הכינו את כרטיסי האשראי: דיוטי פרי שני ייפתח בנתב"ג

מתחם חנויות דיוטי פרי נוסף בנתב"ג יוקם באולם היוצאים של טרמינל 1 המתחדש, שייפתח לפעילות בינלאומית בקיץ 2017 ■ כעת, רשות שדות התעופה צפויה לקיים משא ומתן עם הזכייניות הוותיקות בדיוטי פרי, באשר להעתקת פעילותן גם לטרמינל 1

גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דיוטי פריצילום: ניר כפרי
גילי מלניצקי

ביולי האחרון הודיעה הנהלת רשות שדות התעופה על החלטתה לפתוח את טרמינל 1 לפעילות בינלאומית מלאה, ובתוך כך הודיעה על הרחבת הפעילות התעופתית והמסחרית, לנוכח קצב הגידול הניכר בטיסות לחו"ל בנתב"ג. לפיכך, החל מקיץ 2017 צפויות כל טיסות הלואו-קוסט בנתב"ג לצאת מטרמינל 1, כאשר כבר עכשיו נמצא המתחם תחת עבודות בינוי מסיביות, לטובת הכשרתו לפעילות בקיץ הבא.

הנגזרת הנובעת מהמהלך היא ההחלטה על פתיחת מתחם חנויות דיוטי פרי נוסף באולם היוצאים של הטרמינל המתחדש. התמהיל במתחם החדש יכלול חנויות לממכר טבק, אלכוהול, קוסמטיקה ובישום, אלקטרוניקה, ספורט, וכן בתי קפה ועמדות לממכר מזון.

במסגרת המהלך ייפתחו כבר בתחילת 2017 מכרזים לחנויות החדשות, שאת תנאיהם מגבשים בימים אלו ברשות שדות התעופה. לקראת השינוי יערך דיון מחודש ביוזמת הרשות מול כל הזכיינים הוותיקים בדיוטי פרי, בהם ידונו מחדש על התנאים הקיימים וינסו להגיע להבנות לאור השינויים מאז המכרז, שהתקיים ב-2013.

הצדדים צפויים לקיים משא ומתן לאור היענותן או אי היענותן של החברות הפועלות להעתיק את פעילותן גם לדיוטי פרי בטרמינל 1. אם התנאים לא ישביעו את רצונות אחד הצדדים, רשות שדות התעופה או הזכיינים, יפתח מכרז חדש לאיוש החנויות.

ג'יימס ריצ'רדסון: תתרחב או תעזוב?

גם הזכיינית הגדולה ג'יימס ריצ'רדסון צפויה לשבת במשא ומתן, ולנסות להגיע להבנות הדדיות עם רשות שדות התעופה לגבי התנאים הקיימים והרחבת פעילותה. ברקע, נזכרת בקשתה החריגה של החברה בחודש דצמבר האחרון לפרוס את תמלוגי דצמבר על פני מספר תשלומים במהלך 2016. בעקבות כך, נאלצה רש"ת להציע פריסת תשלומים גם ליתר השוכרות בנתב"ג, אף שהיחידה שביקשה ממנה הקלות היתה ג'יימס ריצ'רדסון.

בשלב זה עדיין לא ברור כיצד תנהג ג'יימס ריצ'רדסון במו"מ, והאם במקרה בו יכשל עדיין תוכל החברה לגשת למכרז החדש. ייתכן שהמהלך עליו הכריזה רש"ת הוא פתח המילוט של ג'יימס ריצרדסון מדמי תגמול שלא הולמים את הכנסותיה וציפיותיה מהגדלת הרווחים, לנוכח הגידול במספר הנוסעים. עם זאת, יש הסוברים כי ריצ'רדסון לא תמהר לעזוב את הדיוטי פרי, ובוודאי שלא תמהר לפספס הזדמנות להרחבת פעילותה - הן בטרמינל 1, והן בטרמינל הצפוי להיפתח בשדה התעופה בעובדה. 

כיום, סניף הדיוטי פרי בנתב"ג הוא החנות העיקרית שמפעילה ג'יימס ריצ'רדסון בישראל, והוא מהווה את מרבית עסקיה בארץ. בנוסף מפעילה החברה חנויות במעבר הגבול בירדן ובטאבה, ושותפה במתחם האופנה בנתב"ג ובעוד אחד מנקודות הממכר באחת מעמדות המכירה בשרוולים בטרמינל 3.

ג'יימס ריצ'רדסון זכתה ב־2013 במכרז להפעלת חנות הקוסמטיקה והטבק עד 2020 בנתב"ג, ולפי הערכות שונות התחייבה מול רש"ת לתמלוגים של למעלה מ-150 מיליון דולר בשנה, צמוד למדד ובכפוף לשינויים בתנועת הנוסעים. החברה עמדה עד כה בכל התחייבויותיה ובכל התשלומים הנדרשים מול רשות שדות התעופה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker