בענף התיירות כבר ויתרו
 על יולי - ומקווים להציל
 את הקיץ באוגוסט

לאחר ביטולי ההזמנות הרבים בשבועיים האחרונים, בענף התיירות צופים כי אם הלחימה ברצועת עזה תסתיים בקרוב - המחירים באוגוסט יהיו גבוהים בעד 30% מהמחירים המקוריים ■ מנכ"ל הדקה ה–90: "המחירים נקבעים לפי הביקוש, והם ייקבעו הפעם לפי שיטת מצליח"

רינה רוזנברג קנדל
רינה רוזנברג קנדל
רינה רוזנברג קנדל
רינה רוזנברג קנדל

 בענף התיירות, שסופג מכות קשות מהמצב הביטחוני, מעריכים כי אם תושג רגיעה לפני ט' באב (5 באוגוסט), יעלו מחירי הנופש בהמשך החופש הגדול עד 30% יותר ממחירם המקורי.

מבצע צוק איתן, שגרם לישראלים רבים לבטל חופשות ביולי ולעצירה של הזמנות לתקופה הקרובה, אמנם גרם לסיטונאים וסוכני הנסיעות להוזיל את חבילות הנופש בימים הקרובים וברגע האחרון, אך כדי לפצות את עצמם, הם צפויים להזניק את המחירים בהמשך הקיץ.

"מלחמות ומבצעי לחימה קודמים הוכיחו שאחרי שהכל חוזר לשגרה יש רצון של הלקוחות להשתחרר ולחדש את ההזמנות, ואז יש שיא בביקושים", אומרת גלית זכאי, מנהלת שיווק באשת טורס. לדבריה, "ההבדל לעומת עמוד ענן ועופרת יצוקה הוא שהם היו בחורף. הפעם אלה חופשות הקיץ, ובאוגוסט גם ככה היו צפויים ביקושים גבוהים. חלק מההזמנות כבר שוריינו מראש והביקושים הגבוהים יגרמו למחירים להאמיר בעוד 10%–15% לעומת המחיר המקורי".

מנכ"ל חברת הדקה ה–90, שחר תורג'מן, אומר כי "כולם יתנפלו על הטלפונים והמחירים יהיו גבוהים ב–20%–30% מבאוגוסט רגיל. המחירים נקבעים לפי הביקוש, והם ייקבעו הפעם לפי שיטת מצליח - אם החברות יראו שאנשים קונים במחירים שהן קובעות, הן ישאירו אותם ואולי אפילו יעלו עוד. אף שאי אפשר להחזיר את החודש האבוד הזה, כל הענף ינסה".

בורגס, בולגריהצילום: דודו בכר

מיליוני שקלים הופקדו בבתי המלון בטורקיה

היעד שספג את המכה הקשה ביותר הוא טורקיה. החברה הסיטונית החשופה ביותר להתחייבויות מול בתי המלון בטורקיה היא השטיח המעופף, ולצדה חברות כמו קווי חופשה וקשרי תעופה, שלקחו התחייבויות לבתי מלון באנטליה ובבודרום מתוך ציפיה לעונה שבה הישראלים יחזרו לנפוש בקלאבים של "הכל כלול". מדובר בהפקדות של מיליוני שקלים, וכעת כל חברה מנסה למזער נזקים באמצעות קשריה עם המלונאים. סוכן נסיעות בכיר הסביר כי "הכל תלוי בקשרי העבודה שיש לסיטונאים שם. הם משכיבים שם 30%–50% מראש, עם תחנות יציאה בדרך. ככל שאתה חזק יותר התנאים שלך טוב יותר".

סיטונאי בענף הסכים כי "לכל אחד מהסיטונאים יש את החוזים שלו מול בתי המלון". לדבריו, "אחרי יום אחד אי אפשר לקבל החלטות לגבי שאר העונה, בטח לא כשהתותחים עוד רועמים. צריך לחכות בסבלנות ולראות מה קורה כשהאש יורדת. כרגע יש התחייבויות לכל הסיטונאים. איך משתחררים והאם צריך להשתחרר מהם זה מסוג הדברים שלא עונים עליהם בשלב הזה".

זו לא הפעם הראשונה שאנשי התיירות בטורקיה נתקלים בגל ביטולים פתאומי. לאחר פרשת המשט לרצועת עזה ב–2010 נעלמה טורקיה כמעט לחלוטין ממפת התיירות של הישראלים. את מרבית הטיסות מישראל מאז ועד להתנצלות של בנימין נתניהו בפני טורקיה איכלסו נוסעים מהמגזר הערבי.

עובדת בשטיח המעופףצילום: דודו בכר

כדי להבין את סדר הגודל של הדברים, באוגוסט 2010, חודשים לאחר אותו משט, דיווחה קשרי תעופה לבורסה כי קיבלה החזרים של כמיליון דולר מבתי המלון בטורקיה לאחר ששולמו כמקדמות בתחילת העונה. יתרת המקדמות לבתי מלון הטורקייים שעדיין לא נוצלו באותה תקופה הסתכמו בכ–5 מיליון דולר, אותם התכוונה החברה לנסות ולהחזיר - או בניצול באופן שוטף, או בהסדר להשבת הכספים, או להעברתם לשנה הבאה.

מנכ"לית אמון הציבור, מירב כהן, פנתה למשרד החוץ להבהרות בנושא אזהרת המסע שפירסם המשרד בפייסבוק בסוף השבוע. "ממבול הפניות שהגיע אלינו עולה כי האווירה הסוערת בטורקיה והודעת משרד החוץ זרעה חשש ואי ודאות בקרב הנופשים וסוכני הנסיעות", אומרת כהן. "עם זאת, בחדר המצב של משרד החוץ ובמטה ללוחמה בטרור אמרו שמבחינה רשמית, לא חל שינוי בעמדת המדינה לגבי נסיעות לטורקיה.

"חשוב שמשרד החוץ ינהג באחריות ויעשה סדר: אם לעמדתו יש להימנע מנסיעות לטורקיה, עליו לפרסם הודעה ברורה שתאפשר לנופשים ולסוכני הנסיעות להפעיל את האמצעים העומדים לרשותם לצמצום הנזקים הכספיים שעתידים להיגרם לשני הצדדים. אם לעמדת המשרד אין בעיה עם נסיעות לטורקיה – עליו לפרסם הבהרה ולהרגיע את הרוחות".

פנייה ליועמ"ש: 
אשר לאחד טיסות

לאור הביטולים ועצירת ההזמנות שגורמים למטוסים לצאת עם מושבים ריקים, שמשמעותם הפסדים לחברות, פנה מנכ"ל התאחדות סוכני הנסיעות, יוסי פתאל, ליועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, בנושא איחוד טיסות. כיום אין אפשרות לאחד טיסות מכיוון שחוק שירותי תעופה (חוק טיבי) קובע שכל דחייה או ביטול טיסה ברגע האחרון תלווה בפיצוי לצרכן שעשוי להגיע לאלפי שקלים.

בפנייתו כתב פתאל: "לצערנו, כוונתו החיובית של המחוקק והגישה החיובית של חברי ההתאחדות כלפי האזרחים אינן מוצאות ביטוי ברור בלשון החוק ובכוונתו המקורית, אשר אינם רלוונטיים לעתות החירום שבהן שרויה המדינה.

"באופן טבעי, הביטולים גורמים להפרת איזונים כלכליים העומדים בבסיס קיום הטיסות ומחייבים שינויים בלוח הטיסות המתוכנן, כגון ביטול חלק מהטיסות והאחדה של כמה טיסות אשר כל אחת מהן מאוישת באופן חלקי בלבד, בעקבות הביטולים שאושרו לפנים משורת הדין".

לטענת פתאל, "מארגן תיירות שהסכים לפנים משורת הדין לביטולי הזמנות, מוצא עצמו עם טיסות המאוישות באופן חלקי, כך שכדי לקיימן באופן שיאפשר צמצום הפסדים כספיים, יש לבצע האחדה בין כמה טיסות וכמה מארגנים שונים. דהיינו מתעורר צורך לבטל טיסות ולהעביר את הנוסעים הרשומים בטיסות המוטלות לטיסה אחרת".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker