בדיקת TheMarker

מזמינים מלון ישירות מחו"ל - וחוסכים מאות שקלים

מחפשים מלון בחו"ל? הזמנה ישירה מהמלון עצמו או באמצעות אתרים בינלאומיים משתלמת כמעט תמיד יותר מרכישה באמצעות סוכן נסיעות ישראלי ■ יוסי פתאל, מנכ"ל התאחדות סוכני הנסיעות: "בתקופת שיא כמו החגים, לאתרים הבינלאומיים יכול להיות יתרון"

רינה רוזנברג קנדל
רינה רוזנברג קנדל

כל מי שיוצא לנופש בחו"ל יודע שלאיכות ולמיקום המלון יש תפקיד מכריע בהצלחת החופשה. אם בעבר נהגו הנופשים הישראלים להניח כי חבילות שהורכבו מראש על ידי סיטונאים וסוכני נסיעות, וכוללות מלון וטיסה, הן הזולות ביותר, הרי שכיום הם חשופים לאפשרויות רבות אחרות ואף משתלמות יותר. וכך, יותר ויותר ישראלים מעדיפים בשנים האחרונות להזמין בנפרד את המלון והטיסה - ונמנעים מהזמנה של חבילות נופש מסוכן.

בשנתיים האחרונות התרבו האפשרויות העומדות בפני ישראלים המחפשים מלון בחו"ל: אתר booking.com תורגם לעברית, והאגריגטור שמאגד עשרות אתרי הזמנת בתי מלון בינלאומיים, hotelscombined.co.il, פתח נציגות בישראל ותורגם לעברית. גם אתר למטייל, שעד לפני שנה וחצי הציע רק מידע וטיפים, החל לשתף פעולה עם hotelscombined. הוא משתמש במנוע החיפוש שלו (למטייל מרקט) ונותן לגולשים באתר אפשרות להזמין בתי מלון בחו"ל.

ניו יורקצילום: בלומברג

כל סוכני הנסיעות הישראלים מציעים לינה בבתי מלון בחו"ל, אבל יש כאלה שמנסים לקדם את הקטגוריה באופן בולט: בחברת גוליבר השיקו לפני שנה וחצי את מדד GLVMETER, שנותן ציון למלון על־ידי שקלול של שלושה קריטריונים: המיקום של המלון, המחיר שלו ביחס לבתי המלון אחרים באזור ודירוג חוות דעת של גולשים באתר טריפאדוויזור, כשהמטרה היא להקל על הגולש את ההחלטה איזה מלון להזמין מתוך המבחר העצום.

"כבר בחודש הראשון להשקת למטייל מרקט נעשו דרכו מאות הזמנות. זה גרם לנו להבין עד כמה הגולשים שלנו הזדקקו לשירות הזה", אומר גיל חן, מנהל קבוצת אתרי למטייל. "ברבעון האחרון של 2013 בוצעו דרכנו 50 אלף הזמנות של חדרי בתי מלון בחו"ל - לעומת 10,000 הזמנות שבוצעו בתקופה המקבילה אשתקד. אני מודה שהמספרים הפתיעו גם אותנו".

חן מוסיף כי היחס בין המחפשים למזמינים גבוה מאוד: "70%–90% מהמחפשים מזמינים בסופו של דבר. העובדה שלא איפשרנו בעבר לגולש להזמין דרך האתר שלנו חדר בבית מלון או טיסה, גרמה לו לצאת החוצה ולהזמין במקומות אחרים".

ב-hotelscombined.co.il מדווחים על עלייה של 90% ב–2013 בהזמנות של ישראלים בבתי מלון בחו"ל לעומת 2012. גם בגוליבר מדווחים על גידול של יותר מ–100% בהזמנת בתי מלון בחו"ל, בעיקר באינטרנט, ללא כל שיחה עם סוכן.

לדברי יעל תמיר, סמנכ"לית סחר בגוליבר, "אנחנו מקדמים מאוד את הקטגוריה הזו. כל מי שמזמין אצלנו טיסה, מקבל המלצה לשלושה בתי מלון מומלצים באזור בהנחה של 30–50 דולר. אנחנו מבינים שכשלקוח מחפש טיסה, רוב הסיכויים שהוא גם מחפש לינה בבית מלון. אז השאלה היא איפה הוא יעשה את ההזמנה - ואנחנו רוצים להשאיר אותו אצלנו".

בעולם הבינו את השיטה הרבה לפני הישראלים, ולראיה: השליטה של מספר מצומצם של קבוצות אתרים להזמנת בתי המלון: פרייסליין (הכוללת את booking.com 
ו–agoda.com), אקספדיה (הכוללת גם את hotels.com), ואורביטס, שמחזיקות במרבית תנועת ההזמנות של בתי המלון בעולם.

"בכלכלה כיום המטבע הבינלאומי הגלובלי החשוב הוא לא כסף - אלא היקף תנועת הגולשים. נכון יהיה אם כל אחד ישאל את עצמו מדוע כשהוא חושב על הזמנת בית מלון בחו"ל הוא לא חושב לפנות ישירות לאתר של בית המלון", אומר יוסי פתאל, מנכ"ל התאחדות סוכני הנסיעות.

"הקבוצות האלה הצליחו לקבע מצב תודעתי חדש - שאנחנו אפילו לא חושבים על האפשרות הזו. הדבר הטבעי ביותר היה לפנות למלון ולקבל את המחיר הטוב ביותר, אך באופן פרדוקסלי זה לא קורה. לפני עידן האינטרנט בתי המלון שלטו במחיר שלהם. כיום הם איבדו לחלוטין את השליטה על מחיר המוצר, בגלל תנועת העדר של הגולשים והקונים שמתרכזים בידי שני הגורמים האלה (אקספדיה ופרייסליין)", הוא אומר.

לדברי פתאל, בגלל שליטת הקבוצות האלה בשוק, הן יכולות לדרוש מבתי המלון עמלות גבוהות יותר מאלה שמקבלים סוכני נסיעות אחרים, וגם לדרוש מחירים נמוכים יותר באתרים שלהם: "הם לא נותנים לבתי המלון לתת הנחות במכירה ישירה, ולכן ברמה הבינלאומית לא פלא שהנוסעים רוכשים שם".

איך לבחור נכון 
מהמבחר העצום

בין אם אתם מתכוונים לבלות את רוב זמנכם מחוץ לחדר המלון ובין אם הבילוי במלון הוא חלק עיקרי בחופשה שלכם - לבחירת המלון יש חשיבות מכרעת. עם זאת, בחבילות הנופש שבונה הספק ונמכרות על ידי סוכני הנסיעות, המלון נקבע על ידם, והלקוח יכול לבחור מתוך מבחר מצומצם יחסית.

כך למשל, לא תמצאו חבילות נופש רבות באירופה שכוללות בתי מלון עם חדרים המיועדים לזוג עם שני ילדים, אף שיש לא מעט כאלה. אמנם מרבית בתי המלון בערים המרכזיות מציעים חדרים קטנים, אך יש בתי מלון עם חדרים משפחתיים - וסוכני הנסיעות בישראל מציעים אותם פחות בחבילות. המשמעות היא שלתייר הישראלי לא נותר אלא להזמין שני חדרים, שעלולים לעלות לו יותר מחדר משפחתי אחד - וגם להיות לא רלוונטים אם ילדי המשפחה עדיין קטנים.

בכל עיר תיירות שבה תחפשו בית מלון תגלו מבחר עצום של אפשרויות. מעבר לסינון ראשוני לפי מחיר ומיקום, נשאלת השאלה איך בוחרים את המלון המתאים.

רומאצילום: בלומברג

חפשו חוות דעת של מטיילים שהתארחו בבית המלון שנראה לכם. אתר tripadvisor הוא המוביל בתחום זה, אך עליכם להביא בחשבון שחוות הדעת שעולות באתר זה אינן מבוקרות. המשמעות היא שגם מי שכלל לא התארח במלון יכול לחוות עליו את דעתו, ולכן כדאי לקרוא מספר רב של חוות דעת כדי לקבל את התמונה המלאה. גם אתר booking.com מכיל חוות דעת, אך בניגוד ל–tripadvisor, חוות הדעת שמופיעות בו מועלות רק על ידי גולשים שביצעו הזמנה למלון דרך האתר.

שימו לב לאותיות הקטנות

אחרי שבחרתם את בית המלון נותר רק להחליט איך לבצע את ההזמנה. בהשוואת מחירים שערכנו, בחרנו באופן אקראי עשרה בתי מלון באירופה ובניו יורק, ובדקנו מה המחירים שהם מציעים בפסח, בשלושה ערוצי הזמנה: דרך סוכן נסיעות ישראלי (לצורך הבדיקה בחרנו את החברות גוליבר ואיסתא), בהזמנה ישירה מול בית המלון בחו"ל, או בהזמנה דרך סוכני נסיעות בינלאומיים המשמשים כאתרי הזמנת בתי המלון - כמו booking.com ,agoda.com ואחרים (את המחיר של האתר הבינלאומי בחרנו באמצעות אתר hotelscombind.co.il). מההשוואה עולה כי המחיר הנמוך ביותר ללקוח, כמעט באופן מוחלט, יהיה באמצעות הזמנה ישירה מאתר בית המלון עצמו או באמצעות סוכני הנסיעות הבינלאומיים - ולא באמצעות סוכן ישראלי.

במקרים רבים הפער מגיע למאות שקלים בין המחיר הנמוך לגבוה ביותר, ולפעמים הוא אף חוצה את גבול ה–1,000 שקל למשפחה (זוג עם שני ילדים) לארבעה לילות באירופה או לתקופה של שבוע בניו יורק.

לטענת תמיר, ממצאי הבדיקה אינם משקפים את המציאות: "זה מקרי. אני יכולה למצוא עשר דוגמאות אחרות שלפיהן אנחנו זולים יותר מהסוכנים בחו"ל או מבתי המלון עצמם. זה נכון 
של–booking.com יש הסכמים עם מספר בתי מלון, ולכן הם יצליחו להציג בתי מלון זולים יותר מאתנו - אבל זה לא בכל המגוון. אנחנו מתאימים את המלונות שלנו לקהל הישראלי, ובמלונות האלה אנחנו מציעים מחיר טוב יותר לעומת הזמנה ישירה מול המלון או מול booking.com, שלפעמים אפילו לא מוכר אותם".

תיירים באנגליהצילום: בלומברג

פתאל טוען כי "בתקופות שיא כמו החגים, לאתרים הבינלאומיים יכול להיות יתרון, אבל ככל שמזמינים מראש ובתקופות שבהם אין חגים, המחירים אצל הסוכנים הישראלים יכולים להיות נמוכים יותר. בבדיקה שמתייחסת לתקופת החגים יש עיוותים".

מאיסתא נמסר כי "החברה עובדת מול מאות ספקים בתחום בתי המלון, בהם אקספדיה. אנחנו ממליצים לערוך השוואה לפני ההזמנה מול כמה גורמי תיירות ולתת את הדעת לנושא דמי הביטול, תשלום מס מקומי, תשלומים נלווים כולל ארוחת בוקר וכדומה. נתקלנו בצרכנים שהתלוננו כי יש אתרים בחו"ל שבהם המחיר גבוה משמעותית מהפרסום. באיסתא המחיר המוצע הוא סופי וכולל אפשרות לבטל הזמנה והחזר תשלום".

בכיר בענף מוסיף כי "בחגים, אין לסוכנים הישראלים סיבה להתחרות במחירים של בתי המלון. מה שחשוב להם בתקופה זו הוא הטיסות - כי מה שהם מנסים למכור בתקופת החגים הן החבילות".

לפני שאתם רצים להזמין מלון באתרים בינלאומיים או ישירות מול המלון, יש כמה דברים שחשוב לדעת: במקרה של הזמנה כזו חוק הגנת הצרכן לא חל עליכם, לכן ודאו היטב את אפשרות ביטול העסקה ומה דמי הביטול הכרוכים במהלך כזה. כמו כן יש לבדוק אם המחיר כולל מסים מקומיים וארוחת בוקר. בנוסף, זכרו שרכישה באתר בינלאומי באמצעות כרטיס אשראי דינה ככל רכישה המתבצעת בחו"ל, כלומר - חברת כרטיסי האשראי תגבה מכם עמלה נוספת של כ–2% על העסקה.

מזמינים מלון בישראל חצי שנה מראש - ומשלמים אלפי שקלים פחות

בהזמנה של טיסה מוזלת (לואוקוסט), ככל שמקדימים להזמין - כך המחיר נמוך יותר. קונספט דומה קיים כיום גם בכמה מבתי המלון בישראל. כבר לפני שש שנים השיקה רשת ישרוטל את אתר call-hakodem.co.il, שפעמיים בשנה מציע מחירים נמוכים בבתי המלון של הרשת, למועדים ספציפיים הרחוקים מיום ההזמנה.

"האידיאולוגיה של האתר תואמת את זו של טיסות הלואוקוסט", אומר נחום קרה, סמנכ"ל שיווק ומכירות בישרוטל. "פעמיים בשנה אנחנו פותחים את האתר עם מלאי חדרים במחירים נמוכים, שכמו בטיסות הלואוקוסט, מחולקים לחמש רמות מחיר שונות". המשמעות היא שביום פתיחת מלאי החדרים החדש לחצי השנה הקרובה, המחירים שיוצגו יהיו הנמוכים ביותר, וככל שיעברו הימים ויגדל נפח ההזמנות - מחיר החדרים יעלה. "לכל רמת מחיר יש מספר חדרים נתון, אבל גם רמת המחיר הגבוהה ביותר - נמוכה יותר מהמחיר הרגיל שמציע המלון", אומר קרה.

תיירים במגדל אייפלצילום: אי–פי

כרגע באתר תוכלו למצוא חדרים למכירה רק עד סוף יוני, כך שאם אתם רוצים לנצל את המחירים הנמוכים כדי לבלות בבתי המלון עוד לפני החופש הגדול - עדיין יש לכם אפשרות. מי שרוצה לחכות עם החופשה לתקופה שהילדים כבר בחופש יצטרך לחכות ולעקוב אחרי האתר לקראת סוף מארס, אז תיפתח המכירה. "האתר מתאים רק לסוג מסוים של אנשים. זה לא מתאים לאנשים שלא שולטים בלו"ז שלהם או שיש להם בעיה להתחייב תקופה ארוכה מראש לחופשה. אבל יש הרבה אנשים שזה מתאים להם, כמו שיש הרבה אנשים שמתכננים חצי שנה מראש טיול בחו"ל", אומר קרה.

רשת פתאל אף היא הקימה לפני כשנה אתר ייעודי לנושא, שנקרא פתאל על הזמן (fattal-alazman.co.il), שבו אפשר למצוא מחירים נמוכים לכל בתי המלון של הרשת בתאריכים ספציפיים. לכל אחד מבתי המלון מוצעת חופשה בתאריכים ייעודיים עם מספר חדרים מוגבל. בימים אלה נפתחו להזמנות גם תאריכים בתקופת החופש הגדול, שלדברי נדב פתאל, מנהל הדיגיטל בחברה, הם כבר מבוקשים, במיוחד במלונות היוקרה.

כמו בטיסות הלואוקוסט, גם בהזמנות של המקדימים אין אפשרות לעשות שינויים לאחר ההזמנה, אלא לפי חוק הגנת הצרכן שמאפשר ביטול עד 14 ימים בתשלום של 100 שקל או 5% מגובה העסקה, לפי הנמוך מביניהם. מהרגע שהלקוח שילם אין אפשרות לשינויים או ביטולים, כך שלצד היתרון של המחיר יש גם חיסרון. פתאל מסביר כי "שווה לנו לתת הנחה משמעותית, כי כך אנחנו יכולים לצפות מה יהיו התפוסות במלונות. אבל אם ניתן הנחה משמעותית ויהיו ביטולים - זה לא יאפשר לנו להסתמך על ההזמנות האלה בעתיד".

האם כשבתי המלון יוצאים במבצעים אגרסיביים אפשר לקבל מחירים דומים? קרה אומר כי "זה כמעט אינו קורה". באתר פתאל על הזמן יש התחייבות למחיר המשתלם ביותר, "כך שאם צרכן שהזמין חדר ראה אותו אחר כך במחיר נמוך יותר, אנחנו מתחייבים להשוות. אבל ב–99% מהמקרים זה לא יקרה. במשך שנה של פעילות היו לנו שתי תלונות בלבד".

נוף מחלון בית מלון במנהטןצילום: אי–פי

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker