למרות הטרור העולמי: עלייה של 4% בתיירות העולמית - צרפת ובלגיה מתרסקות

מזכ"ל ארגון התיירות של האו"ם: "ענף התיירות מוכיח את עצמו כאחד המגזרים העמידים ביותר בכלכלה העולמית" ■ ירידה חדה בתיירות הנכנסת למזרח התיכון וירידה של 3% בתיירות הנכנסת לישראל

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי מלניצקי
גילי מלניצקי

ארגון התיירות הבינלאומי של האו"ם (UNWTO) מדווח על גדילה של 4% בתיירות העולמית בחציון הראשון של 2016 בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד. לפי הנתונים, מדובר ב-561 מיליון תיירים שטסו בחציון האחרון בטיסות בינלאומיות - תוספת של 21 מיליון תיירים ביחס לתקופה המקבילה. מגמה זו קורית על רקע החשש הגובר מטרור אסלאמי ואירועי הטרור שהרעידו את אירופה - בהם הפיגועים בשדות התעופה בבריסל ובאיסטנבול ופיגוע הדריסה בניס.

שיעור הצמיחה מבטא את המשך הגידול העקבי של תעשיית התיירות העולמית בעשורים האחרונים, ולפי הערכות ארגון התיירות של האו"ם, שנת 2016 צפויה להסתיים כשנת שיא נוספת עם למעלה מ-1.2 מיליארד תיירים. את נתוני הצמיחה מובילה יבשת אסיה, עם עלייה של 9% בתיירות הנכנסת, ואחריה אפריקה, בה נרשמת עלייה של 5% בתיירות הנכנסת, במיוחד למדינות הסובבות את מדבר סהרה - בהן מאלי, מרוקו ואלג'יריה.

תיירים בפריזצילום: אי־פי

ד"ר ערן כתר, חבר סגל במחלקה לניהול תיירות ומלונאות במכללה האקדמית כנרת ומומחה למשברי תיירות, אומר הצמיחה באפריקה אינה אלא תיקון של נסיגה חריפה שחלה בתיירות ליבשת בשנתיים האחרונות. לדבריו, אירועי טרור איסלאמיים במדינות מזרח אפריקה כמו קניה וסומליה, גרמו לפגיעה בתיירות הנכנסת ביבשת כולה, יחד עם מגפת האבולה שהתפרצה בליבריה שבמערב אפריקה – אבל דבקה תדמיתית בכל מדינות היבשת וגרמה לתיירים להדיר רגליהם ממנה.

ד"ר ערן כתרצילום: מישל אמזלג

עם זאת, בצמיחה החוזרת של התיירות באפריקה אין בהכרח בשורה על התחזקות הכלכלה ביבשת, אלא על עלייה בהכנסות של בעלי המלונות ואתרי הנופש בחלק ממדינות היבשת - כמו זנזיבר, קניה וטנזניה - שברבות מהן נמצאים משקיעים מערביים בענף התיירות. בזנזיבר, למשל, שהיוותה בקיץ האחרון יעד אטרקטיבי לישראלים רבים, נמצאים בתי מלון רבים בבעלות מעורבת של משקיעים איטלקיים.

אירופה חצויה, טורקיה נופלת

באירופה נרשמה בחציון הראשון עלייה של 3% בלבד, עם מגמות מעורבות מאוד במדינות השונות. כך, צרפת ובלגיה, אשר נתפסות כקיני הטרור של אירופה, מדווחות על ירידה של כ-8% אחוזים במחצית הראשונה של 2016.

המצב חמור הרבה יותר בטורקיה, אשר בנוסף לטרור סבלה גם מניסיון הפיכה כושל ומסכסוך בינה לבין רוסיה - שוק המקור המרכזי של המדינה. התיירות למדינה, אשר מבוססת במידה רבה על חודשי הקיץ, חוותה ירידה ממוצעת של 38% בתיירות הנכנסת בחודשים יוני-אוגוסט, אשר לדברי כתר "מהווים אינדיקציה למגמה השנתית בהיותם מגלמים למעלה מ-20% מתנועת התיירים השנתית".

"כדי להתמודד עם הירידה בתיירות הנכנסת, פונה טורקיה אל הקהל המוסלמי הדתי, ועוסקת בפיתוח והקמת אתרי נופש מפוארים שמיועדים לקהל המוסלמי. באתרים אלה מושם דגש על חדרי וזמני התפילה, אסורה הגשה של אלכוהול ובשר חזיר, יש הפרדה מגדרית של מכון כושר ושל הבריכה ואפילו תאי השירותים לא פונים לכיוון מכה, כדי שלא לחלל את קדושתה", מספר כתר.

במאי האחרון אירחה טורקיה את הוועידה העולמית לתיירות-איסלאם, שם הוצהר על הגדלת ההיצע במדינה, וזיהוי את הקהל המוסלמי כמנוע אלטרנטיבי לצמיחה, בעקבות הירידה בתיירות מערבית. ואמנם, התייר המוסלמי נענה להיצע של טורקיה, שם נחסכת ממנו חוסר הנוחות לנוכח מבטים ביקורתיים וגישה שיפוטית מצד המקומיים, המתורגמת לעיכובים ובדיקות בטחוניות מצד גורמים ממסדיים.

תיירים יפנים בים המלחצילום: רויטרס

הירידה של התיירות במדינות מרכז אירופה מתורגמת באופן ישיר לעלייה במספרי המבקרים במדינות אירופאיות אחרות, כגון ספרד, פורטוגל ואירלנד, הנחשבות בטוחות יחסית מפני הטרור האסלאמי ומדווחות על צמיחה של כ-10% בשמונת החודשים הראשונים של 2016.

גם יוון מדווחת על צמיחה בתיירות הנכנסת – ולנו, הישראלים, יש חלק בכך. הישראלים תירגמו את עזיבת יעדי מרכז אירופה לביקושים עולים במדינות מזרח אירופה כמו רומניה, הונגריה ויוון – שהיתה היעד המבוקש ביותר בחודשי הקיץ. לדברי כתר, ההסבה והגמישות במעבר מיעד אחד לאחר – שלא כמו דעיכה של כלל אתרי התיירות כפי שהיה אחרי אירועי ה-11 בספטמבר -  מעידים על הפיכתו של המוצר התיירותי למוצר צריכה בסיסי, שנוסעים רבים בעולם לא מוכנים לוותר עליו.

"ענף התיירות מוכיח את עצמו כאחד המגזרים הכלכליים העמידים ביותר בכלכלה העולמית", אמר מזכ"ל איגוד התיירות של האו"ם, טאלב ריפאיי. "התיירות יוצרת מקומות עבודה עבור מיליונים בזמן בו רבים בעולם חוששים לעתידם. בכוחה של התיירות ליצור גם קשרים בין אנשים מאומות, לאומים ורקעים שונים וכך ניתן להילחם בסטריאוטיפים ובפחד משונות".

האם גם לנו יש סיבה לחשוש?

ישראל לא שותפה למגמת העלייה בתיירות העולמית – אך היא איננה מהנפגעות הגדולות, וביחס לשכנותיה, מצרים וירדן, היא אפילו מציגה תוצאות יציבות. בעוד שישראל מציגה ירידה של 3% בהשוואה לשנה שעברה בכניסות תיירים בין ינואר לאוגוסט (לפי נתוני הלמ"ס), ארגון התיירות של האו"ם מדווח על ירידה של כ-9% בתיירות הכנסת למזרח התיכון ומדינות צפון אפריקה.

מצרים, שהייתה עד לפני מספר שנים יעד התיירות המוביל באזור המזרח התיכון, מדווחת על ירידה של כ-50% בתיירות הנכנסת במחצית הראשונה של 2016. נתונים אלה מראים על החרפה במגמה השלילית של התיירות הנכנסת לאזור המזרח התיכון, ובמצרים בפרט:  מ-14 מיליון תיירים בשנת 2010 לכ-9 מיליון תיירים בשנת 2015 ולתחזית של כ-4.5 מיליון תיירים בשנת 2016. הגורמים המרכזיים לכך, לפי כתר, הם הטרור האיסלאמי הגובר והתרסקות השוק הרוסי, שפגעו אנושות בתיירות הנכנסת מרוסיה.

גם ישראל נפגעה לנוכח הירידה בתיירות הנכנסת מרוסיה, ולפי נתוני הלמ"ס, בחודשים ינואר - אוגוסט 2016 נרשמה ירידה של כ-23% בכניסות תיירים מרוסיה. עם זאת, שוק התיירות המתפתח ביותר בעולם, אליו לוטש משרד התיירות עיניים - השוק הסיני (שגדל ב-20% בהיקפי התנועה לעומת הרבעון הראשון אשתקד) - הביא לאחוזי צמיחה יפים בחציון הראשון של השנה. התיירים הסינים אינם מהווים עדיין פלח משמעותי מהתיירות הנכנסת לישראל, אך לפי כתר, הגידול הדרמטי של 54% בתיירות הנכנסת לישראל מסין הוא סיבה להאמין שיכולה לחול התאוששות בענף התיירות בישראל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker