא יעמוד בתנאיו, רשאים הצדדים לפנות לבירור, ובמקרים בהם ההנהלה תצהיר כי הטייסים לא מספקים את הבטחות ההתייעלות - יוכלו בהסתדרות להוריד אחוז מסוים מהתוספת שסוכמה.

"כולנו ביחד נשנס מותניים למען הצלחת המוביל הלאומי"

המגעים בין הצדדים נוהלו על ידי יו"ר ההסתדרות ניסנקורן ובהשתתפות יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ איתן כבל. הצדדים ישובו וייפגשו מחר (ב') בליווי הצוותים המשפטיים במטרה לעגן את ההבנות שהושגו בהסכם כולל שמביא לסיום המשבר בחברה. הנהלת החברה ועובדיה יפעלו בשיתוף פעולה על מנת להחזיר את העבודה בחברה לסדרה באופן מלא, לטובת ציבור הנוסעים וכלל עובדיה.

אבי אייזנר, יו"ר נציגות עובדי אל על בירך על "ההישגים החשובים עליהם סוכם למען כלל העובדים באל על. ההסכם החדש יגביר את הביטחון התעסוקתי של העובדים, יגדיל את מספר העובדים הקבועים ויבטיח את תנאי העסקתם".

מוועד טייסי אל-על נמסר: "אנחנו מברכים על ההחלטה להפסיק להפעיל את המטוסים החכורים הזרים. זה המקום להדגיש: טייסי אל על ממשיכים להתייצב כתמיד לכל טיסה. טייסי אל על יעשו כל מאמץ לפעול בשיתוף פעולה לטובת החברה והנוסעים, למען החזרת אמון הנוסעים בטיסות כחול-לבן המופעלות על-ידי טייסים, דיילים, אנשי ביטחון, טכנאים ועובדי חברה ישראלים".

דוד מימון, מנכ"ל חברת אל על אמר: "ברצוני להודות ליו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן על הירתמותו שהביאה לסיום המשבר. כמו כן אני מודה ליו"ר ועדת הכלכלה ח"כ איתן כבל על מעורבותו. כולנו ביחד, ההנהלה ועובדי חברת אל על נשנס מותניים למען הצלחת המוביל הלאומי והשירות לציבור הנוסעים הנאמן". 

יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן אמר הערב: "אני שמח שהצלחתי לגשר על הפערים בין הצדדים וזאת מתוך הבנה משותפת כי הצלחתה של אל על תמשיך להתבסס על ההון האנושי בחברה, מעובדי הקרקע, דרך צוותי האוויר ועד קברניטי הטיסות. כולי תקווה שהדרך המורכבת שעברנו תביא לחיזוק האמון בין העובדים להנהלה ותסייע בבניית מערכת יחסי עבודה תקינה בחברה". 

יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ איתן כבל הצטרף לדברי יו"ר ההסתדרות והוסיף: "אני מברך את הצדדים על כך שעשו מאמצים על מנת להגיע להבנות. חברת אל על היא עדיין החברה הלאומית של ישראל ועל ההנהלה כמו גם על העובדים, מוטלת החובה להמשיך ולשמור על החברה ככזו. אמשיך ללוות את הנושא גם בעתיד ואדאג שהאירועים האחרונים לא יחזרו על עצמם".

יו"ר איגוד עובדי התחבורה בהסתדרות, עו"ד אבי אדרי, ציין: "אני גאה בכל הצדדים שהשכילו להחזיר את אל על למקומה הראוי כמוביל הלאומי והאמין במדינת ישראל. אני תקווה שהצדדים ימשיכו לנהל מערכת יחסי עבודה תקינה לטובת הציבור, לטובת העובדים ולחוסנה של החברה".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#