צוק איתן, קריסת הרובל ועכשיו גם היורו: התיירות בישראל סופגת מכה נוספת

חברת עמיאל טורס: "סיטונאים תמחרו חבילות שהם קיבלו מאיתנו כבר לפני חצי שנה לפי שער היורו אז, ועכשיו כשהם מוכרים אותן הם מפסידים כסף"

רינה רוזנברג קנדל
רינה רוזנברג קנדל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רינה רוזנברג קנדל
רינה רוזנברג קנדל

התיירות הנכנסת לישראל נמצאת בירידה בחודשים האחרונים כתוצאה מהשפעות צוק איתן ובשבועות האחרונים עולים קולות חדשים של סוכני נסיעות מחו"ל שמתקשים למכור את ישראל, הפעם בגלל סיבה אחרת- ירידת שער היורו.

המלונאים והסיטונאים מוכרים בדולרים את החבילות השונות שכוללות בתי מלון, טיסות, מורי דרך והסעות אך התיירים מאירופה רוכשים את המוצרים הללו ביורו שנשחק לעומת הדולר. "יש שיח רב באירופה על הנושא", אמר אוני עמיאל הבעלים של חברת עמיאל טורס המתמחה בתיירות נכנסת. "גם ככה אנחנו נחשבים ליעד יקר, ויש לנו את הבעיות של דאעש והגיאופוליטיקה של האזור, ועכשיו מצטרף לזה גם המטבע האירופאי שהופך אותנו ליותר יקרים. ברגע שהיורו עושה מהלך כזה דרמטי, אז ישראל מתייקרת בלי שקרה כאן כלום, אלא רק בגלל הפרשי המטבע וזה גם עוד משהו שלא עוזר להביא תיירים, שגם ככה מגיעים פחות עכשיו".

חוף הים של תל אביבצילום: מוטי מילרוד

"סיטונאים תמחרו חבילות שהם קיבלו מאיתנו כבר לפני חצי שנה לפי שער היורו אז, ועכשיו כשהם מוכרים אותן הם מפסידים כסף ומבקשים מאיתנו ומבתי המלון עזרה בהורדת מחירים כי הם מתקשים למכור את החבילות" אומר עמיאל.

למרות הירידה בשער היורו שמתקרב לרמת הדולר לא נראה כי בתי המלון בישראל הולכים להוריד מחירים לתיירים מאירופה: "אנחנו לא יכולים לעשות התאמות. כשהדולר צונח אני לא מבקשת יותר כסף מהסוכנים שאני עובדת מולם בחו"ל, הלוואי שאפשר היה לעשות את זה. ובאותה מידה אני לא יכולה לבוא לקראתם במצב הנוכחי למרות שהייתי רוצה" אומרת ענת אהרון, סמנכ"לית שיווק ברשת רימונים, "אנחנו עובדים על מחירי תיירות נכנסת שהם גם ככה נמוכים.

שטרות יורוצילום: רויטרס

"בגלל השפעת המלחמה המחיר הממוצע יורד והעלויות שלנו רק הולכות ועולות, כך שאין לנו לאן לזוז מבחינת המחיר, ואין לי יכולת לבוא לקראתם במחירים. אני לא מדברת על מקרה נקודתי כזה או אחר בו אני יכולה לעזור, ברור שאנחנו מגלים רגישות כלפי מקרים ספציפיים, אבל לפתוח חוזים באופן גורף אני לא יכולה. יש סוכנים שכבר רכשו מאיתנו חדרים לפני חצי שנה ועכשיו מתקשים למכור אותם בגלל היורו אז אנחנו מנסים לעזור. כרגע אנחנו שומעים על קושי של סוכנים למכור אנחנו זה עדיין לא היסטריה".

עם זאת, אמנון בן דוד, מנכ"ל אשת תיירות נכנסת, טוען כי מדובר בפגיעה משמעותית, וכבר כיום יש ירידה בהזמנות מאירופה, בעיקר מגרמניה, איטליה וצרפת.

מעבר למחיר החבילה שהתייקרה עכשיו לאירופאים, גם שאר המוצרים שהם משלמים עליהם בישראל התייקרו - מסעדות, שופינג, מוניות ועוד, והתייקרות זו מהווה אף היא קריטריון בהחלטה של תייר פוטנציאלי להגיע ליעד. כשכל ארוחה וכל נסיעה עולה לאירופאי יותר משהיתה עולה לפני חצי שנה הוא עלול לחשוב פעם שניה האם לבחור להגיע לישראל או לנסוע ליעד שפועל עם יורו כמו יוון או קפריסין לדוגמא.

בגלל שהתיירות הנכנסת לישראל נמצאת בימים אלו במגמת ירידה לעומת שנה שעברה בגלל צוק איתן קשה להעריך מה החלק של ירידת שער היורו ממגמה זו. "קשה לנתח את זה. הנטיה של כולנו היא להגיד שהירידה בהגעת תיירים היא בגלל המצב הפוליטי אבל אפילו אם יהיה שינוי במצב הגיאופוליטי, הכסף הוא דומיננטי. כמו שהירידה של הרובל ברוסיה אחראית לירידה בתיירות משם גם הירידה בתיירות הנכנסת מאירופה נובעת מירידת היורו", אמר בן דוד.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker