ירידה של 34% במספר התיירים מרוסיה בדצמבר

מספר הרוסים שביקרו בישראל בדצמבר דומה למספרם בעת מבצע צוק איתן באוגוסט ■ אנשי תיירות רוסים: "כוח הקניה של הציבור ברוסיה יירד ב–30%–40% בתקופה הקרובה, והמצב רק יחמיר ויילך"

רינה רוזנברג קנדל
רינה רוזנברג קנדל

נמשכת הירידה בתיירות אזרחים רוסים לישראל בעקבות ההידרדרות במצבה הכלכלי של רוסיה: בדצמבר 2014 נרשמה ירידה של 34% במבקרים מרוסיה, נתון שדומה לזה שנרשם באוגוסט, במהלך מבצע צוק איתן.

שחיקת הרובל ופשיטת רגל של חברות תיירות גדולות ברוסיה הובילה בחודשים האחרונים לירידה משמעותית בהגעת תיירים מרוסיה לישראל. רוסיה היא מדינת המקור השנייה בגודלה במספר התיירים שמגיעים ממנה לישראל מדי שנה. מאז שבוטל הצורך בוויזות מטיסה מרוסיה לישראל, ב–2009, מספר המבקרים מרוסיה רק גדל והלך, עד שהגיע ב–2013 לשיא של 603 אלף מבקרים. אך ב–2014 המגמה התהפכה - והגיעו מרוסיה לישראל 556 אלף מבקרים בלבד, 8% פחות מב–2013.

משפחת תיירים מרוסיהצילום: מוטי מילרוד

בצל החשש של משרד התיירות שמגמת הירידה בתיירות מרוסיה תמשיך, וכי ב–2015 תהיה ירידה נוספת של 20% לעומת 2014, נערך בשבוע שעבר מפגש שבו התארחו הכלכלן הרוסי גרגורי זייד; העורך הראשי של אתר Men's Health, קיריל וישנפולסקי; ומנהל מלון קוסמוס במוסקבה, אלכסנדר גנדלסמן. המפגש נבע מיוזמה של חברי קהילת localeyes.tlv, מוזם אינטרנטי לקהילת דוברי השפה הרוסית, שמתמקד בין השאר בתיירות מרוסיה בישראל, ונערך בשיתוף מנהלת עיר עולם ותיירות תל אביב. הערכת משרד התיירות קיבלה חיזוק בדבריו של זייד, שאמר כי "כוח הקניה של הציבור ברוסיה יירד ב–30%–40% בתקופה הקרובה, והמצב רק יחמיר ויילך". המשמעות היא ירידה באפשרותם הכלכלית של הציבור הרוסי לצאת לחופשות מחוץ למדינה, בין היתר לישראל. וישנפולסקי הודה במפגש כי המשבר ברוסיה פגע גם בתוכניות הנופש שלו, ואמר כי "אני ואשתי נהגנו לנסוע כל שנה באביב לחופשה בלי הילדי, אבל השנה זה כנראה כבר לא יקרה".

וישנפולסקי מציין כי סיבה נוספת לירידה הצפויה בתיירות היוצאת מרוסיה היא הפטריוטיות שהציבור הרוסי חש בימים אלה. "הפטריוטיות באה לידי ביטוי באמירות כמו 'אנחנו הכי טובים ויש לנו את כל מה שאנחנו צריכים, אז למה לנו לנסוע למקומות אחרים?' לדוגמה, במקום לצאת לחופשה בישראל או בטורקיה, הרוסים ייסעו לחצי האי קרים, שהרי גם שם יש להם איפה לנפוש. הם אומרים 'למה אנחנו צריכים את ים המלח כשיש לנו את הים השחור?' וכך, בגלל הפטריוטיות, הם מפסיקים לצאת לחו"ל ומעמידים פנים שהם יכולים לעשות הכל בגבולות המדינה שלהם", אמר וישנפולסקי.

גנדלסמן, שהציג עצמו כמלונאי שמגיע תכופות לישראל, ציין שלושה חסרונות משמעותיים בבתי המלון בישראל: "הראשון הוא השירות הנוראי בבתי מלון ברמת שלושה כוכבים. אתם צריכים לפתח את זה, או לפחות לפרסם שאתם מטפלים בזה. אולי במלונות חמישה כוכבים יש שירות טוב, אבל לא במלונות שלושה כוכבים, וכולם אצלנו מדברים על זה. בנוסף, בתי המלון עצמם מאוד ישנים, ונדרשת השקעה כספית גבוהה כדי לשפר את זה. הדבר השלישי הוא ארוחת הבוקר בבתי המלון - אין בה בשר. כדי למשוך תיירים רוסים אני ממליץ לכם להוסיף בשר לתפריט ארוחת הבוקר. רק ככה תוכלו לנצח את טורקיה כיעד מועדף על הרוסים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker