מנכ"ל רשת פתאל: "משכירי דירות לתיירים הם איום רציני על בתי המלון"

ראובן אלקס, מנכ"ל רשת פתאל ויו"ר ועדת הכלכלה בהתאחדות המלונות, מודאג מענף השכרת הדירות לתיירים ומזהיר: "מחר יקרה אסון באיזו דירה מאולתרת שיפגע בתיירות כולה - ואנחנו ניראה כמדינה לא רצינית"

רינה רוזנברג קנדל
רינה רוזנברג קנדל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רינה רוזנברג קנדל
רינה רוזנברג קנדל

בעוד כחודשיים תחליף רשת המלונות פתאל קידומת ותחנוך את המלון ה-30 שלה, שיוקם באשקלון. אם לא סופרים את מלון הרודס ים המלח, שעבר פתיחה מחודשת לאחר ששופץ במלואו, זה יהיה המלון הראשון שפותח ראובן אלקס, 44, מנכ"ל הרשת, מאז שנכנס לתפקידו לפני שנה וחצי.

מלון שירת הים באשקלון, שנמצא בבעלות יזם הנדל"ן בני ברון וינוהל על ידי פתאל, כולל 131 חדרים, ועם פתיחתו ימותג תחת השם לאונרדו. לפי אלקס, מיקום המלון על שפת הים התיכון משך את הרשת. "בתי מלון שנמצאים ‘על המים’ מעניינים אותנו מאוד, כך שהמהלך תואם את האסטרטגיה שלנו", הוא אומר, ומזכיר את מלון הרודס הרצליה ומלון נוסף בנתניה, שאמורים להיפתח בשנתיים הקרובות תחת ניהול הרשת, ומלון נוסף של 60 חדרים בבעלותה, שאמור להיפתח בעוד כשנה וחצי על שפת הכנרת בהשקעה של כ-40 מיליון שקל.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

ראובן אלקסצילום: דודו בכר

בימים אלה בוחנת הרשת הצעות להקמת בית מלון בירושלים - "אנחנו מדברים עם יזמים ויש כל מיני שיחות, אבל אין משהו ספציפי", אומר אלקס. הרשת בוחנת גם הצעות להקמת מלון בוטיק של כ-100 חדרים בתל אביב, בנוסף למלון שבו היא מחזיקה ברמת החייל, שמשמש בעיקר את אנשי העסקים המגיעים לאזור. לדברי אלקס, "יש כמה עסקות שאנחנו בוחנים בתל אביב ואני מאמין שבקרוב הרשת תגדל שם. ההצעות הן להסב בנייני משרדים לבתי מלון, לאור הרוויה שאליה הגיע שוק המשרדים בתל אביב".

שנה וחצי עברה מהיום שבו קיבל אלקס את שיחת הטלפון מדוד פתאל, בעלי הרשת, שבעקבותיה מונה למנכ"ל רשת המלונות הגדולה בישראל. ממנכ"ל רשת רימונים, המחזיקה 10 בתי מלון, נהפך למנהל רשת של 29 בתי מלון עם 8,000 עובדים. קפיצת המדרגה בקריירה של אלקס התרחשה לאחר שמנכ"ל פתאל דאז, רפי שדה, עזב את התפקיד. ההערכות בענף היו שסמנכ"ל השיווק, רוני אלוני, או מנהל בתי המלון באזור ירושלים, באר שבע ורחובות, יעקב סודרי, יירשו את התפקיד - אך דוד פתאל החליט להביא מישהו מבחוץ.

"כשקיבלתי את ההצעה מדוד מיד ידעתי שאני רוצה ללכת על זה. אחרי ארבע וחצי שנים טובות ברימונים, עם הרבה עשייה ותוצאות טובות, ידעתי שזה יהיה אתגר גדול עבורי לנהל חברה בסדר גודל כזה", מספר אלקס.

בעיניו, האתגר לא בא לידי ביטוי רק בגודל החברה, אלא במהותה. "הכשרת היישוב ‏(בעלי רשת רימונים - ר"ר) מחזיקים באחזקות שונות ופחות קרובים לנושא המלונות, כך שמן הסתם היכולת לפתח את החברה בנושא הזה מוגבלת. לעומתם, חברת פתאל היא אך ורק מלונאית. זה הבדל מהותי. אי אפשר להשוות את הגודל והעוצמה", הוא אומר.

בנוסף לתפקידו של אלקס כמנכ"ל רשת פתאל, הוא מכהן כיו"ר ועדת הכלכלה בהתאחדות המלונות. כשמזכירים את נושא השכרת דירות לתיירים, הרוח הלוחמנית שבתוכו יוצאת החוצה. לדבריו, "אני רואה בכך איום אמיתי על המלונאות. נוצר פה שוק לא הוגן, כי בעלי הדירות הללו לא עומדים במסים, בהתחייבויות, בסטנדרטים ובתקנים שבהם עומדים בתי מלון. למעשה, הם מתחרים אתנו המלונאים ראש בראש, ואנחנו בהתאחדות המלונות נילחם לשינוי המצב".

"קשה להעריך את גודל הפגיעה"

חוסר שביעות הרצון של אלקס מהמצב ברורה. בשנים האחרונות נאלצים בתי המלון בישראל להתמודד מול תחרות נוספת על כיסו של התייר. השכרת דירות לתיירים נהפכה לנפוצה יותר, בין השאר באמצעות אתרי השכרת משנה ‏(סאבלט‏) כמו airbnb.com, שמספר ההזמנות דרכו לדירות בישראל גדל בכ-400% בשנה האחרונה. ב-2012 הוזמנו דרך airbnb כ-80 אלף לילות בישראל, ומספר הדירות בישראל הרשומות בו קפץ מ-3,000 בשנה שעברה ל-7,000 באוגוסט 2013.

בנוסף, אתרי הזמנות נופש פופולריים כמו booking.com מציעים גם בתי דירות לתקופות קצרות. מנתונים אלה, מול הירידה של 7% שנרשמה בלינות תיירים בישראל במחצית הראשונה של 2013, ניתן לראות די בקלות כי בתי המלון מפספסים לא מעט לקוחות.

מלון של פתאל ברחובותצילום: אלעד שריג

מה אתם יכולים לעשות בפועל כדי לשנות את המצב?

"אנחנו בהתאחדות פועלים בעניין בכל האמצעים העומדים ברשותנו, ונעשה ככל שביכולתנו כדי להעלות את העניין הזה לראש סדר העדיפויות. אנחנו מעלים את הבעיה בפני הרשויות המקומיות, רשות המסים והרגולטורים, ואנחנו מאמינים שהם יפעלו בהתאם. מי שיעמוד במבחן התוצאה זה המדינה, לא אנחנו. אני חייב להגיד שאני אופטימי, אבל זה לוקח זמן".

עד כמה לדעתך הענף המתפתח הזה פוגע בהכנסות המלונות?

"קשה להעריך את גודל הפגיעה, אבל אין ספק שהעניין הזה משפיע על הירידה בלינות התיירים. נולדה אלטרנטיבה שחיה ונושמת באותם ערוצי שיווק של המלונות, ולא סתם נלחמו בזה בניו יורק. מדינה מתוקנת צריכה להילחם על תיירות מסודרת. חלילה מחר יקרה אסון באיזו דירה מאולתרת שיפגע בתיירות כולה, ואנחנו ניראה כמדינה לא רצינית".

ישראלים שביקשו לנפוש בקיץ או בחגים נתקלו במחירים דומים מאוד למחירים של נופש בחו”ל. על אף זאת, המלונאים דיווחו על תפוסות גבוהות. זאת אומרת שלמרות המחירים הגבוהים, הישראלי לא ויתר על תיירות הפנים. האם הנופש בישראל יקר?

"ברוב ימות השנה ניתן למצוא מחירים סבירים ביותר. אני מסכים שיש ימים מסוימים בהם המחירים בבתי המלון גבוהים מאוד וזה חלק מהתנהלות של שוק, אבל כשמסתכלים על השורה התחתונה, אני לא חושב שאנחנו גובים מחירים מוגזמים".

ובכל זאת, שר התיירות לשעבר, סטס מיסז’ניקוב, הקים ועדה להוזלת עלויות הנופש בישראל, מתוך הבנה שהמחירים גבוהים. מה צריך לקרות כדי שהנופש בישראל יהיה אטרקטיבי יותר?

"היתה ועדה ודיברו ודיברו, ועכשיו צריך לעשות. ראשית, יהיה נכון להקל עלינו בנושא הארנונה, ואז העסק יהיה יותר אטרקטיבי עבור היזמים, יבנו יותר מלונות ונראה ירידה במחירים. שיעור הארנונה מהמחזור של מלון שלנו בגרמניה מגיע ל-0.8%. בישראל יהיו אזורים שהשנה כבר נגיע לארנונה בשיעור של 4% מהמחזור. על זה תוסיפו עלויות אבטחה ועלויות כשרות ואת התייקרות החשמל, וזה גורם למחירים להיות גבוהים יותר. דוד פתאל התחייב שאם שיעור הארנונה יירד - נוריד מחירים".

דוד פתאלצילום: עופר וקנין

מה ההצעה שלך לגבי הארנונה?

"חיפשתי רשות מקומית שתלך אתנו על מודל ניסיוני לקחת ארנונה לפי מס תייר, כמו שנהוג בחו"ל, ועל פי התפוסות במלונות. כך זה צריך להתנהל. אנחנו צריכים ללכת קדימה ולא להיות שבויים בקונספטים של העבר. פנינו לעיריית ירושלים, תל אביב ואילת ועד היום לא מצאנו פרטנר. אנחנו מקווים מאוד שבעיריית נתניה ירימו את הכפפה.

"המטרה היא להוריד קצת מהעומס שמוטל על המלונאים ולהחיל אותו על התייר. הרשויות המקומיות לא ייפגעו, ובשנים טובות יקבלו יותר כסף ויותר תיירים, שייצרו עוד הכנסות לעסקים המקומיים. הסכומים לתייר הם זעומים והגיע הזמן לפתוח את הראש בנושא הזה".

אלקס מציין כי "רווחיות החברה היא מהמובילות בענף". רשת בתי המלון דן סיימה את 2012 עם רווח של 137.7 מיליון שקל ורשת מלונות ישרוטל סיימה את השנה שעברה עם רווח של 75 מיליון שקל.

המלונאים מרבים להתלונן על הוצאות גבוהות, אבל אתה מעיד על רווחיות גבוהה, וגם בדו”חות של המתחרים המצב נראה טוב.

"כשרואים רווחיות אצלנו בדו"חות זה לא מעיד על התשואה נטו של הנכסים. התשואה במלונאות היא נמוכה. אם מישהו מקים היום מלון חדש, גם אם הוא יצליח מאוד, הוא יגיע ל-6%-6.5% תשואה, בלי לספור את השנים הקשות. ותמיד יש שנים קשות בתיירות בישראל".

נושא נוסף שאתו תצטרך רשת מלונות פתאל להתמודד הוא דירוג המלונות בשיטת הכוכבים. אף שגורמים בענף עושים בה שימוש, מאז שנות ה-90 שיטת הכוכבים לא קיימת בישראל, ובימים אלה משרד התיירות מנהל מכרז לבחירת החברה שתערוך דירוג כזה. מה עמדתך לגבי דירוג הכוכבים?

"אין לנו התנגדות לנושא הדירוג, אבל אני חושב שזה משהו שעבר זמנו והוא פחות רלוונטי לתקופה שבה אנחנו חיים. כשאנשים בוחרים מלון היום, הם לא סופרים כוכבים. ביקורות ותגובות של גולשים באתרי האינטרנט הם מה שמייצר את הציון למלון, שנגזר גם מהמחיר והמיקום שלו, ולא דירוג שמתייחס לעוד חצי מטר באמבטיה. הקריטריונים האלה כבר לא רלוונטיים. עם זאת, מבחינת הרשת זה יכול לעשות לנו רק טוב. אין לנו אף מלון שאנחנו רואים בו מגבלה בעייתית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker