המשבר בתיירות: צניחה של 21% בלינות התיירים בפברואר בהשוואה ל–2014

בהשוואה ל–2015 חל גידול של 4% בלינות התיירים, אך בחורף שעבר ענף התיירות עדיין סבל מהמשבר שלאחר מבצע 
צוק איתן ■ מנכ"ל התאחדות המלונות: "זהו המשבר הראשון שבו משרד התיירות לא מסייע בעידוד תיירות הפנים"

רינה רוזנברג קנדל
רינה רוזנברג קנדל

משבר התיירות בישראל מציג נתונים מדאיגים. מספר לינות התיירים בבתי המלון בפברואר אמנם עלה ב–4% לעומת 2015 - אך מדובר בתקופה שבה סבל ענף התיירות מהמשבר שלאחר מבצע צוק איתן. לעומת זאת, חלה ירידה חדה של 21% במספר הלינות של התיירים בהשוואה לפברואר 2014.

בדומה לחודשים קודמים, גם הפעם הישראלים הצילו את המצב. בפברואר היתה עלייה של 8% בלינות הישראלים לעומת אשתקד. בסך הכל בבתי המלון היו כ–1.3 מיליון לינות של תיירים וישראלים במהלך פברואר - עלייה של 6% לעומת פברואר שנה שעברה וירידה של 5% לעומת פברואר 2014.

חוף הים באילת ב-2012צילום: דניאל בר און

תמונה עגומה עולה משיעורי התפוסה בבתי המלון בחודש שעבר ברחבי הארץ, שהיתה בממוצע 53% (בדומה לשיעורי התפוסה בפברואר 2015), לעומת 58% תפוסה בפברואר 2014. בבתי המלון בירושלים נרשמה תפוסה נמוכה במיוחד של כ–47%, בדומה לשנה שעברה, לעומת פברואר 2014 כאשר היתה התפוסה 60% במלונות בעיר.

בטבריה התפוסה הגיעה בחודש שעבר במלונות ל–45%, בדומה לשנה שעברה - בעוד שבתקופה המקבילה ב–2014 היה שיעור התפוסה 55%. גם בים המלח התפוסה בפברואר השנה ובשנה שעברה היתה דומה, כ–64%, כשב–2014 היתה התפוסה 72%.

הוויכוח בין המלונאים למשרד התיירות

לדברי מנכ"ל התאחדות המלונות בישראל, נועז בר ניר, "אנחנו מתמודדים תקופה ארוכה עם משבר בתיירות הנכנסת. כמו תמיד, בתקופות משבר, תיירות הפנים היא חבל ההצלה של בתי המלון. ואכן, מבצעים אגרסיביים של כלל המלונות הגדילו משמעותית את מספר לינות הישראלים בפברואר. זהו המשבר הראשון שמשרד התיירות לא סייע בו עד כה בעידוד תיירות הפנים. ההערכה היא כי אילו המשרד היה מסייע, השלכות המשבר בתיירות הנכנסת היו מתרככות עוד יותר בזכות גידול משמעותי יותר בתיירות הפנים".

לינות תיירים במלונות בפברואר, בשש השנים האחרונות

2016 - 560 
2011- 727

לעומת זאת, במשרד התיירות מציגים תמונה אחרת למצב, וטוענים כי הם תמכו ביציאה בקמפיין לעידוד תיירות הפנים, אך בין המלונאים למשרד התגלעו מחלוקת לגבי אופיו. במשרד התיירות היו מוכנים להקצות תקציב לקמפיין כזה, אך דרשו כי המחיר לזוג ללילה בבית מלון יהיה 400 שקל באמצע שבוע ובסוף השבוע המחיר יהיה 600 שקל. בנוסף דרשו במשרד כי לא תהיה הגבלה על מספר החדרים במלון שיוצעו ללקוח הישראלי במחיר הזה, למעט סוויטות וחדרים משודרגים.

בהתאחדות המלונות סירבו לתנאים הללו, וטענו כי הצעת חדרים במחירים כאלה תגרום להפסדים. בהתאחדות התמקחו והסכימו לקמפיין שיציע 500 שקל לזוג ללילה באמצע שבוע ובסוף השבוע 700 שקל, וכי רק כ–20% מכלל החדרים במלון יוקצו להזמנה במחירים אלו, שכן יש להם הסכמים עם סוכני נסיעות ואתרי מכירות והם אינם יכולים למשוך את כל החדרים הפנויים למכירה בקמפיין זה, או לחילופין במחירים של משרד התיירות, אך למספר מלונות מוגבל ולא ברמה גבוהה.

כאן נתקע המשא ומתן בין הצדדים, וההתאחדות יצאה בקמפיין באופן עצמאי, במחירים גבוהים יותר מאלה שהיתה מוכנה להציע לציבור אם משרד התיירות היה נכנס לתמונה: 450–900 שקל לזוג ללילה כולל ארוחת בוקר ברחבי הארץ באמצע שבוע ובסוף השבוע. המבצע בתוקף עד 10 באפריל וכדי לממש את המחיר יש להתקשר לבית המלון, אך לא בטוח שתצליחו להשיג חדר במחיר המוזל, שכן מספר החדרים במחיר זה מוגבל וללקוח הפוטנציאלי אין כל דרך לדעת מהרשימה שמופיעה באתר התאחדות המלונות מהו מספר החדרים שהוצעו מלכתחילה.

"צריך להוריד מחירים"

מנכ"ל משרד התיירות, אמיר הלוי, אמר כי "יש לנו קושי להבין את הדיבורים על משבר כביכול, לאור הנתון שלפיו 2015 הסתיימה ללא פגיעה בפדיון המלונות לעומת 2014, שבה היתה ירידה טבעית של אחוזים בודדים בתיירות הנכנסת בגלל צוק איתן ולצדה עלייה גדולה בלינות ישראלים". הלוי התייחס לנתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, שהתפרסמו לפני כשבועיים, ושלפיהם נראה כי מחירי בתי המלון בישראל ממשיכים להיות גבוהים. סך הפדיון בבתי המלון ב–2015 הסתכם ב–9.9 מיליארד שקל, עלייה של 6% לעומת 2014.

הפדיון מישראלים היה 6.2 מיליארד שקל (62% מכלל הפידיון), עלייה של 10% לעומת 2014. ב–2015 נרשמה אמנם ירידה של 11% בלינות תיירים בבתי המלון לעומת 2014, אך סך הפדיון מאורחים אלו ירד רק ב–1%, והסתכם בכ–3.8 מיליארד שקל. הפדיון מתיירים בדולרים אמנם ירד ב–9.3% בהשוואה ל–2014, אך מכיוון ששער החליפין הממוצע עלה ב–8.6% בשנה שעברה לעומת 2014, לא נרשמה פגיעה בפדיון בערכים שקליים מפלח לקוחות זה לבתי המלון.

העיר העתיקה בירושלים, בתחילת השנה
העיר העתיקה בירושלים, בתחילת השנה צילום: אמיל סלמן

אלא שבר ניר ממשיך להזהיר מפני פשיטת רגל של בתי מלון. לדבריו, "המספרים אינם מספקים תמונה מלאה, ולא מלמדים על השחיקה בהכנסות בחלק ניכר מהמלונות על רקע ריבוי המבצעים. משכך, אני לא יכול להסתיר את הדאגה מכך שיש חלק ניכר מבתי המלון בענף, שנקלעים לקשיי תזרים, שמקשים על פעילותם".

הלוי הוסיף כי "העלייה בשיעור 4% בלינות תיירים מתחילת השנה מעידה על כך שהתיירות ממשיכה לצמוח גם לצד הטרור. בעולם כבר הבינו שחייבים להמשיך בשגרת החיים, כי אין מקום בטוח וכי הטרור מכה בבירות אירופה, בעיירות בארה"ב, בכפרי נופש במזרח הרחוק וכעת גם בנמלי תעופה מרכזיים. אווירת נכאים לא תעודד תיירות. יש להוריד מחירים ולהבין את השינויים שחלו בעולם התיירות. התייר המודרני טס היום בלואו קוסט ב–100 דולר ומחפש חדשנות וגיוון במוצרים חדשים, ואני מקווה שהמלונאים נערכים לכך".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker