סוכני הנסיעות נגד המלונאים: "מעדיפים סוכנים בינלאומיים ודוחקים אותנו מהשוק"

הסוכנים זועמים על עמלות גבוהות שהמלונאים מעניקים לסוכני הנסיעות הבינלאומיים, בהם בוקינג ואקספדיה, לעומת העמלות הניתנות להם ■ "מצד אחד החליטו לקצץ עמלות לסוכנים, אך לא מורידים את המחיר לישראלים, ומצד שני נותנים לאתרים בחו"ל עמלות של כ-25%. זה טירוף"

רינה רוזנברג קנדל
רינה רוזנברג קנדל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רינה רוזנברג קנדל
רינה רוזנברג קנדל

רשת מלונות ישרוטל הודיעה לפני שבועיים על הפחתת העמלות לסוכני הנסיעות הגדולים בישראל מ–15% ל–12%, ובעקבות זאת פתחו סוכני הנסיעות במאבק במלונאים. לטענתם, המלונאים נותנים עמלות גבוהות יותר לסוכני הנסיעות הבינלאומיים, בהם בוקינג ואקספדיה. הסוכנים הביעו חשש שהאתרים הבינלאומיים ישתלטו על השוק גם בהזמנות בתי מלון בישראל - וידחקו החוצה את הסוכנים המקומיים.

"הסוכנים הבינלאומיים מקבלים מהמלונאים עמלה של 25% בעוד אנחנו מקבלים 10%–12%. כך דוחקים את רגלי הסוכנים החוצה מהענף. אנחנו בעצם עומדים להסתלק מהשוק", אומר מנכ"ל התאחדות סוכני הנסיעות, יוסי פתאל. השתלטות אפשרית של הסוכנים הגדולים בעולם, לטענת פתאל, תביא גם לעליית מחירים בענף המלונות. לדבריו, "הסוכנים הבינלאומיים שולטים גם ברמת המחירים - הם לא ירשו לבתי המלון להציע לישראלים במכירה ישירה או באמצעות סוכנים ישראלים מחירים נמוכים יותר מאלה שהם מציעים".

פתאל מוסיף כי "כבר בעתיד הקרוב השוק יהיה שבוי של סוכנים בינלאומיים ובתי המלון לא יוכלו להוריד מחירים גם אם ירצו. הנפילה בשבי הגופים הבינלאומיים תייקר את המוצר הישראלי ב–15% לפחות עבור הישראלים והתיירים. גם המדינה תפסיד, מכיוון שהחברות הבינלאומיות לא משלמות מסים ולא מעסיקות עובדים בישראל. כבר כיום בוקינג (Booking.com) שולטים בשליש מההזמנות של ישראלים שנופשים בישראל. בתיירות הנכנסת של העצמאים הם שולטים לפחות בשני שלישים מהשוק".

אתר בוקינגצילום: צילום מסך

אפרים קרמר, מנכ"ל אשת טורס, מוסיף כי "מבחינתנו הגיעו מים עד נפש. סוכני הנסיעות מציעים זירת מסחר השוואתית בין בתי המלון ושקיפות עבור הצרכן, כמו שצריך להיות בכל שוק משוכלל, ואת זה בתי המלון מנסים למנוע - ולכן מנסים להפחית את פעילותם. ברור לכל שלאחר שחברות תיירות הפנים יחוסלו על ידי בתי המלון, השוק יהיה ריכוזי עוד יותר ממה שהוא עכשיו, והמחירים לצרכן יעלו בשיעורים גבוהים יותר".

יהודה זפרני, משנה למנכ"ל אופיר טורס, מנסה להרגיע במעט את הרוחות - וטוען כי נדרשת פעילות של הרגולטור, שתבדוק את ההשפעות של התנהלות בתי המלון. לדבריו, "זה לא שיש מלחמה. מה שקרה בשנה האחרונה זה משהו הזוי - מצד אחד החליטו לקצץ עמלות לסוכנים, אך לא מורידים את המחיר לישראלי, ומצד שני נותנים לאתרים בחו"ל עמלות של כ–25%. זה טירוף. ואז יוצא שישראלים מזמינים דרך אתרים בינלאומיים מלון בישראל - והמשמעות היא שבתי המלון בעצם אומרים לכל האתרים הבינלאומיים 'תמכרו אותנו ואל תשלמו מסים בישראל'. יש כאן שאלות שמשרד התיירות צריך להתעסק עמם, לא רק המלונאים".

אלי גונן, נשיא התאחדות המלונות בישראל, אומר בתגובה לעמדות הסוכנים כי "אני לא יודע מה העמלות שנותנת כל רשת ורשת לסוכנים הבינלאומיים, וגם אין לי ספק שאם נעשה בדיקה בשוק הישראלי נראה שהעמלות שסוכן אחד מקבל הן לא אותן העמלות שסוכן אחר מקבל. העמלות נקבעות בין היתר לפי גודל החברה. אנחנו פועלים בשוק תחרותי ואנחנו מתחרים בחו"ל. זה מרגיז אבל זה המצב.

"כל רשת עושה מה שהיא רוצה ומה שהיא מבינה לנכון מבחינת העמלות שהיא מציעה לסוכנים. אני אמרתי לסוכנים שאני אשמח לשבת אתם ולהיכנס יותר לעומק לנושא של המערכות הדיגיטליות, כי אין מה לעשות - יש תופעות בעולם שאנחנו חייבים להיות חלק מהם. אנחנו לא יכולים להגיד לישראלי איפה להזמין, כל אחד יכול להזמין איפה שהוא רוצה".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker