גולשים במחירים

כך תבחרו את חופשת הסקי המתאימה לכם

40 אלף ישראלים ייצאו השנה לחופשת סקי באירופה ו-15% מהם אף ייצאו ליותר מחופשה אחת ■ לקראת פתיחת עונת הגלישה: מהם האתרים הפופולריים, מתי כדאי להזמין ואיך אפשר לחסוך בעלויות

רינה רוזנברג קנדל
רינה רוזנברג קנדל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רינה רוזנברג קנדל
רינה רוזנברג קנדל

בעוד כחודשיים צפויים כ-40 אלף ישראלים לטוס לחופשת סקי בהרים המושלגים של צרפת, אוסטריה, איטליה ושווייץ - וגם במזרח אירופה, ביעדים כמו בולגריה ורומניה. בגלל שחנוכה חל השנה מוקדם מהרגיל, בסוף נובמבר, החברות לא משווקות חבילות סקי לחג - שכן עונת הסקי באירופה מתחילה רק בדצמבר. החברות מתחילות לשווק חבילות מובנות רק בינואר, אך מי שירצה לטוס כבר בדצמבר, יכול להזמין חבילה מותאמת אישית ‏(Taylor Made‏). עונת הסקי תימשך עד פסח, ותמשוך כמדי שנה בעיקר גברים, וליתר דיוק, 80% מהנוסעים בקטגוריית נופש זו.

מסקר שערכה חברת סקי דיל בקרב נופשי הסקי הישראלים עולה כי כ-40% מהגולשים לא מוותרים על חופשת סקי מדי שנה, ו-15% יוצאים ליותר מחופשת סקי אחת בשנה, שאחת מהן לרוב כוללת חופשת סוף שבוע או חופשת סקי במסגרת עסקים.

לצפייה בסמאטרפונים ובטאבלטים

אף שישראלים רבים נוהגים לחכות לרגע האחרון כדי להזמין את החופשה שלהם, בענף טוענים כי בכל הקשור לחופשת סקי, ההתנהגות שונה. "בשנים האחרונות אנחנו מבחינים במגמה גוברת של גולשים שמקדימים להזמין", אומרת שרון כהן, מנהלת מחלקת הסקי באיסתא. "כבר מאמצע הקיץ אנחנו מקבלים פניות והזמנות, מכיוון שלקוחות יודעים שאם הם רוצים להבטיח אתר ספציפי שבו הם רוצים לשהות, הם צריכים להזמין אותו מראש".

גם בחברת סקי דיל מבחינים באותה מגמה. רונן כ"ץ, מנכ"ל החברה, מציין עלייה של 25% בהזמנות בחודשיים האחרונים בהשוואה לתקופה המקבילה בשנה שעברה. "אנשים מזמינים מראש, כי הם מבינים שמי שמזמין מוקדם משלם פחות", הוא אומר. "גם המלונות בחו"ל מעודדים הזמנות מוקדמות במחירים טובים יותר. בגלל שחופשת סקי היא לרוב חופשה קבוצתית של כמה אנשים שרוצים לשהות יחד באותו מלון, ובתי המלון באתרים הם לרוב מלונות קטנים, הם מבינים שהם צריכים להזמין מוקדם כדי שזה יתאפשר ויישארו מספיק חדרים לכולם".

ובכל זאת, האם מי שמקדים להזמין זוכה למחיר הנמוך יותר? כהן לא יכולה להבטיח זאת: "במרבית המקרים, מי שיזמין את החופשה שלו מוקדם יקבל מחירים נמוכים יותר, אבל אי אפשר להבטיח זאת ב-100%. יכול להיות שנוריד מחירים ככל שנתקדם לתוך העונה, אבל אנחנו לא יודעים לאיזה יעדים, באילו בתאריכים ואילו בתי מלון", היא אומרת.

"ייתכנו מבצעים של הרגע האחרון, אבל זה מתאים לאנשים שהם גמישים ביעדים ובתאריכים. אני כן יכולה להגיד שבשנה שעברה כמעט שלא נדרשנו למבצעים, והיו רק כמה מבצעים נקודתיים. לכן, מי שרוצה לקחת את הסיכון ולחכות, צריך להיות גמיש לפי מה שאנחנו נציע, ואם זה יתאים ללקוח, הוא ירוויח".

סוף שבוע של סקי ברומניה או אנדורה

חבילות סקי הן עניין יקר. מחיר חבילה הכוללת טיסה ושבעה לילות במלון באחד האתרים הגדולים במערב אירופה מתחיל ב-1,200 יורו לאדם, לא כולל השכרת ציוד, על בסיס חצי פנסיון וסקי פס, ויכול להגיע גם ליותר מ-2,000 יורו לאדם. מי שרוצה להוריד את המחיר, יכול לוותר על גלישה במערב אירופה ולבחור בבולגריה או ברומניה - שבהן מחיר החבילה מתחיל ב-650 יורו ולא עולה על 900 יורו לאדם.

דרך נוספת להפחית את העלויות הגבוהות של חבילות סקי היא לנסוע כבר בתחילת העונה ולא לחכות לשיא שלה. חבילות סקי בתחילת ינואר יהיו במקרים רבים זולות בכ-200-100 יורו לעומת אותן החבילות בפברואר.

"הסוכנים מייצרים עדיפות במחיר לשבועות הראשונים של עונת הסקי, כדי לגרום לאנשים להזמין", אומרת כהן. "אנחנו רואים שהציבור מנצל את זה: אם בעבר ראינו שבשבוע הראשון של העונה, בסוף דצמבר־תחילת ינואר, יש פחות ביקושים, בשנתיים האחרונות יש מגמה הפוכה".

"ישראלים תמיד מפחדים שלא יהיה שלג בדצמבר באתרי הסקי, וזה שטויות. ברור שסטטיסטית החורף באתרי הסקי בדצמבר פחות טוב מינואר ופברואר, אבל לא מהותית. אתר סקי שפתוח בדצמבר הוא אתר שיש בו תנאי גלישה טובים. אתר לא ייפתח מבלי שיהיה בו שלג טוב לגלישה", אומר כ"ץ.

מי שמתעקש לנסוע לסקי בפברואר ודווקא למערב אירופה, יוכל להוזיל את החופשה שלו אם יוותר על שבוע מלא של סקי ויסתפק בסוף שבוע של שלושה לילות בלבד. "השנה אנחנו רואים יותר חברות שנותנות דגש על סופי שבוע", אומרת כהן. "הסוכנים התחילו למכור יותר חבילות לשלושה לילות, שנועדו לגולשים שלא מתאפשר להם לצאת לשבוע שלם, הן מבחינת זמן והן מבחינת תקציב, וגם לגולשים ששבוע אחד של סקי לא מספיק להם והם מחפשים עוד חופשה גלישה".

לדברי כהן, היעדים בחבילות הקצרות יותר הם בעיקר רומניה, בולגריה ואנדורה, כי הביקושים שם נמוכים יותר לעומת אלה שבצרפת ובאוסטריה, ובתי המלון שם מוכנים לשווק גם שלושה לילות ולא רק מחזורי מכירה של שישה־שבעה לילות.

אתר סקי בדאבוס, שווייץצילום: בלומברג

כדאי לבדוק את מרכיבי החבילה

לפני שאתם מזמינים חבילת סקי, יש כמה דברים שכדאי לשים לב אליהם: ראשית, האם המחיר כולל את השכרת הציוד? כ"ץ מציין כי "באתרים המיועדים למתחילים, לרוב הציוד כלול בחבילה, כי יוצאים מנקודת הנחה שלגולשים אין ציוד משלהם; לאתרים הגדולים מגיעים מקצוענים, שלא צריכים לשכור ציוד, ולכן אם הסוכנים יכללו עלות זו במחיר החבילה, היא סתם תייקר אותה.

"בנוסף, יש לוודא שהמלון נמצא במרחק של עד 5 דקות הליכה מהמעליות באתר, כדי שלא תצטרכו להיסחב עם ציוד הסקי מרחקים ארוכים; ושהמחיר של החבילה כולל סקי פס לכל תקופת החופשה והעברות משדה התעופה לאתר הסקי, מכיוון שההגעה לאתר כרוכה בנסיעה - שללא העברה מסודרת, תצריך מכם לשכור מכונית, על כל העלויות הכרוכות בכך, הכוללות גם היטלי אגרה ודלק.

בניגוד לחבילות נופש עירוניות, שבהן לעתים ישתלם יותר להזמין את הטיסה ואת המלון בנפרד, ולא להסתמך על החבילות המורכבות מראש המשווקות על ידי הספקים, במקרה של חבילות סקי נראה כי החבילה משתלמת יותר.

"יש לכך כמה סיבות", מסביר כ"ץ. "היצע טיסות השכר בחורף מצומצם, ולכן הטיסות שאפשר להשיג לבד הן טיסות סדירות שמחירן גבוה יותר. ההעברות בחבילת הסקי כלולות במחיר וחוסכות את עלויות הרכב שיכולות להגיע ל-200 יורו לאדם, אם מביאיםבחשבון את עלות ההשכרה, הדלק, ההיטלים והחניה באתר לשבוע.

"בנוסף, בבתי המלון הלקוח הבודד יקבל מחיר מחירון לעומת הספק, וגם ברכישת סקי פס והשכרת ציוד הוא ישלם את המחיר הרגיל, לעומת המחיר שמקבל ספק שיש לו כוח קנייה. אני, למשל, משכיר ללקוחות שלנו ציוד סקי באיטליה ב-40 יורו, לעומת 90 יורו שמבקשים עליו באתר; ובצרפת אני משכיר ב-59 יורו, לעומת 120-100 יורו באתר".

איך לבחור את היעד לחופשה

"אני מציעה למתעניינים לא לקנות לפי טרנד, אלא לבדוק מה הצרכים. כל לקוח שונה מרעהו", אומרת כהן. "לא פעם אני נתקלת בלקוחות שרוצים את שלושת העמקים, כי זה מותג, אבל הם יכולים לגלוש ביעדים זולים יותר, שמתאימים ליכולות הגלישה שלהם. צריכה להיות התאמה לצורכי גלישה ולתקציב, ובדיוק כאן הסוכן יכול לעזור".

מי שרוצה שמישהו אחר יעשה עבורו את סקר המחירים לאתרים שמתאימים לצרכים שלו, יכול להיכנס לאתר skibid.co.il ולקבל הצעות מחיר מסוכנים שונים. האתר מאפשר ללקוח להשאיר פרטים ובקשה לקבל הצעות המתאימות לו מכמה סוכנויות שעובדות עם האתר, כמו סקי דיל, פינגווין ואחרים. לאחר שנציגי האתר מקבלים את ההצעות מהחברות השונות, הם מרכזים אותן עבור הלקוח ומעבירים אותן להחלטתו.

"60% מהאנשים שפונים אלינו יודעים שהם רוצים לנסוע לחופשת סקי, ובערך מה התקציב שלהם, אבל הם פתוחים לשמוע הצעות - וכאן אנחנו נכנסים לתמונה", אומר דניאל מאיר, מבעלי אתר skibid. ייתכן כי הפתיחות לקבלת הצעות מחיר כאלה ללא עריכת סקר מחירים משלהם נובעת מהתנהגות צרכנית שונה של הלקוח בכל הקשור לחופשת סקי.

"ישראלים מתנהגים אחרת כשמדובר בחופשת סקי", אומר מאיר. "המחיר הוא לא הדבר הכי חשוב בעולם עבורם, במקרה הזה, והם גמישים יותר במחיר. הם מבינים שהם משלמים 1,300-1,200 יורו לחבילה והם מוכנים לשלם עוד 100 יורו לאתר כזה או אחר".

קלאב מד: הכל כלול, גם המדריך

את המחירים הגבוהים ביותר לחבילות סקי לשבוע מצאנו ברשת קלאב מד, שלאתרים שלה נוסעים 13 אלף ישראלים מדי שנה. חבילות אלה הן על בסיס הכל כלול, לעומת שאר החבילות שהן על בסיס חצי פנסיון, וגם כוללות מדריך צמוד. "הקבוצות מחולקות לפי רמות, והמדריך צמוד אליהם כל יום, כל היום. אנשים לא מבינים, אבל הדרכת סקי זה לא רק כדי ללמוד לגלוש. אנשים חושבים שאם הם היו שלוש פעמים באתרי סקי, אז הם לא צריכים הדרכה, אבל הדרכת סקי נועדה יותר כדי ללמוד ליהנות מהשלג", אומר זאב דהן, מנכ"ל קלאב מד ישראל.

"כל הר שונה מהשני, וההדרכה ממספקת מידע לנופשים לגבי ההר הספציפי שבו הם נמצאים ואיך לטייל בו. אנחנו מדברים על אתרים של 600-150 ק"מ גלישה, ואם רוצים ליהנות מהגלישה, צריך להתלוות לאדם מקומי שמבין בגלישה באזור. אפילו מדריכי סקי ישראלים שנסעו אתנו למועדונים שלנו בחו"ל, הבינו את הכיף של לגלוש עם מדריך מקומי ולדעת בדיוק איפה עדיף לגלוש ואת כל קיצורי הדרך. אם כל הזמן גולשים באותם מקומות, אז אפשר כבר לנסוע לאתר קטן - כך שזה זה לא עניין בטיחותי, אלא עניין של הנאה".

Peisey - Vallandry מועדון קלאב מד בצרפתצילום: בלומברג

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker