שר התיירות עוזי לנדאו קורא לישראלים: "תפסיקו לטוס לטורקיה"

"אם בעתיד תעלה בממשלה הצעה לחלץ ישראלים מאנטליה, זו לא תהיה מבחינתי עדיפות ראשונה", אמר עוזי לנדאו ■ טורקיה העבירה היום (א') סיוע הומניטרי דרך ישראל לרצועת עזה

רינה רוזנברג קנדל
רינה רוזנברג קנדל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

אחרי מבצע החילוץ של כ-3,000 ישראלים מטורקיה, לאחר שחבורת התעופה הישראליות לא יכלו מבחינת סידורי הביטחון ביעד לטוס להחזירם, קורא שר התיירות, עוזי לנדאו, לישראלים: "תפסיקו לטוס לטורקיה כתיירים". לדבריו, "ישראלים לא צריכים לחפש נופש במקומות שלא מתייחסים אליהם בכבוד. אם בעתיד תעלה בממשלה הצעה לחלץ ישראלים מאנטליה, זה לא יהיה מבחינתי עדיפות ראשונה".

התאחדות סוכני הנסיעות פנתה היום (א') לשר התחבורה, ישראל כ"ץ, ושר התיירות, ד"ר עוזי לנדאו, בקריאה דחופה לפעול לאלתר וליישם הקפדה על הדדיות ושוויון בזכויות הטיס בין ישראל לטורקיה. "ככל ששלטונות טורקיה לא יאפשרו כלל טיסות ישראליות בהתאם לדרישות מדינת ישראל, תתיר המדינה מספר טיסות מצומצם של חברת התעופה הלאומית של טורקיה לישראל וממנה, במטרה לשרת את קהל הנוסעים שיעד נסיעתו הוא טורקיה גופא ולא מעבר לה", כותב יוסי פתאל, מנכ"ל ההתאחדות לשרים.

לדבריו, "בעוד ממשלת טורקיה אוסרת הלכה למעשה בפני חברות תעופה ישראליות לטוס לטורקיה, ממשלת ישראל מצידה נוקטת מדיניות של התבטלות גמורה ורפיסות, המאפשרת לטורקים מדיניות שמיים פתוחים חד צדדית, ומתירה לממשלת טורקיה לעשות ככל העולה על רוחה בשמי הארץ, ועל חשבון חברות התעופה הישראליות ואחרות".

שר התיירות עוזי לנדאוצילום: מרק ישראל סלם

לדבריו, "מרבית התנועה מישראל באמצעות החברה הלאומית של טורקיה היא ליעדים שמעבר לטורקיה, בכל העולם. כך יוצא שביקושים משמעותיים מאוד בשוק הישראלי ניתנים על גבי מגש של התבטלות עצמית מצידנו וזלזול בוטה מצד הטורקים. אלה הם ביקושים שיכלו לשרת את חברות התעופה הישראליות, כמו גם חברות תעופה זרות אחרות, שמדינותיהן נוהגות בישראל כבוד ושוויון".

בתגובה למכתב ולקריאת ההתאחדות אמר השר לנדאו כי "אני חושב שבכל מה שקשור ביחסי הטיס בין טורקיה לישראל, צריך להיות הדדי לגמרי. לדעתי כל ישראלי שמכבד את עצמו לא צריך לנסוע למקום שבו פוגעים בו ולא לטוס בחברות תעופה שבהם תוקעים אותו בלי לדאוג לו. הישראלים צריך להתנהג אחרת. כמו שהחיילים לוחמים בחזית אנחנו צריכים להתגייס כדי לסייע לכלכלה ולפריפריה ולעסקים הקטנים, ואת זה אנחנו צריכים לעשות ביציאה לחופשה בארץ".

ממשרד התחבורה נמסר כי "המכתב התקבל אתמול בלשכת השר ותגובתנו תינתן לפונים בדרכים המקובלות".

תרופות מטורקיה לעזה | זוהר בלומנקרנץ

בתוך כך, טורקיה העבירה היום (א') סיוע הומניטרי דרך ישראל לרצועת עזה. הציוד הגיע בטיסת מטען של חברת התעופה טורקיש איירליינס שנחתה אחר הצהריים בנתב"ג והוא כולל תרופות אשר הועברו לאחד ממסופי המטענים בנתב"ג לקראת העברתו לרצועת עזה.

חברת התעופה טורקיש איירליינס מקיימת שלוש טיסות מטען ייעודיות בשבוע מאיסטנבול לנתב"ג וממנה. זאת בנוסף למטענים שהיא מעבירה בבטן מטוסי הנוסעים שלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker