אל על צפויה לחדש מחר את טיסותיה לאילת

(עדכון) רת"א אישרה לחברה לטוס בנתיב הישן במשך שבועיים ■ יו"ר ועד עובדי ארקיע לשר התחבורה: "אתה, אני ורבים בענף יודעים שהסיבה המרכזית של אל על להפסקת הטיסות היא חוסר רווחיות ותו לא"; עשו לך 'מעשה פולישוק' - הוליכו אותך שולל

זוהר בלומנקרנץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זוהר בלומנקרנץ

חברת אל על צפויה לחדש מחר (ה') את טיסותיה לאילת, לאחר שמנהל רשות התעופה האזרחית (רת"א) גיורא רום, החליט היום לאפשר לחברת אל על להמשיך ולבצע את טיסותיה לאילת בנתיב הטיסה הרגיל שבו נהגה החברה לטוס עד כה..

האישור של מנהל רת"א ניתן לאל על לתקופה של שבועיים, לאחר תיאום עם מערכת הביטחון, זאת עד להתארגנותה לתהליכי הטיסה החדשים שנקבעו על ידי רת"א. מנהל רת"א אמר, כי "ההחלטה לאפשר לאל על לטוס בנתיב הקודם, התקבלה אך ורק מתוך דאגה לנוסעי אל על שרכשו כרטיסים".

מחברת אל על נמסר בתגובה כי "אנו שמחים שמתאפשר לאל על לטוס בנתיב המקורי בשבועיים הקרובים. לצערנו, למרות פניותינו לפני שבוע, להאריך את פרק הזמן התקבל האישור רק עכשיו, אבל מוטב עכשיו מלעולם לא. בניגוד להודעת רת"א, חברת אל על אינה זקוקה לזמן להתארגן, אלא לבחון אם הנתיב החדש מאפשר טיסה בטוחה במטוסי סילון עליה החברה לא תתפשר. חברת אל על תחזור לטוס בהקדם בנתיב המקורי לאילת מקווים שכבר ביום חמישי".

אליעזר שקדי, מנכ"ל אל עלצילום: עופר וקנין

קודם לכן, מנכ"ל אל על, אליעזר שקדי, דחה מכל וכל טענות בענף התעופה לפיהן הפסקת הטיסות לאילת נובעות מחוסר כדאיות כלכלית ולא בגלל בעיות בטיחות, עקב שינוי נתיב וגישת הנחיתה בשל צרכים ביטחוניים.

היום פנה יו"ר ועד עובדי ארקיע, יגאל כהן, במכתב מחאה לשר התחבורה, ישראל כ"ץ - שאישר בזמנו את כניסתה של חברת אל על לקו התעופה לאילת - בו טען, כי "אתה אדוני השר, אני ורבים בענף יודעים שהסיבה המרכזית של אל על להפסקת הטיסות היא חוסר רווחיות ותו לא; וכי התירוץ הנפוץ ביותר הנועד להסתיר מחדל או החלטה מוטעית הוא תירוץ ה-'שיקולי הבטיחות' למעשה, 'שיקולי/טעמי בטיחות' הוא מונח הסברתי מנצח. הציבור לעולם לא יתווכח עם הטיעון המנצח הזה".

בשיחה עם TheMarker שלל שקדי על הסף טיעונים אלה ואמר: "בשום פנים ואופן הסיפור איננו נכון. כל הדיון הוא רק בנושא בטיחות הטיסה שעומד בראש מעייני. כל ניסיון להסיטו היא פשוט מניפולציה, כי אין תשובה לעניין בטיחות הטיסה. אין לי שום בעיה לעשות צעדים מסחריים דרמטיים. את הקו לסאן פאולו סגרתי, ללא מיצמוץ. מי שמחפש את אומץ לבי בנושא, יכול למצוא אותו דרך המקרה של ברזיל (אל על סגרה את הקו לסאן פאולו מחוסר ריווחיות - ז.ב.)".

כתבות נוספות באתר TheMarker:

מה גרם לנטישות ממשרד עו"ד הרצוג, פוקס, נאמן?

פערי מחירים של עד מאות אחוזים במוצרי יסוד ברשתות השיווק

יתרה מכך, המשיך שקדי ואמר, "אני מאמין בקו לאילת. נלחמתי והגדלנו משלוש לארבע את מספר הטיסות ליום בקו לאילת. אני דורש להסיר את ההגבלות על מספר המושבים המוטל עלינו ע"י רת"א בטיסות לאילת".

מנכ"ל אל על הסביר כי העברת ביצוע הטיסה הנוספת, לידי חברת ישראייר עבור אל על, נבעה מחוסר ציוד וכי העניין ייפתר עם קבלתם של עוד שלושה מטוסי נוסעים מדגם בואינג 737 החל מאוקטובר הקרוב, כך שבעונת אביב והקיץ הבאים לא יהיה לאל על שום קושי בהפעלת מלא הטיסות לאילת במטוסיה בלבד. "הדיון הוא רק בנושא אחד - בטיחות הטיסה", סיים והדגיש שקדי.

במכתבו לשר התחבורה, כתב עוד יו"ר ועד עובדי ארקיע כי "בפברואר 2010 מאות עובדי חברת ארקיע זעקו, מחו והפגינו מול משרדך בירושלים כנגד ההתעקשות הבלתי מובנת שלך לפתוח את הקו הפנימי לאילת לחברת אל על. אנשי לשכתך התפארו בכך שהמהלך יוריד במאות שקלים את מחירי הטיסות עקב התחרות.

"לעומתם, אני זעקתי בשם עובדי ארקיע שהמהלך לא יוביל לשום הורדת מחירים אלא אך ורק לפגיעה בחברת ארקיע ובעובדיה. אנו זוכרים את הטיעונים ההזויים שהושמעו, כי פתיחת הקו תביא לתחרות עזה וערה בטיסות הפנים ארציות, את הטענה כי עשרות אלפי תיירים יגיעו לארץ בעקבות ההחלטה 'ההיסטורית', את הטענה כי העיר אילת תפרח וכלכלתה תשגשג בעקבות המהלך - הכול התברר כעורבא פרח".

עוד כתב כהן לשר כץ: "כל הטיעונים בנושא התגלו כאחיזת עיניים וכשקר אחד גדול ומוכיחים כיום בצורה ניצחת כי המטרה סומנה מראש וכי השיקולים המקצועיים והעניינים נדחקו לשוליים. לצערי אז, לא היית מוכן להקשיב, ולצערך כיום, צדקתי. כיו"ר ועד עובדי ארקיע נלחמתי על מנת שלא יפוטר עובד אחד בעקבות המהלך, מכיוון שידעתי כל העת שמדובר במהלך זמני ושאל על לא תחזיק מעמד בקו שאינו רווחי לחברה בסדר גודל כמו שלה".

יו"ר ועד עובדי ארקיע סיים וכתב לשר התחבורה כי "אמש, כולנו עקבנו 'בדאגה' אחר הודעתה של חברת אל על, כי היא מפסיקה את טיסותיה לאילת מ'שיקולים של בטיחות'. תיבלו את ההודעה במונחים כמו, סימולציה וקברניט בכיר והגישו את מנת ה'שיקולי בטיחות' לציבור. ובכן, אין לי כל כוונה להאשים אותך בהחלטה הכושלת הזו מ-2010; אני בטוח שעשו לך 'מעשה פולישוק'. אני בטוח שהגורמים השונים בענף הציגו בפניך מצגות עם פירוטכניקה מדהימה והוליכו אותך שולל, כפי שהם מנסים כעת להוליך שולל את הציבור בכך שהקו לאילת אינו בטיחותי".

יצויין, כי חברות ארקיע וישראייר ממשיכות כסדרן את הטיסות לאילת.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker