חברות התעופה והתיירות הישראליות מזהירות מצניחה ברווחים

אל על הודיעה לבורסה שהכנסותיה ברבעון השלישי צפויות להיות נמוכות ב–50–40 מיליון דולר לעומת הערכות קודמות ■ 
איסתא מעריכה כי בשל ביטולי הזמנות, רווחיה ברבעון השלישי יירדו ב–8–10 מיליון שקל

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

מבצע צוק איתן צפוי לפגוע פגיעה קשה בתוצאותיהן הכספיות של חברות התעופה והתיירות. אל על, שבשליטת משפחת בורוביץ', דיווחה שלשום לבורסה שעל פי הערכות ראשוניות, הכנסותיה ברבעון השלישי יהיו נמוכות ב–50–40 מיליון דולר מהמתוכנן - בשל ביטולי טיסות וצמצום בהזמנות על רקע המצב הביטחוני. עיקר הפגיעה באל על נובעת מביטול טיסות נכנסות, והנזק יהיה כנראה בלתי הפיך, משום שהתיירות הנכנסת תגיע ליעדים חלופיים.

הדיווח של אל על לבורסה התבצע יממה לפני שחברות תעופה אמריקאיות הודיעו על הפסקת הטיסות לישראל, שעשויה להקטין את הנזק לתוצאותיה הכספיות של החברה ברבעון השלישי. הכנסות של אל על מהטסת נוסעים לצפון אמריקה הגיעו ל–687 מיליון דולר ב–2013 - 33% מהכנסותיה בשנה שעברה. החברה הטיסה 333 אלף נוסעים לניו יורק וללוס אנג'לס ב–2013, ונתח השוק שלה בקו זה הוא 37%.

מקורבים לאל על הדגישו כי הירידה הצפויה בהכנסות אינה בהשוואה לרבעון השלישי של 2013, שבו רשמה החברה הכנסות של 643 מיליון דולר, אלא לעומת תוכנית העבודה שלה. האומדן הראשוני לנזק שתספוג החברה מבוסס על ההנחה שמבצע צוק איתן יסתיים עד סוף יולי ושאחריו תתחדש הפעילות. באל על מקווים שהישראלים רק ידחו את טיסותיהם וחופשותיהם עד אחרי סיום המבצע, ולא יבטלו אותן כליל.

מטוסי אל על בנתב"ג. הטייסים הודיעו שהם חוליםצילום: AP

בנוסף, תיתכן השפעה חיובית של ההחרפה ביחסים עם טורקיה על נתח השוק של החברה בטיסות ליעדים אזוריים חלופיים, ועל קווים שבהם טורקיש איירליינס מנצלת את זכותה להטיס נוסעים בין ישראל לארה"ב דרך נמל הבית שלה באיסטנבול.

לפגיעה ברבעון השלישי של 2014 תהיה השפעה קריטית על תוצאותיה הכספיות של אל על, משום שזהו בדרך כלל הרבעון החזק ביותר בשנה. כך, למשל, הטיסה החברה 623 אלף תיירים נכנסים ברבעון השלישי של 2013 - 40% ממספר התיירים הנכנסים שהטיסה ב–2013 כולה, ורשמה רווח תפעולי של 76 מיליון דולר - כפול מהרווח התפעולי ב–2013 כולה, בשל ההפסד המצטבר בשלושת הרבעונים האחרים של השנה.

פרט לפגיעה בתיירות הנכנסת, אל על נפגעת גם מהשפעת החוק שאינו מתיר לחברת תעופה לשנות טיסות 14 יום או פחות לפני המועד. בשל כך, החברה נאלצת להוציא טיסות בתפוסה נמוכה ליעדים שאליהם היא טסה פעמיים ביום - במקום לאחד טיסות, כמו שעושות החברות הזרות המתחרות שעליהן לא חל החוק. גורמים נוספים שיפגעו בתוצאותיה הכספיות של החברה הם התארכות ההמראות והנחיתות, שגורמות לעלייה בתשלומים לשכר ולדלק. 

אל על היא לא הנפגעת היחידה בתחום. בעקבות גל ביטולי ההזמנות לטורקיה והלחימה בעזה הודיעה אתמול סיטונאית טיסות השכר ומשווקת חבילות הנופש קשרי תעופה לבורסה כי "החברה מתמודדת עם ביטולי הזמנות בהיקף מהותי לטורקיה, שלהערכתה עלולים לגרום לצמצום מספר הטיסות ומספר המושבים בטיסות ליעד האמור בזמן הקרוב".

עוד נמסר מקשרי תעופה כי "אם צמצום מספר הטיסות יימשך תקופה ארוכה, לרבות לגבי טיסות באוגוסט עד אוקטובר, ולא יהיו ביקושים מתאימים לאלטרנטיבות המוצעות על ידי החברה, הדבר עלול לפגוע במכירות וברווחיות".

אלפי ישראלים ביטלו השבוע חבילות נופש וטיסות מתוכננות לטורקיה, לאחר שמשרד החוץ חידד אזהרת מסע קיימת בעמוד הפייסבוק שלו, לנוכח ההפגנות שהתרחשו במדינה נגד ישראל בסוף השבוע ולנוכח דברים שהשמיע ראש הממשלה, רג'פ טייפ ארדואן, בגנות ישראל. קשרי תעופה, כמו סיטונאיות אחרות בענף, התמודדה עם לקוחות שביטלו את חופשתם ברגע האחרון - והתבקשו במקרים רבים לשלם דמי ביטול של אלפי שקלים לנוסע.

קשרי תעופה הודיעה בתחילת השבוע כי לקוחות שמעוניינים לבטל את נסיעתם ליעד בתחילת השבוע הנוכחי ייאלצו לשלם את דמי הביטול בהתאם למחויבות המלאה של החברה מול הספקים בחו"ל, תוך טיפול פרטני בלקוחות בניסיון למזער את הנזקים. מהחברה נמסר כי לקוחות שמעוניינים שלא לטוס ליעד והזמינו את חופשתם לתאריכי יציאה מ–28 ביולי והלאה יקבלו אפשרות להחליף יעד על בסיס מקום פנוי בכל היעדים שקשרי תעופה משווקת.

גם איסתא דיווחה לבורסה כי כתוצאה מביטולי הזמנות לטיסות וחבילות נופש וירידה משמעותית בביצוע הזמנות חדשות, החברה ביצעה הערכה ראשונית שלפיה צפויה ירידה ברווח הרבעון השלישי של 2014 בטווח של 8 עד 10 מיליון שקל לפני מס. החברה מעריכה כי אם מבצע צוק איתן והשלכותיו יימשכו גם באוגוסט, הדבר עלול לפגוע ברווחיות החברה מעבר לסכום שצוין.

מנכ"ל ישראייר: כבר שבועיים שאנחנו מוציאים טיסות חצי ריקות

בדיון שנערך היום בוועדה לפניות הציבור בכנסת, על בעיות הקשורות בחברות התעופה בשל מבצע "צוק איתן", טען מנכ"ל חברת ישראייר, זיו סירקיס, כי "לא נכון לטעון שאנחנו מרווחים הרבה מאוד כסף בשל המצב. בשל מגבלות החוק, אנחנו מחויבים להוציא טיסות בזמן ובשבועיים האחרונים אנחנו מוציאים טיסות כשהן חצי ריקות".

לדברי סירקיס, לישראייר אין אפשרות לאחד שתי טיסות. נכון להיום, אין גוף אחד שמרכז את נושא הטיסות ומאפשר לסנכרן בין כל הגורמים ולפתח מנגנון שיאפשר מתן פיצוי במצבים דומים. לדבריו, ישראייר ביקשה להגדיר באופן זמני את שדה התעופה עובדה כשדה תעופה בינ"ל חלופי כדי למנוע מצב שבו חברות זרות ימנעו מלנחות בארץ. ההנחיה בישראייר היא להחזיר כסף לכל מי שהזמין טיסה והוקפץ למילואים בצו 8, ובמקביל לפעול לסייע לבני משפחתו.

הדיון בוועדה לפניות הציבור התמקד בשאלת אנשי מילואים שגויסו בצו 8 והנאלצים בשל כך לבטל חופשה שלהם ושל בני משפחותיהם בחו"ל. לפי המקובל, חופשה או טיסה שמבוטלת ללא התרעה מוקדמת מחייבת את מזמין הנופש או הטיסה, בארץ או בחו"ל, לשאת בחלק מהעלויות וכן לשלם דמי ביטול. כך מצאו את עצמם מילואימניקים רבים מחויבים לשלם על חופשה שאין ביכולתם לממש.

יו"ר הוועדה לפניות הציבור, ח"כ עדי קול (יש עתיד), ציינה בפתח הישיבה כי "העובדה שבשל המצב הביטחוני נבצר מחלק מחברות התיירות להגיע לדיון, על אף שהוזמנו, מוכיחה את ההטענה שלנו שאי אפשר להמשיך להתנהל כבשגרה ולדרוש מאנשי המילואים לשלם. אנשים עומדים מול שוקת שבורה, מצפים להתחשבות ולהבנה למול המצב הביטחוני. אמנם קיימת מגבלה חוקית אך לאור המצב והרגישות, אני מצפה ממשרד התיירות לצאת בפנייה לחברות ולבקש מהן להתחשב באנשי המילואים ובני משפחותיהם".

דוד חרמון, שפנה לוועדה בשם חבריו שגויסו בצו 8, טען כי "המילואימניקים נמצאים בסיטואציה קשה עד אבסורדית הם נמצאים בשטח ואין להם אפילו את האפשרות לשלוח פקס או מייל בבקשה לבטל את החופשה. מדובר בהוצאות כספיות לא מבוטלות.

יש מקרים המטופלים לפנים משורת הדין ובהם מסכימים לבטל למילואימניק את דמי הביטול אך לא מסכימים לפעול באופן דומה מול בני משפחתו. במצב הנוכחי אין נוהל ברור וכל מקרה נבחן לגופו. לא יכול להיות מצב שבו המילואימניקים נדרשים לנהל מלחמה מול חברות התיירות. למשפחות אנשי המילואים קשה הרבה יותר להתמודד כלכלית עם המצב מאשר לחברות התיירות".

נציג משרד התיירות, עו"ד אלי ליפשיץ, טען כי "בשל המצב הביטחוני כל התיירות נמצאת היום בפני קריסה מוחלטת. חברות נמצאות תחת עומסים כלכליים לא מבוטלים. נכון להיום, אין לנו שום סמכות בחוק להורות לחברות התיירות שלא לגבות דמי ביטול מאנשי המילואים. כמו כן, אין מנגנון פיצוי מוסדר מטעם המדינה לחברות התיירות במקרה חירום. צריך לזכור שחברות תיירות בחו"ל כלל לא כפופות להנחיות משרד התיירות". ליפשיץ ציין כי משרדו ביקש מחברות התיירות לבוא לקראת משפחות אנשי המילואים.

עו"ד עומר שלו מאל-על ציין כי "החברה מכירה בצורך לתת פתרונות רחבים, ככל הניתן. ההנחיה בחברה היא לבטל את דמי הביטול לא רק למי שקיבל צו שמונה אלא גם לבני משפחתו". לדבריו, "המבצע הזה מטיל עלינו עלויות ונזקים כספים לא מבוטלים, כולל מצד התיירים מחו"ל שלא מגיעים לארץ בשל המצב הביטחוני. אנחנו חושבים שנכון לקדם בכנסת חוק שיחייב את גופי הממשלה לטוס רק עם חברות ישראליות, כפי שנהוג בארצות הברית".

מנכ"ל חברת גוליבר, זיו רוזן, אמר כי "פגיעה בתיירות בחודשי הקיץ היא פגיעה אנושה. ולמרות זאת אנחנו קבענו עקרון שהחברה לא תגבה דמי ביטול מאנשי המילואים. המצב מאוד מיוחד, שכן כולם צודקים. יש חברות שעלולות ליפול בסיטואציות כאלה".

בסיכום הדיון ציינה קול כי "לא יכול להיות מצב שבו מילואימניק שגויס לא יקבל הגנה מהמדינה. נקיים דיון נוסף כדי להגדיר מענה למקרים דומים גם עבור הצרכנים וגם כפתרון לחברות התיירות".

יו"ר ההסתדרות לשר התחבורה: סייע לחברות הישראליות שממשיכות לטוס

בתוך כך, יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, פנה היום לשר התחבורה, ישראל כ"ץ, לסייע לחברות התעופה הישראליות ועובדיהן, לנוכח המאמץ המיוחד של המשך פעילותן על אף הפסקת טיסותיהן של חברות התעופה הזרות.

"על שר התחבורה, ישראל כ"ץ, מוטלת החובה לדאוג לחזק את חברות התעופה הישראליות, לא רק בימים קשים אלה אלא גם בימי שיגרה, תוך הפגנת ציונות, סולדיריות וגיבוי מכל ההיבטים", אמר ניסנקורן.

עו"ד אבי ניסנקורןצילום: תומר אפלבאום

לדבריו, "השמיים פתוחים רק בזכות חברות התעופה הישראליות. בעת חרום ובזמן שחברות התעופה הזרות בחרו שלא להכניס את מטוסיהן לשמי ישראל, חברות התעופה הישראליות הן אלו עליהן ניתן לסמוך. החברות הישראליות והעובדים בחברות תעופה אלה הם העומדים לרשות הציבור באילו הימים ומשאירים את שמי המדינה פתוחים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker