האם הפעם זה יעבוד? משרד התיירות ינסה לזרז הקמת בתי מלון - כדי להוריד מחירים

לאחר שמרבית המלצות הוועדה להוזלת הנופש מ-2012 לא יושמו, מגבש כעת משרד התיירות תוכנית חדשה לעידוד התחרות בענף המלונאות ■ במוקד התוכנית: מסלולים מהירים ליזמים, שאמורים לקצר הליכים בקבלת האישורים להקמת מלון

רינה רוזנברג קנדל
רינה רוזנברג קנדל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רינה רוזנברג קנדל
רינה רוזנברג קנדל

משרד התיירות מגבש תוכנית חדשה, בניסיון להוזיל את מחירי הנופש בישראל. התוכנית מתמקדת בקיצור משמעותי של תהליך בניית בית מלון. "פרק הזמן הנדרש לבניית מלון הופך את ההליך ללא כדאי, ומביא לכך שהיקף הבנייה של חדרי בתי מלון הוא ממש אפסי. זה החסם הגדול ביותר בפני הורדת המחירים, כי כשאין היצע אין תחרות, והמחירים גבוהים", אמר שר התיירות, יריב לוין.

לדבריו, התוכנית, שעשויה גם להיהפך להצעת חוק ממשלתית, אמורה לפשט את הליך הקמת בתי מלון וליצור מסלולים מהירים ליזמים שיקצרו הליכים בקבלת האישורים להקמת מלון.

מלון וולדורף אסטוריה ירושליםצילום: אוליבייה פיטוסי

במקביל, תחייב התוכנית יזמים שכבר קיבלו אישורים להתחיל לבנות את בתי המלון ולא להחזיק בקרקע ללא שימוש. "בדרך זו יתקצר הזמן מהרגע שהיזם רכש את הקרקע ועד הרגע שהוא פותח את המלון לקהל, וכך הכדאיות הכלכלית להקמת מלון בישראל תעלה", אמר לוין.

"אני יושב בקבינט הדיור שבו דנים בדיוק בנושאים האלה - איך לקצר הליכים, לקבוע לוחות זמנים, איך להוריד חסמים ביורוקרטים בחקיקה כדי להביא בסוף לתהליך מהיר יותר. אם כיום בניית מלון בישראל אורכת 15 שנה, אז קיצור משמעותי של הזמן הזה ישנה את כל התמונה", אמר לוין.

לדבריו, "אני עדיין לא יודע להגיד אם הכל יהיה טעון חקיקה, אולי אלה החלטות שאפשר יהיה לקבל בוועדות, או שתספיק הנחיה של שר האוצר, שאליו עובר מינהל התכנון. ברגע שהמשרד ישלים את התוכנית הזו, אציג אותה", אמר לוין.

שר התיירות יריב לויןצילום: מוטי מילרוד

מדובר בניסיון נוסף של משרד התיירות למצוא את הנוסחה שתצליח לגרום למחירי הנופש הגבוהים בישראל לרדת, לאחר שהניסיון הקודם כשל. ב–2011 הוקמה ועדה להוזלת הנופש בישראל בראשות מנכ"ל משרד התיירות דאז, נועז בר ניר, שעבדה במשך שנה על המלצותיה. ההמלצות אושרו בממשלה, אך כמעט שדבר לא נעשה מאז סוף 2012 ועד היום כדי ליישם אותן.

"קראתי את הדו"ח, ולדעתי גם אם באופן תיאורטי היו מיישמים את המלצותיו, זה לא היה מספיק ולא היה משנה באופן משמעותי את העלויות הגבוהות", אמר לוין.

לדבריו, "אני לא אומר שאין כלום בהמלצות האלה ושהן צריכות להיזרק לפח, אבל אני חושב שצריך להגיד ביושר, שכשקוראים את הדו"ח הזה ורואים את ההמלצות שלו - יישום החבילה הזו כולה לא יביא לשינוי של יותר מאחוזים בודדים, וזאת גם לפי שיטת מחברי הדו"ח עצמם. לא אמכור אשליה ואגיד שאם ניישם כמה סעיפים מהתוכנית הזו המחירים יצנחו. הדרך היחידה היא היצע גדול יותר של בתי מלון. כשמלון יידע שאם הוא ידרוש מחיר גבוה ללקוחות יש אלטרנטיבה מעבר לכביש - המחיר שלו יירד".

התיירות הנכנסת במגמת ירידה

גם ועדת בר ניר קבעה שהדרך העיקרית להפחית את מחירי הנופש בישראל היא על ידי הגברת התחרות בענף באמצעות הגדלת מספר בתי המלון, אך קבעה גם כי הסיבה לכך שלא נבנים מספיק בתי מלון בישראל היא דווקא הרווחיות הנמוכה בענף, זאת על אף המחירים הגבוהים שדורשים המלונות.

לטענת הוועדה, זהו החסם העיקרי להקמת בתי מלון חדשים, והדרך לטפל בחסם זה היא צמצום עלויות עודפות בתפעול בתי המלון, הנובעות מרגולציה בתחומים רבים שלא קיימת במדינות מתחרות או במדינות OECD האירופיות.

הוועדה קבעה כי יש לפעול להתאמת עלות הארנונה למלונות בהשוואה לנהוג במדינות OECD, לבדוק כיצד להוריד את העלויות ודרישות האבטחה בבתי המלון, לבחון דרכים להפחתת עלויות הכשרות ולהוביל ליצירת רשת ביטחון ליזמים לבניית בתי מלון חדשים במקרה של פגיעה בתיירות עקב מצב ביטחוני. כל אלה לא קודמו לכלל עשייה גם בכהונתו של עוזי לנדאו כשר התיירות, וגם שר התיירות החדש, כאמור, לא רואה בהן פתרון אמיתי לבעיה.

אחת ההמלצות של הוועדה שכן יושמו על ידי משרד התיירות הוא דירוג בתי המלון בשיטת הכוכבים, אך רק 26 בתי מלון הסכימו לקחת בו חלק, כך שגם המלצה זו לא תוביל לשינוי אלא אם כן משרד התיירות יחליט ליצור דירוג חובה ולא וולנטרי כפי שהוא כיום.

"אני רואה בעיה גדולה במצב הקיים, וסבור שעדיף לבחור בין מצב של דירוג חובה מחייב לבין מצב של ביטול מוחלט. הדירוג ימנע מבתי מלון להכתיר את עצמם בדירוג כוכבים גבוה יותר מהמציאות, וכתוצאה מכך להרשות לעצמם לבקש מחיר גבוה יותר בגין האירוח", אמר לוין.

התיירות הנכנסת לישראל נמצאת במגמת ירידה מאז מבצע צוק איתן, והסיבה המרכזית לכך היא המצב הביטחוני ותדמית ישראל בעולם - שלא מאפשרת לענף לחזור לנתונים של לפני המבצע. אך גם לנושא המחיר יש השפעה משמעותית, וניתן לראות זאת בנתוני המדינות השכנות. לפי דו"ח הפורום הכלכלי העולמי, ישראל מדורגת שישית ברשימת המדינות היקרות לנופש לתיירים, טורקיה נמצאת במקום 48, ירדן במקום 72 ומצרים במקום 140.

באותו דו"ח, שגם בדק את יוקר בתי המלון, ישראל דורגה במקום 19 מתוך 101 מדינות, עם מחיר ממוצע של 201 דולר ללילה לחדר במלון, לעומת ירדן שדורגה במקום 35 עם 154 דולר בממוצע ללילה, יוון עם 141 דולר (מקום 44) ומיד אחריה טורקיה, עם מחיר ממוצע של 139.8 דולר (מקום 45).

כשהמחירים נמוכים יותר אצל השכנים, התיירים בוחרים להגיע אליהם: לטורקיה הגיעו ב–2013 כ–38 מיליון תיירים, למצרים כ–9 מיליון תיירים ולירדן כ–4 מיליון תיירים, בעוד ישראל לא מצליחה לעבור את סף 3 מיליון התיירים בשנת שיא.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום