"אם היו מתאימים את הדרישות מבתי המלון לאלו של Airbnb -המחירים היו יורדים ב–50%"

מנכ"ל הדקה ה–90: "כשרגולטור רוצה משהו, הוא עושה ומבצע - וזה יקרה, בדיוק כמו שהיה עם רפורמת שמים פתוחים"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חדר בהשראת ציור של ואן גוך שמושכר דרך Airbnbצילום: אי־פי

"אם היו מתאימים את הרגולציה בישראל לזו שבאירופה — המחירים של בתי המלון היו יורדים ב–25%. אם היו מתאימים את הרגולציה שלנו לזו שדורשים מ–Airbnb, היינו יכולים להוריד את המחירים ב–40%–50%", כך אמר נועז בר ניר, מנכ"ל התאחדות המלונות, בכנס כלכלה שיתופית בתגובה לדבריו של שר התיירות, שהתייצב לצד Airbnb.

בפאנל השתתפו גם אילן כהן, היזם והבעלים של חברת הדקה ה–90 ומנכ"ל משרד ראש המשלה לשעבר, בן פרומין, מייסד שותף במיזם romomer ונועם קלינגר, מנהלת EatWith ישראל.

לדברי בר ניר, "מחירי החופשות כאן גבוהים - אם המלונאים היו מרוויחים מכך, אז ניחא, אבל הם לא מרוויחים וגם הציבור לא מרוויח. הממשלה צריכה לקבל החלטה אמיצה להפחתת הרגולציה כדי שהמחירים יירדו".

בר ניר דרש שהתנאים שבהם פועלים משכירי הדירות באמצעות Airbnb יחולו גם על בתי המלון. "תחרות היא דבר מבורך בתנאי שכולם יהיו שווים. כל מה ששר התיירות יחליט לגבי הרגולציה על דירות הנופש — שיהיה גם אצלנו בבתי המלון, ואז נוכל להתחרות באופן שווה. לא יכולה להיות כלכלה חדשה עם תנאים מסוימים, וכלכלה ישנה עם תנאים אחרים.

"אם בעולם החדש של הלינות בדירות אין מע"מ, אין מס הכנסה ואין רגולציה — אז גם אנחנו רוצים להיות שם", הסביר בר ניר. "שר התיירות אמר שהוא יטפל בנושא המיסוי, אבל עדיין נותרה שאלת המע"מ. חלק מהמחיר הגבוה של המוצר שלנו הוא בגלל מע"מ ממשלתי. אם המדינה תוותר לנו על מע"מ, כמו שהיא לא דורשת אותו ממשכירי הדירות, נוריד בשמחה את המחיר".

לטענה של לוין כי חסרים בתי מלון ברמה עממית של שלושה כוכבים, הגיב בר ניר ואמר כי "התפוסות במלונות האלה הרבה יותר נמוכות מאלו של בתי מלון ברמה של 4–5 כוכבים. אם היה מחסור בחדרים בסגנון הזה, היינו רואים שם תפוסות יותר גבוהות.

"לצערנו אנחנו במשבר גדול בתיירות בשנתיים האחרונות, שהתחיל עם צוק איתן והביא את בתי המלון לתפוסות נמוכות. זאת, לצד תוספת חדרים ודירות של Airbnb. בשנה שעברה האתר הצהיר שיש להם 13 אלף דירות רשומות בישראל, מהן כ–7,000 בתל אביב. אתם יודעים כמה חדרי בתי מלון יש בתל אביב? אותו הדבר. אין לזה תקדים בעולם שבעיר אחת יהיה את אותו מספר חדרי בתי מלון וחדרי Airbnb".

13 אלף דירות נעלמו לטובת תיירים

בר ניר ניסה לצבור עוד נקודות לזכות המלונאים במלחמתם נגד דירות הנופש, ונגע באחת הנקודות הרגישות לציבור הישראלי — מחירי הדירות. "שר האוצר נלחם כדי להוסיף דירות לשוק, ומצד שני נעלמו לו 13 אלף דירות שהלכו לתיירים. מישהו לא מסתכל על התמונה בכללותה. צריך להבין על חשבון מה הדירות להשכרה האלו באות — זה בא על חשבון דיור לאזרחי ישראל".

כהן אמר בפאנל: "אני חושב שנראה יותר ויותר בתי מלון נכנסים לעולם הזה של כלכלה שיתופית דרך רכישות או שיתופי פעולה, אפילו עם מיזמים כמו roomer ו–EatWith. זו לא אופנה שתעבור. בעוד כמה שנים השיחה שאנחנו מנהלים תישמע מוזרה. כל השחקנים בתחום, הרגולטור והיזמים ימצאו דרך ליהנות מהכלכלה הזאת וזה יגיע לאיזון. אני צופה הרבה שיתופי פעולה וכניסה של שחקנים מהעולם הקיים לכלכלה השיתופית, אפילו אצלנו בדקה ה–90. בחממה שאנחנו מפעילים לסטארט־אפים אנחנו פועלים בכיוון הזה".

לדבריו, "כשרגולטור רוצה משהו, הוא עושה ומבצע — וזה יקרה, בדיוק כמו שהיה עם רפורמת שמים פתוחים. גם כשאנחנו נכנסנו עם הדקה ה–90 אמרו לנו שאנחנו הורגים את סוכני הנסיעות, אז יש לי דה ז'ה וו".

קלינגר סיפרה כי מיזם EatWith, המאפשר לאנשים פרטיים להכין ארוחות בביתם לאנשים אחרים, משתף פעולה כבר כיום עם כמה בתי מלון. "כשחושבים ביחד, אפשר למצוא עוד ערך לצרכן ועוד ערך לגופים אחרים במשחק הזה", אמרה. "זה נכון שאנחנו פועלים כיום בעיקר בערים מרכזיות, כי שם יש יותר ביקוש ועניין, ובתקווה בעתיד נהיה בכל מקום".

פרומין סיפר כי אמנם כיום פועלת החברה שלו — המהווה פלטפורמה המתווכת בין אנשים שנתקעו עם חדר במלון שאותו הם רוצים לבטל תמורת דמי ביטול גבוהים, לבין לקוחות שרוצים לרכוש חדר בית מלון במחיר מופחת — בתחום בתי המלון בלבד, אבל יש להם עוד תכניות. לדבריו, "החזון שלנו הוא לפעול בתחומים נוספים, כמו הקרוזים. גם לעולם הטיסות אנחנו רוצים להיכנס — אבל שם, בניגוד לבתי המלון, זה יהיה קצת יותר מורכב".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker