"מאז האינתיפאדה השנייה לא היתה תפוסה כה נמוכה במלונות בתל אביב"

מנכ"ל התאחדות המלונות בתל אביב, אלי זיו: "יולי הוא חודש מחוק. אם בתחילת השבוע תהיה הפסקת אש, ניתן יהיה 
להציל את אוגוסט, אבל אם לא - גם הוא יימחק. הביטולים רק גוברים והולכים, והמלונאים לא יכולים לעשות שום דבר"

רינה רוזנברג קנדל
רינה רוזנברג קנדל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רינה רוזנברג קנדל
רינה רוזנברג קנדל

2014 צפויה היתה להיות שנת שיא בתיירות הנכנסת - אך היא נהפכה תוך שבועות ספורים לשנת משבר. המלונאים, שציפו עד לאחרונה לתפוסה גבוהה ביותר במלונות, מתמודדים עם תפוסה של 30%–40% בערי המפתח התיירותיות - תל אביב וירושלים.

בשבוע שעבר התפוסה הממוצעת במלונות בתל אביב היתה 40%, השבוע היא ירדה כבר ל–30%, ולאט לאט מתחילה להתבהר התמונה העגומה בענף. "התפוסה בתל אביב ביולי היתה אמורות להיות 80%", אומר אלי זיו, מנכ"ל התאחדות המלונות בתל אביב. "מאז האינתיפאדה השנייה לא היו שיעורי תפוסה כאלה נמוכים בתל אביב - לא בעופרת יצוקה ולא בעמוד ענן. וזהו ממוצע. ברור שיש בתי מלון שיש בהן 20% תפוסה - אבל הם לא ייסגרו, כי אז, מה הם יעשו עם העובדים?

"יולי הוא חודש מחוק. אם בתחילת השבוע הבא, תהיה הפסקת אש, ניתן יהיה להציל את אוגוסט - אבל אם לא, גם הוא ימחק. הביטולים רק גוברים והולכים, והמלונאים לא יכולים לעשות שום דבר. בתקשורת העולמית מדווחים שיש טילים על תל אביב. כשתהיה הפסקת אש, נתחיל לחשוב איך משתקמים, נצטרך לעשות מאמצי שיווק גדולים מאוד - ואפילו כאלה שיהיו מכוונים ספציפית לתל אביב יכולים לעזור".

צילום: REUTERS

התלות של תל אביב בתיירות הנכנסת היא משמעותית ביותר. בממוצע, כ–82% מהלינות בבתי מלון בעיר הן של תיירים, ורק 18% של ישראלים, כך שהנזק לבתי מלון בעיר ללא הפסקה, כשהתיירות הנכנסת נמצאת במשבר, יכול להימשך תקופה ארוכה. לעומת זאת, ערים אחרות, מסתמכות גם על ישראלים - שבענף חוזים כי ישובו במהרה לנפוש לאחר שהמבצע הצבאי יסתיים.

גם בירושלים נמשכים הביטולים ועצירת ההזמנות העתידיות. בשבוע שעבר התפוסה הממוצעת בעיר היתה 45%–50%, אך גם שם שיעורי התפוסה ממשיכים לרדת. אריה זומר, מנכ"ל התאחדות המלונות בירושלים, מספר: "השבוע הזה הרבה יותר גרוע וקשה. אנחנו עומדים על תפוסה של 35%–40% לעומת 80% תפוסה שהיו אמורים להיות - וזו תפוסה שכוללת את אירוח שוטרים ואנשי ביטחון, אם היינו מורידים אותם ומתייחסים לתיירות האמתית, המספרים היו נמוכים יותר".

אלי זיוצילום: אייל טואג

בשיחות עם המלונאים בשבועיים האחרונים נשמעות בעיקר אנחות ייאוש. "זה מצטייר כמפולת קשה מאוד. התפוסות הנמוכות בירושלים ובתל אביב הן נזקים שלא יתוארו", אומר שמואל צוראל, מנכ"ל התאחדות המלונות בישראל, "הביטולים לאוגוסט בעיצומם, וכבר יש לנו ביטולים גם לאוקטובר. אנחנו כבר 14 ימים באפס הזמנות קדימה, וזו בעיה קשה מאוד. הרגע שבו יסגר מלון מתקרב והולך".

מבקשים דחייה בארנונה

ענף התיירות על שלל רבדיו - מורי הדרך, הצימרים, סוכני הנסיעות, המלונאים וחברות התעופה - כמו שאר בתי העסק שנפגעו מהמבצע - מחכה לשמוע מה יהיה מתווה הפיצוי שינתן לעוסקים בו כדי להתחיל להבין מה גודל הנזק הכלכלי שנגרם.

אמיר הלוי, מנכ"ל משרד התיירות אומר: "אנחנו עושים עבודת מטה ומאווררים את מודל 2006, של מלחמת לבנון השנייה, ומבצעים התאמות לפי המצב הנוכחי. ההשפעות הן אחרות, הטווחים הגיאוגרפים אחרים, ואנחנו נפעל למודל פיצוי משופר, שיתבסס על התחזית להכנסות השנה בהתאם לכך שזו היתה אמורה להיות שנת שיא בתיירות".

אמיר הלוי
אמיר הלויצילום: חן גלילי

בנוסף מחכים בענף המלונאות לשמוע על תוכנית 'היום שאחרי' של משרד התיירות, שנמצאת כרגע בשלבי גיבוש. "גם אם הקמפיין של 'היום שאחרי' יהיה בעוצמה הכי חזקה שאפשר, וזה יחזיר חלק מהביקושים, עדיין נהיה חייבים מנגנון סיוע ופיצוי, כי יהיו עסקים שיתקשו לצלוח את המשבר", אומר צוראל. "יש נזק מאוד כבד. יצטרכו לעזור באיזשהי דרך כמו במלחמת לבנון השנייה - שבה היה פיצוי על אובדן הכנסות - או איזשהו מנגנון של הלוואות".

לנוכח התפוסות הנמוכות, קוראים בהתאחדות בתי המלון לרשויות המקומיות לדחות את תשלומי הארנונה. "צריך לדחות תשלומי מסים וחובות, ובראש ובראשונה את מסי הארנונה, אומר צוראל. "זה צריך להיעשות עכשיו - כמו שזה היה במלחמת לבנון השנייה, אז זה נעשה תוך כדי האש, וזה הציל את הענף. אם לא היו נוהגים כך בזמנו תעשיית התיירות בצפון לא היתה קיימת כיום.

"המצב הנוכחי צריך להדיר שינה מעיניו של ראש עיריית ירושלים, וגם מעיניו של ראש עיריית תל אביב, שכלכלת העיר שלו נמצאת בבעיה. הנכס העיקרי של תל אביב - התיירות - הולך לאיבוד. הרשויות צריכות להגיד שהן עוצרות את הארנונה למלונות עד סוף השנה, ולצריך לדאוג שהן ישופו על ידי משרד האוצר".

הנוער מהתפוצות 
לא מגיע

הירידה בתיירות הנכנסת בשבועות האחרונים פגעה גם בסיורים החינוכים של בני הנוער היהודים מהתפוצות. עד לפני שבוע וחצי עוד דיווחו בארגון תגלית על ביטולים של אחוזים בודדים לסיורים בישראל בתקופה זו, אך בימים האחרונים המספרים השתנו בעקבות התרחבות מבצע צוק איתן. בתגלית מספרים על ירידה של עד 30% בהגעת משתתפים מתוכננים לסיורים בשבוע האחרון. נכון לעכשיו נמצאים בישראל 2,539 משתתפים מתוך 2,917 שהיו אמורים להגיע.

בחברת החוויה הישראלית, המתמחה בטיולי קבוצות חינוכיות בישראל, מספרים כי מאז שהחל המבצע היו כ–250 עזיבות של חניכים שהגיעו בקבוצות, מתוך 7,500 חניכים צעירים שנמצאים כרגע בישראל. "השבוע היו אמורים להגיע אלינו 1,500 חניכים ויגיעו רק כ–1,000" אומר עמוס חרמון, מנכ"ל החוויה הישראלית, "הם אומרים שהם דוחים, ולא מבטלים, אבל בפועל - מי שלא הגיע, לא הגיע. יש לנו ביטולים של כמה מאות חניכים מבריטניה ומברזיל, כיתות שלמות שהיו צריכות להגיע והודיעו לנו שהן דוחות, וכמה קבוצות מבתי ספר שנמצאות כרגע בפולין והיו בדרכן לישראל, אבל החליטו להאריך את השהות שם ולחזור לארץ מוצאן בלי לבקר כאן".

בלשכת מארגני התיירות הנכנסת מעריכים שהביטולים ליולי ואוגוסט אצל מארגני התיירות הנכנסת הם בשיעור של 35%. "הרבעון האחרון של השנה היה אמור להיות רבעון שיא, עם תנועה של קבוצות ובודדים בהיקף של 1.1 מיליון מבקרים, וקיימת אי ודאות גדולה בנוגע לעוצמת ההשפעה של מבצע צוק איתן על התיירות הנכנסת - וכפועל יוצא על המארגנים שלה.

"בשלב זה, למארגני התיירות הנכנסת הערכות ראשוניות לפגיעה בהכנסות בהיקף של 150–200 מיליון דולר ליולי־דצמבר, אומר עמי אתגר, מנכ"ל הלשכה. "יש סימן שאלה גדול לגבי שיעור המימוש של היקף ההזמנות הקיימות, ואי ודאות לגבי רמת ההזמנות החדשות המיועדות להתקבל במהלך העסקים הרגיל".

ענף הכנסים - "מורידים פרופיל"

גם ענף הכינוסים הבינלאומיים צפוי להיפגע מהתמשכות הלחימה. לעת עתה הכינוסים ל–2015 במרכז הירידים בתל אביב ובבנייני האומה בירושלים לא בוטלו, אך בתחום זה ההשפעה היא ארוכת טווח.

"לגבי הכנסים שקבועים ל–2015, אנחנו פשוט מורידים פרופיל עד יעבור זעם. אנחנו מתחילים להרגיש שזה מאוד דומה לאינתיפאדה השנייה. ככל שהמבצע הזה יתארך, המימדים של הנזק יגדלו. אם נמשיך לראות רקטות על המרכז ונראה מחבלים שמגיעים דרך המנהרות, צפויות לנו שנים קשות בתיירות הנכנסת", אומר אייל הלוי מנכ"ל קבוצת פראגון, המארגנת כנסים.

"כרגע ההשפעה הגדולה של המצב על הכנסים הבינלאומיים שתיכננו להגיע לישראל היא הנראות שלנו. אני תומך במה שקורה מבחינת הצבא, אבל קשה להסביר את זה בחו"ל. לפני המבצע נראינו יותר טוב. עכשיו אני מנסה למשוך את קבלת ההחלטה של האיגודים הבינלאומיים אם לקיים את הכינוס בישראל או לא".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker