מחירי הנופש בישראל משפיעים גם על הוועדים: יעדיפו בפסח חופשה בחו"ל - תיירות - TheMarker

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

מחירי הנופש בישראל משפיעים גם על הוועדים: יעדיפו בפסח חופשה בחו"ל

סקר של חברת ועדים מצא כי הסיבה העיקרית לירידה בנופש עובדים בארץ הוא מחיר הלינות בבתי המלון

4תגובות

הירידה במחירי החופשה בחו"ל בשנתיים האחרונות מצליחה להשפיע גם על הבחירות של וועדי העובדים לגבי יעדי החופשות שהם מציעים לעובדים. מסקר שערכה חברת ועדים, שמרכזת את המידע על הפעילות הכלכלית של ועדי העובדים בישראל, עולה כי וועדי העובדים הגדילו השנה את הפעילות בתחום תיירות החוץ והם יעדיפו בפסח הקרוב לנפוש בחו"ל על חשבון חופשה בישראל.

לפי הסקר הוועדים יוציאו בפסח ובאביב 300 אלף עובדים לחופשות מסביב לעולם, 25% יותר ממספר העובדים שיצאו בתקופה זו אשתקד לחו"ל ובמקביל נרשמת מגמת ירידה של נופש עובדים בארץ - במהלך חופשות הפסח והאביב, ייצאו דרך מקומות העבודה 250 אלף עובדים לנופש בארץ, 15% פחות משנה שעברה.

בתי מלון באילת
מורי חן

הסקר מצא כי הסיבה העיקרית לירידה בנופש עובדים בארץ הוא מחיר הלינות בבתי המלון. יעקב אלוש מנכ"ל ועדים, מציין כי "למרות שוועדי העובדים נהנים ממחירי נופש נמוכים במיוחד, עדיין מחירי החופשות בארץ יקרים יותר מחופשות בחו"ל. פניה של הוועדים למלונאים בארץ להוריד את מחיר הנופש בבתי המלון, לא נענו, ומכאן שוועדי העובדים החליטו לשלוח יותר עובדים לנפוש בחול וזאת גם בתקופות מתות מחוץ לעונה, שהיו שמורות לנופש בארץ".

היעד המרכזי של וועדי העובדים: איטליה וספרד. כך, עובדי כלל ביטוח ינפשו ביוון, עובדי מפעלי ים המלח ינפשו באיטליה וספרד, עובדי סלקום ייצאו לכרתים, עובדי בנק ישראל ייצאו לטיול לארצות הברית, עובדי בזק ייצאו לאיטליה, ספרד ויון ועובדי אלקטרה מעליות ייצאו לחופשה באירופה.

חלק מהוועדים מאפשרים לעובדיהם לבחור בין חופשה בחו"ל לישראל: עובדי בנק לאומי ייצאו לנפוש באיטליה וספרד אך עובדים שיעדיפו חופשו בארץ יוכלו לעשות זאת באילת ובים המלח, עובדי דואר ישראל יינפשו באיטליה ספרד וצרפת ואילו עובדים שיעדיפו חופשה בארץ ייצאו לאילת, עובדי אגד ינפשו ביון ובבורגס. בארץ יוכלו העובדים לנפוש באילת, עובדי שירותי בריאות כללית ינפשו בספרד, בודפשט וברלין. בארץ יוכלו העובדים לנפוש באילת ובים המלח, עובדי מספנות ישראל ייצאו לרוסיה וליער השחור. עובדים שיעדיפו לנפוש בארץ ייצאו לאילת. יוצאי דופן הם עובדי אל –אופ שינפשו רק בארץ בעיקר באילת.

את טורקיה, גם השנה ממשיכים וועדי העובדים להחרים ולא להכניס לרשימת האפשרויות לבחירה לנופש של עובדי הוועדים. לדברי אלוש למרות שיחות הקרבה בין ישראל לטורקיה החליטו וועדי העובדים לא להחזיר את העובדים לנפוש בטורקיה וכי החרם יימשך גם בשנת 2016. זו הסיבה לכך שלמרות העלייה של 16%  בתיירות היוצאת מישראל לטורקיה ב-2015 (נתוני ינואר-נובמבר), עם סך הכל 210 אלף ישראלים, רובם מהמגזר הערבי, עדיין אין נהירה מאסיבית ליעד.

בהתאחדות המלונות שמעו על ממצאי הסקר וכוונת הוועדים  להעדיף את החופשות בחו"ל בפסח הנוכחי טוענים כי מחירי בתי המלון בישראל משקפים מהימנה את עלויות התפעול של בתי המלון בארץ, שהן עלויות יקרות בעשרות מונים מאשר בעולם הרחב, כולל בכל מדינות אירופה. בהתאחדות בוחרים להעמיד את נושא שכר העובדים כחלק מהסיבות ליוקר הנופש בישראל ושואלים "כשמנכ"ל חברת ועדים טוען, שמחירי בתי המלון בארץ יקרים, האם הוא מתכוון לכך שמנהלי בתי המלון צריכים להוזיל את שכר עובדיהם כדי להצליח להוריד את מחירי בתי המלון, ש'מתגלגלים' ברמות רווחיות נמוכה יחסית כמעט לכל שאר ענפי המשק, בטח בתקופות של משבר בתיירות הנכנסת, על רקע לוחמה וטרור!?".

לטענת ההתאחדות אחד הסעיפים המרכזיים בתפעול בתי המלון הוא שכר העובדים, המהווה כ-40% מהוצאות בתי המלון. שכר עובד מלון בישראל גבוה ב- 50% מאשר שכר עובד בית מלון בספרד, 66% גבוה יותר מהשכר המקביל ביוון, ובעשרות אחוזים גבוה גם ממדינות אחרות באירופה. "אגב,  גם שכר עובדי ארגוני העובדים במדינות אליהן שולח מנכ"ל חברת ועדים את העובדים נמוך בעשרות אחוזים מאשר השכר המקביל בארץ.

האם הטענה כי בשל המחירים הוועדים, שבלאו הכי נהנים ממחירים מצוינים בבתי המלון, מעדיפים לנפוש השנה בחו"ל, היא למעשה קריאה להורדת שכר העובדים? טוב היה לו במקום להתנגח שנה אחר שנה בבתי המלון, היה מפעיל מנכ"ל חברת ועדים את כובד משקלו מול משרדי הממשלה השונים, כדי לסייע למלונאות הישראלית להפחית רגולציות עודפות. אזי יכול היה אכן לקבל מחירים נמוכים יותר ולסייע לתעסוקת עובדים בישראל.המחירים בארץ הוגנים והם תמונת ראי לעלויות היקרות בארץ של המזון, האנרגיה ושאר הוצאות בתי המלון, יחסית לאירופה, לרבות שכר העובדים" אומרים בהתאחדות.

 תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם