ארגוני הסביבה על ההצעה להאיץ בנייה בחופים: "מדובר ביום שחור"

ההצעה מבקשת לקצר משמעותית את הליכי התכנון של בתי מלון, ולאפשר להסב 20% בכל תוכנית לייעוד מגורים ■ החברה להגנת הטבע: "חופי ישראל נמכרו היום למרבה במחיר" ■ ח"כ גרמן: "ההצעה תעזור לבעלי ההון לעשות כסף על חשבון הציבור"

רינה רוזנברג קנדל
רינה רוזנברג קנדל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

ועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת אישרה הבוקר (ב') לקריאה שניה ושלישית את הצעת החוק של שר התיירות, יריב לוין, לשינוי חוק התכנון והבניה להאצת הבניה המלונאית.

הצעת החוק מבקשת לקצר משמעותית את הליכי התכנון של בתי מלון על ידי הגדרתם כתשתית לאומית, והעברת הדיון בהם לוועדה לתשתיות לאומיות (ות"ל). כמו כן, יאפשר החוק להגדיל משמעותית את הכדאיות הכלכלית של בנייה מלונאית, על ידי מתן אפשרות להסב 20% מהשטח הבנוי בכל תוכנית לייעוד מגורים, כולל שטחים על קו חוף הים - סעיף שגרר ביקורת קשה מצד גורמי איכות הסביבה והאופוזיציה.

חוף הים ביפו
חוף הים ביפוצילום: אילן אסייג

עו"ד עמית ברכה, מנכ"ל אדם טבע ודין, אמר כי "מדובר ביום שחור. בעוד אומות בכל העולם מבינות את הצורך להגביר את ההגנה על החופים ולשמור עליהם כעל נכסי צאן ברזל, אצלנו לא רק שלא מחזקים את ההגנות על החופים - אלא באופן שיטתי ובאמצעות חקיקה דורסנית הולכים אחורנית".

עו"ד אלי בן-ארי, היועץ המשפטי של העמותה, אמר כי "קביעה שחלק מהשטח יוכל לשמש למגורים צפויה להביא לכך שכמעט לא ניתן יהיה לפקח על שמירת הייעוד התיירותי של השטח, ויווצרו לחצים גוברים להסבת יתר השטח לשימוש הרווחי של מגורים. במיוחד כשההחלטה בנוגע לכך ניתנת לוועדות המקומיות, שיכולת העמידה שלהן בפני לחצים קטנה יותר. יש לזכור את הדוגמא של התכנית הרביעית בפרויקט הולילנד, שם הסבה הוועדה המחוזית את יתרת שטחי המלונאות בפרויקט למגורים, ורק אחר כך התברר שתכנית זו, כקודמותיה במקום, קודמה באופן לא חוקי".

לעמדתו, במקרה זה יש לאפשר שימוש מעורב בתוך הערים, שם אמור להיות עיקר האיכסון התיירותי בישראל לפי תמ"א 12, וזאת אף ללא הגבלה באחוזים, אלא בקביעה בכל מקום לגופו ולפי תנאיו, כשמוסדות התכנון מוצאים שהשטח מתאים לשימוש מעורב - אך אין לאפשר שימוש מעורב בשטחים שמחוץ לערים, ובסביבה החופית.

יריב לוין בכנסת
ח"כ יריב לויןצילום: אמיל סלמן

ח"כ יעל גרמן (יש עתיד), חברת ועדת הפנים ואיכות הסביבה בכנסת, אמרה בדיון כי החוק המוצע הוא בגידה של גופי התכנון במדינה כלפי הציבור: "רשויות התכנון במדינת ישראל פשטו את הרגל מבחינה מוסרית. יש הרבה בעיות בחוק הזה, אבל החמורה ביותר היא שהחוק מנוגד לכל מה שגופי התכנון התנגדו אליו במשך 20 השנים האחרונות, ולמעשה בגדו בייעודם הציבורי, בכך שנותנים יד לבנייה על חופים. גם הפסיקות המשפטיות באו וחיזקו ואמרו שאין לבנות ואין להתיר שימוש למגורים על חוף הים".

אם באמת דואגים לענף המלונאות - זאת לא הדרך

לטענת גרמן, מאחורי הצעת החוק עומדים אינטרסים של בעלי ההון במקום דאגה למשאבים ציבוריים: "ההצעה לא דואגת לעודד תיירות ובניית מלונות אלא מאפשרת לבעלי ההון, שלא מצליחים לבנות על החוף לאור פסיקות בג"צ בנושא, לעשות כסף על חשבון הציבור, ולקנות לעצמם דירה עם נוף משלהם בחוף הים של כולם. אם באמת דואגים לענף המלונאות - זאת לא הדרך. ממשלת ישראל מצפצפת על מדיניות של שנים ומאפשרת לבעלי הון לעשות את הכסף שלהם על חוף הים במקום לתת לציבור להנות מזה. זאת בכייה לדורות, שכולם יצטרכו לתת את הדין עליה, ואסור להעביר את החוק הזה כפי שהוא".

לוין יזם את החוק במטרה להגדיל את ההיצע המלונאי בישראל, ובכך להגביר את התחרות, שתוביל לירידת מחירים בשיעור של 20% בתוך 5 שנים. התחזית של משרד התיירות היא שהרפורמה תוביל להקמה של כ-15 אלף חדרים בבתי מלון חדשים בתוך חמש שנים, ובתוך עשר שנים ייבנו כ–27 אלף חדרים. לוין אמר בתגובה לאמירות נגד הצעת החוק, כי "מדובר בטענות דמגוגיות שאין מאחוריהן דבר. ההצעה שומרת על סמכות מוסדות התכנון למנוע בנייה בלתי מבוקרת בחופים. החוק שאושר יחולל מהפכה מיידית בתחום המלונאות, יביא להקמת אלפי חדרי מלון עם דגש על מלונאות עממית ויוזיל סוף סוף את מחירי הנופש בישראל".

עוד הוא הוסיף כי "לאזרחי ישראל מגיעה הזכות לצאת לנופש במחירים סבירים. בנוסף, יכולת התחרות של ישראל בשוק התיירות העולמי תגדל דרמטית ותמשוך לכאן מאות אלפי תיירים נוספים בשנה, אשר יתרמו תרומה משמעותית למשק ולשוק התעסוקה. מדיניות משרד התיירות ברורה - לא נאפשר בניית מלונות שתפגע בקווי החוף, בדיוק כפי שהיה מקובל עד כה. מטרת התכנית היא אחת - הוזלת מחירי הנופש לאזרחי ישראל כולם אחת ולתמיד".

מהחברה להגנת הטבע נמסר כי "ממשלת ישראל, בחסות הכנסת, ממשיכה במגמה להרוס את חופי ישראל ובמסווה של 'עידוד המלונאות', היא מובילה למגורים לעשירים. לצערנו, חופי ישראל נמכרו היום למרבה במחיר ושוב הכנסת נכשלה בהגנה על אחד הנכסים הכי חשובים של הציבור בישראל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker