חברת התעופה הסכימה להחזיר כסף ללקוח - אך אופיר טורס סירבה

יוסי הזמין כרטיס טיסה ללונדון, וביטל אותו ביום הטיסה ■ איזיג'ט החליטה לזכותו במיסי הנמל שלא מומשו, שלדבריה יוחזרו לו דרך סוכנות הנסיעות - אך אופיר טורס סירבה לזכות אותו בהתאם להוראת חברת התעופה

רינה רוזנברג קנדל
רינה רוזנברג קנדל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים14

את השאלה אצל מי עדיף לקנות כרטיס טיסה - סוכן נסיעות או ישירות מול חברת התעופה - כנראה שיוסי (שם בדוי) כבר לא ישאל את עצמו בפעם הבאה שירצה להזמין כרטיס טיסה לחו"ל. בסוף דצמבר של שנה שעברה יוסי הזמין כרטיס טיסה ללונדון באמצעות חברת אופיר טורס, במחיר של 277 יורו. הוא היה אמור לעלות על המטוס ב–21 בינואר, אך ביום הטיסה הודיע לסוכנות הנסיעות כי הוא מבקש לבטל את ההזמנה. במקביל עדכן גם את חברת התעופה כי לא יגיע לטיסה.

חוק הגנת הצרכן לא עזר במקרה של יוסי. החוק מגן על לקוח במקרה של הזמנת כרטיס טיסה וביטולו תוך 14 ימים מיום ביצוע העסקה, כל עוד הטיסה היא בעוד 7 ימי עסקים ויותר. כשתנאי החוק לא רלוונטיים למקרה של הלקוח, כל חברת תעופה מקיימת מדיניות דמי ביטול אחרת.

גשר לונדון
לונדון. אופיר טורס סירבה לזכות את הלקוח בהתאם להוראת איזיג'טצילום: רויטרס

לפי מדיניות חברת אופיר טורס, במקרה של ביטול ביום הטיסה עצמו - דמי הביטול יהיו מלאים, זאת אומרת שהלקוח יצטרך להיפרד ממלוא מחיר כרטיס הטיסה ששילם (במקרה של יוסי 227 יורו). משפנה יוסי לחברת איזיג'ט, הם החליטו לזכות אותו במיסי הנמל שלא מומשו, בסך של כ–96 יורו, שלדבריהם יוחזרו לו דרך סוכנות הנסיעות. יוסי עשה כדברי נציגי איזיג'ט ופנה לאופיר טורס כדי לקבל את ההחזר האמור, אך החברה סירבה לזכות אותו בהתאם להוראת חברת התעופה.

משנואש לראות את כספו בחזרה בכוחות עצמו, הוא פנה לארגון אמון הציבור, אך גם פנייתם לסוכנות הנסיעות הועילה באופן חלקי בלבד. "הלקוח ביצע את ההזמנה באתר האינטרנט שלנו, ולא מול חברת התעופה ישירות, ועל כן כפי שהזמין ושילם לנו, וגם ביטל את ההזמנה מולנו - כך עליו לפעול לגבי ההחזר הכספי אך ורק מולנו", מסרו נציגי אופיר טורס לארגון אמון הציבור. "ידוע לכל כי דמי הביטול של חברות התעופה, ולא כל שכן של חברות התעופה המבצעות טיסות מוזלות לואו קוסט, הם דמי ביטול מלאים. לפנים משורת הדין, החליט מנהל מרכז ההזמנות לזכות את הלקוח ב–22 דולר, המקסימום שניתן לזכותו".

רונן רגב כביר, מנכ"ל ארגון אמון הציבור, אמר כי "ההתנהלות של חברת אופיר טורס תמוהה. מדובר ביוזמה מבורכת מצד הלקוח, ואנחנו קוראים לאנשים נוספים לאמץ אותה ולפנות ישירות אל חברות התעופה, מתוך ידיעה שרבות מסוכנויות הנסיעות ישמחו, להבדיל ממקרה זה, להשיב את הכסף ולהשיג לקוח מרוצה".

מאופיר טורס נמסר בתגובה ל–TheMarker: "החברה פעלה כשורה. הלקוח ביצע הזמנה באתר החברה והסכים לתנאיו, כולל הסכמה על דמי ביטול בסך 100 דולר לנוסע. אין רלוונטיות לנושא מסי הנמל, כי הנוסע לא ביצע הזמנה ישירה באיזיג'ט, ולכן כלל לא היה אמור לפנות אליהם בנושא".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker