ועדת הכלכלה: בעלי יחידות נופש יוכלו לבטל את העסקה ללא קנסות

קלאב הוטל: מדובר בחקיקה פרסונלית, שמכוונת אך ורק כלפי קלאב הוטל, וכן בחקיקה רטרואקטיבית שעוסקת בעסקות שכבר נחתמו ■ ח"כ שמולי בתגובה: "לצערי לא ניתן לחוקק חוק שיחייב אנשים להתנהג כמו בני אדם"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ועדת הכלכלה של הכנסת אישרה להעביר היום לקריאה שנייה ושלישית את ההצעה לתקן את חוק הגנת הצרכן העוסק בביטול עסקה לתקופה קצובה, של ח"כ איתן כבל. התיקון המיועד יאפשר לצרכנים להשתחרר מעסקות כמו מנויים לחדרי כושר, מועדוני בריאות ועוד, וכחלק מכך תיכלל גם אפשרות לביטול עסקה לרכישת זכויות ביחידות נופש - לאחר הדיון הציבורי שהתעורר על יחידות הנופש של קלאב הוטל.

בדיון היום (ג') אישרה הוועדה את הסעיפים שיאפשרו ביטול של עסקות שכבר נעשו לרכישת זכויות ביחידות נופש ולפי הסעיפים שאושרו, מי שרכשו בעבר זכויות ביחידות נופש יוכלו בקרוב לבטל אותן באמצעות מסירת הודעה בכתב לבעל העסק - אם התיקון יאושר סופית. עוד קבעה הוועדה כי הביטול ייכנס לתוקף בתום המועד הקרוב בו היתה לצרכן את הזכות לשימוש ביחידה לאחר מתן ההודעה, וכן כי הביטול ייעשה ללא תשלום נוסף.

יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ אבישי ברוורמן, אמר במהלך הדיון כי נושא זה נמשך כבר יותר מדי זמן ולכן חשוב להכריע בו בקרוב. לדבריו, תחום זה קיבל את מספר פניות הציבור הרב ביותר מבין כל הנושאים בהם עוסקת הוועדה ולכן יש לתת לו חשיבות יתרה.

מלון קלאב הוטל בטבריהצילום: גיל אליהו

עו"ד אלקס הרטמן, שייצג את בעלי קלאב הוטל, טען במהלך הדיון כי אין חקיקה דומה למקרה זה בשאר העולם וכי קלאב הוטל איפשר לכל מי שרוצה לבטל את העסקות, בתנאי שיודיע על כך עד סוף פברואר. ח"כ איציק שמולי אמר בתגובה כי עד שהתיקון לחוק לא הגיע לדיון, לא היה גם שום תמריץ לפתור את הבעיה ארוכת השנים ולכן יש לאשר את ההצעה בכדי למנוע בעיות דומות בעתיד.

נשיא התאחדות המלונות, אלי גונן, התייחס לעסקות העתידיות והזהיר כי אם ההצעה תאפשר ביטול עסקות עתידיות עם זכות השבה, הדבר יביא מכת מוות לנושא הטיים שרינג (רכישת זכויות נופש) בישראל. כבל הגיב לטענות אלה - שעלו גם בדיונים קודמים - והבהיר כי אין כוונה לפגוע בענף הטיים שרינג ואם יתגלו בעיות ניתן יהיה לטפל בהן בהתאם.

הממונה על הרשות להגנת הצרכן והסחר ההוגן, עו"ד תמר פינקוס, הסבירה כי לפי ההצעה, בעל הזכות - שרכש את היחידה לפני שהחוק נכנס לתוקף - יוכל להודיע על ביטול העסקה. היא הוסיפה כי הביטול ייכנס לתוקף בתום מועד השימוש השנתי בזכות. בנוסף, לפי ההצעה שאושרה, לא ייגבו דמי ביטול, אך בעל העסק לא יחויב להשיב את התמורה היחסית ששולמה בעסקת הרכישה המקורית. שמולי ביקש להבהיר כי בעל העסק לא יהיה רשאי לגבות כל סכום אחר עבור הביטול והוועדה קיבלה את דבריו.

עו"ד הרטמן טען כי מדובר בחקיקה פרסונלית, שמכוונת אך ורק כלפי קלאב הוטל, וכן בחקיקה רטרואקטיבית שעוסקת בעסקות שכבר נחתמו. שמולי הגיב לכך ואמר כי לצערו לא ניתן לחוקק חוק שיחייב אנשים להתנהג כמו בני אדם. "לא באנו לוועדה בכוונה לפגוע בטיים שרינג, ואם קלאב הוטל היתה הגונה לא היה צורך בדיון הזה", אמר שמולי. הוא הוסיף כי החברה מנסה להסתתר מאחורי העובדים והענף, אך פוגעת בהם בעצמה.

בסיום הדיון הוועדה דנה גם בסעיף שנועד לאפשר ביטול של עסקות עתידיות, שייעשו לאחר שהחוק ייכנס לתוקפו. לפי ההצעה, ניתן יהיה לבטל את העסקות בהליך דומה אך טרם הוכרע אם לאפשר לרוכשים לקבל גם את החלק היחסי מעמלות העסקה המקורית. בקרוב תדון הוועדה גם בנושא ביטול עסקות עם חדרי כושר, מועדוני בריאות ועסקים דומים, בכוונה להביא לאישור סופי של ההצעה כבר בחודשים הקרובים.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker