בדרך לבנגקוק עוצרים בעמאן: מי ישלם יותר על כרטיס טיסה - הצרפתי או הישראלי?

אף שהמרחק בין ישראל וטורקיה קצר יותר, ישראלים נדרשים לשלם 300 דולר יותר מהבריטים עבור טיסה זהה למומבאי שעוברת באיסטנבול ■ טורקיש אירליינס: "המחירים מושפעים מהפופולריות של קו התעופה והתחרות בשוק המקומי"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מועד הטיול של יאיר להודו התקרב, ולפני כחודש הוא החליט לבדוק מה יהיה מחיר כרטיס הטיסה שלו אם ירכוש אותו כבר אז. הוא נכנס לאתר skyscanner, הזין את תאריכי הטיסה (15 בספטמבר־15 בנובמבר) וראה שהמחיר בחברת טורקיש איירליינס, כלומר טיסה עם עצירת ביניים בטורקיה, הוא 974 דולר.

מכיוון שידע שייתכן שבספטמבר הוא יהיה בלונדון, הוא בדק מה יהיה המחיר באותם התאריכים לטיסה מלונדון למומבאי, גם כן באמצעות טורקיש איירליינס, באותה טיסת המשך מאיסטנבול למומבאי. הוא הופתע לגלות שהמחיר הוא כמעט מחצית - 528 דולר - אף שהמרחק בין לונדון ואיסטנבול גדול יותר מהמרחק בין תל אביב ואיסטנבול, וטיסת ההמשך זהה בשני המקרים.

בנגקוק, תאילנדצילום: אי־פי

כחודש לאחר מכן בדקנו מה המחיר של אותה הטיסה באתר ההזמנות של טורקיש איירליינס, וגילינו שהמחיר מלונדון עלה ל–690 דולר לעומת המחיר מישראל, שעלה מעט ל–997 דולר. כלומר, תייר ישראלי ישלם 300 דולר יותר מהתייר הבריטי, אף שהוא קרוב יותר ליעד שממנו יוצאת טיסת ההמשך.

התופעה של מחירי טיסות גבוהים יותר מישראל ליעדים במזרח הרחוק לעומת מחירי הטיסות מאירופה למזרח, אף שטיסות ההמשך הן זהות, אינה תופעה רחבה, והיא תלויה בביקוש הקיים בכל קו תעופה. ואולם, מצאנו עוד כמה דוגמאות שמציגות את אותה מגמה בחברות תעופה אחרות. כך, למשל, מחיר טיסה מפריז לבנגקוק ב–1–19 נובמבר עם עצירת ביניים בעמאן באמצעות חברת רויאל ג'ורדניאן הוא 550 דולר. מחיר טיסה מתל אביב לבנגקוק, גם כן דרך עמאן ובאותה טיסת המשך, הוא 1,014 דולר.

גם בטיסת איירופלוט לתאילנד דרך מוסקבה קיימים פערי מחירים. מחיר טיסה שיוצאת מברצלונה ב–25 באוקטובר, עם עצירה במוסקבה, וחוזרת ב–5 בנובמבר, הוא 806 דולר, ואילו על טיסה מתל אביב לבנגקוק דרך מוסקבה בתאריכים זהים, עם אותה טיסת המשך, התייר הישראלי ישלם 978 דולר.

מחברת התעופה איירופלוט נמסר בתגובה: "הבדלי המחירים בין נקודות מכירה המצויות באזורים גיאוגרפיים שונים, לא כל שכן מדינות שונות, הם חלק מכל שוק המתנהל בתנאי תחרות. בחברות התעופה יש מחלקות ייעודיות המטפלות בנושא מורכב זה, ובין שיקוליהן הרבים בקביעת מחיר בין שני יעדי נכללים עלות התפעול בכל יעד, הביקוש ליעד מסויים בנקודת מכירה נתונה, שערי מטבע שונים, עונתיות, מספר ואופי המתחרים עם טיסות ישירות ליעד וכנ"ל אלה הטסים ליעד באמצעות חניות ביניים וכמובן הסביבה הכלכלית, הפוליטית והרגולטורית המשתנות תדיר במקומות רבים.

"זאת גם הסיבה שבדיקת מחירי הטיסה באותו קו בין שני יעדים תגלה לעתים מחירים שונים בכל אחד מהכיוונים. בעולם דינמי וטכנולוגי המשתנה במהירות, גם המחירים משתנים בקצב דומה, והחברות מנסות לשמור על מערך מחירים שיאפשר להן לפעול ולשרוד בתנאי תחרות וסביבה לא פשוטים".

בחברת רויאל ג'ורדינאן אמרו כי "פער המחירים בכרטיסי הטיסה מאירופה לבין ישראל נובע מרמת תחרות גדולה יותר באותו יעד ספציפי באירופה מאשר בישראל למזרח הרחוק. בנוסף, לפעמים יש סוכנים מאוד גדולים בחו"ל שמתחייבים על מקומות בטיסה. כשהם לא מצליחים למכור אותם, הם משווקים אותם במחיר נמוך בהרבה, כדי לצמצם את ההפסד הכספי".

מחברת טורקיש אירליינס נמסר בתגובה: "הבדיקה לכאורה שערכתם אינה משקפת דבר לענייננו, ולו רק בשל העובדה שלא ערכתם בדיקה דומה של מחירי הטיסות בתקופות שונות במהלך השנה. מחירי כרטיסי טיסה מיעדים שונים בעולם מושפעים ממגון שיקולים, בין היתר מגובה מסי הנמל המקומיים, היטלי הדלק המשתנים בין שדה תעופה אחד לשני ודמי השימוש הנקבעים על ידי רשויות שדות התעופה המקומיות בגין שימוש במתקניהם לצורכי המראה נחיתה ותדלוק.

"כמו כן, יש שיקולים מסחריים של עלויות אחזקת קו התעופה, פופולריות של קו התעופה, תחרות בשוק המקומי שעלולה להביא להורדת המחיר מלונדון, מתח רווחים מול מחזוריות מכירה, ושיקולים נוספים של הורדת מחיר לצורך עידוד קהל יעד מסוים, כמו גם הפחתת מחירים לצורכי חדירה לשווקים חדשים. מכאן שהבדלי מחיר בכרטיסי טיסה מיעדים שונים משקפים לכל היותר תחרות בריאה בשוק תחרותי של שיווק מכירות כרטיסי טיסה. ההשוואה שערכתם אינה במקומה, שכן היא בין שני קווי תעופה שונים ממדינות יעד שונות, שכל אחד מהשיקולים שצוינו לעיל, יש בו כדי להשפיע על מחיר הכרטיס".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker