המלונאים מזהירים מקיפאון בענף - היזמים מעדיפים להקים בתי מלון באירופה

הקפאון בא לידי ביטוי בין השאר בתוספת של אלפי חדרים בלבד בעשור האחרון

רינה רוזנברג קנדל
רינה רוזנברג קנדל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רינה רוזנברג קנדל
רינה רוזנברג קנדל

התאחדות המלונות מזהירה מפני קיפאון בענף: שנת 2000 הסתכמה ב-9.7 מיליון לינות של תיירים בבתי המלון בישראל, ב-2008 טיפס מספרן ל-10.2 מיליון, ואילו 2013 צפויה להסתיים עם 9.6 מיליון לינות תיירים. "צריך לשבור את תקרת הזכוכית הזו", אומר עמי פדרמן, נשיא ההתאחדות, שטוען כי אחת הסיבות לקיפאון במספר הלינות היא קיצור השהות של תיירים בישראל.

הקפאון בא לידי ביטוי בין השאר בתוספת של אלפי חדרים בלבד בעשור האחרון. לדבריו, כדאיות ההשקעה הנמוכה עבור היזם הישראלי, שהיא 5% בשנה, מונעת ממנו להקים בתי מלון בישראל ולהקים אותם באירופה.

"בהיעדר הזדמנויות השקעה בישראל, בעשר השנים האחרונות יזמים ישראלים בנו ורכשו באירופה מאות בתי מלון עם מספר חדרים גדול יותר מאלה שהוקמו מאז קום המדינה". בעשור האחרון טיפס מספר חדרי המלון באירופה שבבעלות ישראלית ליותר מ-60 אלף. לעומת זאת, מספר החדרים בישראל עלה מ-42.6 אלף ל-46 אלף. לשם הדוגמא, בתל אביב פועלים כיום 7,000 חדרי מלון, ואילו בברלין נבנו או נקנו בעשור האחרון יותר מ-9,000 חדרי מלון בידי ישראלים.

לדברי פדרמן "אנחנו עובדים תחת עלויות תפעול לא סבירות בהשוואה לעולם. בברלין התפוסה לא יותר טובה מאשר בישראל, אבל המחירים לצרכן נמוכים יותר משמעותית - והרווחיות גבוהה בהרבה".

ביחס למחירים של בתי המלון, פדרמן מודה כי הם גבוהים, אך טוען כי זה לא תלוי בבתי המלון. לדבריו, "המחירים גבוהים מפני שכל התשומות האחרות יקרות. 35% מהסכום שמשלם אורח בבית מלון הולך למסים ורגולציות מיותרות". עלויות האבטחה מגיעות לכ-180 מיליון שקל בשנה, שלא קיימות בבתי מלון בעולם. עלויות הארנונה בשנה הן 286 מיליון שקל בשנה, כ-3.5% מהמחזור. עלויות הכשרות מסתכמות בכ-72 מיליון שקל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker