שנה לאחר שאושרו בממשלה |

המלצות הוועדה להוזלת הנופש לא שרדו את חילופי השרים במשרד התיירות

נראה ששנת העבודה של הוועדה להוזלת הנופש בישראל היתה ברובה לשווא ■ המלצות הוועדה, שהוקמה על ידי משרד התיירות, כבר אושרו בממשלה - אך כעת טוענים במשרד כי כמה מהן אינן ריאליות ■ מנכ"ל המשרד: "יש הרבה סעיפים מפוצצים, אבל הם לא בהכרח יביאו תוצאות"

רינה רוזנברג קנדל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רינה רוזנברג קנדל

הממשלה אישרה כבר בנובמבר 2012 את המלצות הוועדה להוזלת הנופש בישראל, אך רוב ההמלצות עדיין לא אומצו — ומחירי הנופש נותרו גבוהים לישראלים ולתיירים כאחד. יתר על כן, במשרד התיירות דוחים כיום חלק מהמלצות הוועדה, וטוענים כי אינן ריאליות.

נראה כי שנת עבודה של הוועדה, שהיתה פרי יוזמת משרד התיירות, היתה ברובה לשווא. "אם הממשלה אימצה את המלצות ועדת בר ניר ואמרה שאתן יהיה אפשר להוריד את המחירים, אז איך יכול להיות שמשרד התיירות מצפה שמשהו ישתנה אם ההמלצות לא יושמו, והמשרד לא דאג לשנות דבר?", אומר שמואל צוראל, מנכ"ל התאחדות המלונות בישראל.

הוועדה להוזלת הנופש הוקמה לפני כשנתיים, במטרה להוריד את מחירי הנופש ב–20%. בראשה עמד נועז בר ניר, אז מנכ"ל משרד התיירות. בשלהי 2012 הגישה הוועדה את המלצותיה, והן אושרו על ידי הממשלה.

ועדת בר ניר קבעה שהדרך העיקרית להוזלת הנופש היא הגברת התחרות בענף — באמצעות הגדלת מספר בתי המלון והחדרים בהם, והורדת העלויות הקבועות הנדרשות לתפעולם של בתי המלון. נקודת המוצא היא שברגע שההיצע יגבר על הביקוש, המחירים יירדו: כשיהיו בישראל יותר חדרי בתי מלון, יהיו יותר תחרות ומבצעים, התפוסה בבתי המלון תרד, ולבתי המלון לא תהיה ברירה אלא להוריד את מחירי הלינה כדי למשוך לקוחות.

בתי מלון בים המלח. "אם אתה טייקון שיודע לספוג שחיקת הון במשך 15 שנה — תבנה"צילום: מיכל פתאל

בפני הוועדה הוצגו נתונים שהעידו כי בישראל עלויות ההקמה והתפעול של בתי המלון חורגות משמעותית מהעלויות במדינות אחרות, ולכן רווחיותם נמוכה, למרות המחירים הגבוהים יחסית. לטענת הוועדה, רווחיות נמוכה זו היא החסם העיקרי להקמת בתי מלון חדשים, והדרך לטפל בחסם זה היא צמצום עלויות עודפות שנובעות מרגולציה בתחומים רבים — כזאת שאינה קיימת במדינות שמתחרות עם ישראל על כספם של התיירים.

המלצות הוועדה אושרו עוד לפני הבחירות האחרונות, ומאז החליף עוזי לנדאו את סטס מיסז'ניקוב בתפקיד שר התיירות. גם מנכ"ל המשרד — שעמד בראש הוועדה — הוחלף, וכיום הדברים נראים אחרת. אמיר הלוי, המכהן היום כמנכ"ל משרד התיירות, מודה כי "כשנכנסתי לתפקיד וצללתי לתוך הסעיפים של ועדת בר ניר הבנתי שיש שם הרבה סעיפים מפוצצים, אבל הם לא בהכרח יביאו את התוצאות".

המלצות הוועדה קבעו כי יש לפעול להתאמת עלות הארנונה לבתי מלון בהשוואה ל–OECD, לבדוק כיצד להוריד את עלויות ודרישות האבטחה, לבחון דרכים להפחתת עלויות הכשרות, ולהוביל ליצירת רשת ביטחון ליזמים לבניית בתי מלון חדשים במקרה של פגיעה בתיירות עקב מצב בטחוני. כל אלה לא קודמו לכלל עשייה.

"איך אפשר להוריד את הארנונה לבתי המלון כשהיא רק עולה בכל המדינה?", אומר הלוי. "זה לא ריאלי. אני לא רואה את הפתרון לעניין הזה". את נושא רשת הביטחון הוא מבטל, וטוען כי "זה כלל לא על הפרק, הרעיון הזה בכלל לא מעשי. המצב הביטחוני יותר טוב משהיה, אז זה כבר לא רלוונטי".

לדבריו, את התמיכה הכספית בבתי המלון מראה המשרד במענקי השקעה בשיעור של 20%–28%. "זה חסר תקדים בעולם. המלונאים שוכחים שהמדינה שותפה בבניית בתי מלון בישראל, ולכן חשוב לנו שבתי המלון יהיו זולים. אפילו וולדורף אסטוריה קיבל 28%", אומר הלוי.

המלצות שדווקא קודמו הן ביטול החובה להחזיק מדריך כושר במלון ודירוג בתי המלון בישראל. בימים אלה צפויה להיבחר החברה שתבצע דירוג וולונטרי של בתי המלון. "עד סוף השנה הדירוג יעמוד על הרגליים, וזה אמור לעשות סדר במלונות שגובים מחיר גבוה מפני שהם מגדירים עצמם חמישה כוכבים, כשהם לא", אומר הלוי.

במשרד התיירות טוענים כי הם צופים התקדמות בנושא צמצום האבטחה בבתי המלון, אך לא מוכנים לציין מה אופי הצמצום, ומנגד פועלים בדרכים אחרות, שלטענתם יסייעו להוריד את מחירי הנופש, שבסיסן הוספת חדרים והיצע לינה.

"נושא ההיצע הוא הכי חשוב למחיר", אומר הלוי. "אנחנו במהלך של תוכנית לשיווק מאסה גדולה של מגרשים בפריפריה, מתוך תקווה שרשתות בינלאומיות יתעניינו ברכישת כמה מגרשים ויבינו ששווה להם לבנות אופרציה בישראל, מה שכיום לצערנו לא קורה".

בנוסף פונים במשרד התיירות לכיוון של לינה עממית — באמצעות קידום מענקים לבתי מלון ברמת שלושה כוכבים, אתרי קמפינג וקראוונים. "באירופה יש קראוונים, אבל בישראל, משפחת תיירים שמבקרת לעשרה ימים צריכה לישון במלון יקר", אומר הלוי. "כל השנים המלונאים הובילו את משרד התיירות לקידום מלונות חמישה כוכבים, ועכשיו אנחנו הולכים לכיוון של מלונות עממיים, שטובים למשק. קל ומהיר יותר להגדיל את ההיצע העממי".

"יותר יזמים ישראלים בונים באירופה"

המלונאים מפנים אצבע מאשימה כלפי משרד התיירות. לדברי מלונאי בכיר, "יש החלטת ממשלה להוזלת מחירי הנופש, ומשרד התיירות לא נוקף אצבע כדי ליישם אותה. המלצות להוזלת הנופש בישראל אושרו על ידי הממשלה לפני שנה אבל מאז הכל רק התייקר לנו — חשמל, מים, ארנונה. איפה ההגנה של משרד התיירות כלפינו והמלחמה שלהם להוזלת מחירי הנופש?".

מנגד, גורמים במשרד התיירות מעלים את השאלה מי ערב לכך שגם לאחר שהרגולציה תופחת יורידו בתי המלון את המחירים, שהרי מחיר חדר בבית המלון הוא מחיר משתנה שנקבע, בין היתר, לפי תפוסה וביקוש. צוראל עונה לטענה זו כי "בתי המלון מתחרים זה בזה עם הוצאה קבועה. ככל שהמלון מוריד את ההוצאה הקבועה שלו, הוא משחרר יותר בשר לתחרות ויכול להוריד את המחיר".

מנכ"ל משרד התיירות, אמיר הלויצילום: חן גלילי

לדברי צוראל, "הגענו למצב שיש יותר יזמים ישראלים שבונים בתי מלון באירופה מאשר בישראל. ישראלים יזמים שהיו צריכים להשקיע בישראל משקיעים בחו"ל. אם יורידו את הרגולציה, הכדאיות הכלכלית להקמת בתי מלון בישראל תגדל, והיצע חדרי המלון בישראל יגדל — ואז המחירים יירדו. כיום החזר ההשקעה הוא 6% בשנה".

ועדת בר ניר אכן ציינה במסקנותיה את היעדר הרווחיות המספקת כחסם שמונע הקמת בתי מלון — ואולם מנגד, הדו"חות של רשתות ותיקות וגדולות, כמו ישרוטל ודן, מספרים סיפור אחר — רווחים של עשרות מיליוני שקלים בשנה. יתר על כן, לפי נתוני הלמ"ס, בינואר האחרון היה היצע החדרים בבתי מלון גבוה ב–3% מרמתו שנה קודם לכן. על כך מגיב צוראל כי "אם אתה טייקון שיודע לספוג שחיקת הון במשך 15 שנה, אז תבנה מלון. זו גם התשובה לשאלה למה רשתות בינלאומיות לא נכנסות לישראל. צריך להיות מסוגל להפריש חלק מהרווח לטובת הרשת הבינלאומית, ובמקרה שלנו אין אפשרות כזאת, למעט אולי בתל אביב. אתה מתקשה להחזיר את ההשקעה גם בלי להפריש לרשת הבינלאומית".

לגבי ההמלצה של מפעיל בריכה, משרד הבריאות מסר כי "המשרד התנגד להמלצה, תוך שהוא מסביר את הערך הרב שיש למפעיל מוסמך בבריכה במניעת מקרים כמו הרעלת כלור או הידבקות במחלות מדבקות בבריכות. באחרונה סוכם כי משרד התיירות יבחן חלופות שבהן ניתן יהיה לחסוך בעלויות הנמוכות של המפעיל תוך הקפדה על כך שיהיה זמין לכל תקלה בכל שעה שיש בה מתרחצים".

ממשרד התיירות נמסר כי "אנחנו פועלים גם במישור של הורדת הרגולציה, אבל סבורים שהוספת חדרים היא הפתרון. למרות כל האמירות של המלונאים לגבי כדאיות נמוכה להקמת בתי המלון, היזמים עדיין בונים — ועל כל מבנה שמתפנה יש תחרות".

לגבי ההמלצה להפחית בדרישות האבטחה, מוסרת המשטרה כי "תפישת האבטחה נקבעת על ידי המשטרה ומתעדכנת בהתאם להערכות מצב ביטחוניות באגף המבצעים".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker