הכנסת תדון מחר: מדוע יש כל כך מעט נשים בתפקידים בכירים בענף המלונאות?

במסגרת "יום המגזר העסקי" שיערך מחר (ג') תקיים הוועדה לקידום מעמד האישה דיון בנושא יתרונות הניהול הנשי במלונאות בישראל

רינה רוזנברג קנדל
רינה רוזנברג קנדל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רינה רוזנברג קנדל
רינה רוזנברג קנדל

למעלה מ-50% מעובדי תעשיית התיירות בישראל הן נשים אך רק כ-15% מהמנהלים בענף המלונאות הן נשים, כלומר 50 מנכ"ליות מתוך 350 מנהלים של בתי מלון, כך עולה מנתונים שתציג נשיאות הארגונים העסקיים ב"יום המגזר העסקי" שייערך מחר בכנסת. בנוסף, 55% מהנשים בתעשיית התיירות עובדות במשרה חלקית, בהשוואה ל-33% מהגברים.

בנשיאות הארגונים העסקיים טוענים כי הסיבות בגינן אין יותר נשים בניהול בכיר במלונות הן כי מדובר בקריירה תובענית מאוד, הכוללת עבודה מסביב לשעון, כך שאין זמן לחיי משפחה, כמו גם חוסר מודעות מספק לתפקידים אפשריים וסביבה עבודה גברית (מינגלינג גברי).

מלונות ישרוטל ודן באילתצילום: מורי חן

במצגת שתוצג על ידי רומי גורודיסקי, סמנכ"לית התאחדות המלונות בישראל, מוצגים ציטוטים מפי נשים מנהלות של בתי מלון שהסבירו את הסיבות למיעוטן בתחום הניהול: "ניהול בתי מלון כרוך בעבודה סביב השעון, לרבות שבתות וחגים, זה לא מתאים לנשים שמגדלות ילדים. עם זאת, בשנים האחרונות מצליחות יותר נשים לשלב את הקריירה התובענית עם גידול הילדים. בשורה התחתונה, זוהי מיומנות של ניהול זמן".

מנכ"לית בית מלון אחרת אמרה כי "היום קל יותר לנשים להתקדם בתפקידי ניהול מלונות. בזמנו הייתי המנכ"לית הצעירה ביותר, אבל היום יש מנכ"ליות של בתי מלון גם בגיל 24. יש לנו ערך מוסף שחסר למנהלים הגברים - מגע, אינטליגנציה רגשית. נשים מביאות עמן משהו מאוד ייחודי, ובמקרים רבים, עושות עבודה טובה יותר מגברים". אחרת ציינה כי "יש הרבה מן המשותף בין ניהול משק הבית לבין ניהול מלון. נשים הן 'אימהיות' יותר בתפיסת הניהול והשירות שלהן ולכן מוצאות לרוב פתרונות יעילים עם חשיבה 'מחוץ לקופסה' במקום הפתרונות השגרתיים, המקובלים והיקרים".

במסגרת יום המגזר העסקי ועדות הכנסת השונות - ועדת כספים, ועדת פנים והגנת הסביבה, ועדת עבודה ורווחה ועוד - יקדישו את הדיונים לתחומים שונים הנוגעים למגזר העסקי בישראל על כלל רבדיו: כושר התחרות של התעשייה המקומית בשווקים הבינלאומיים, ייצור מקומות עבודה חדשים, סוגיות הקשורות לדיני עבודה, קידום עסקים קטנים ובינוניים, חינוך מקצועי והמחסור בעובדים מקצועיים, חסמים בפני הקמת עסק חדש, העסקת עובדים זרים ועוד.

לדברי גורודיסקי "החלום שלי הוא שיגיע יום שבו שכר הנשים המנהלות במלונות ישתווה לשכר הגברים בתפקידי ניהול זהים, וגם שהיקף הנשים המנהלות במלונות ימשיך לגדול בהתמדה, כפי שקורה בשנים האחרונות, עד שמספרן של המנהלות יעמוד לכל הפחות על 50% מכלל תפקידי הניהול במלונאות".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker